Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak ceni się lokalna władza w powiecie wieluńskim. Oto zarobki starostów, burmistrzów, wójtów, sekretarzy oraz diety radnych GALERIA ZDJĘĆ

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Burmistrzowi Wielunia obniżono wynagrodzenie. Jak jego nowa pensja ma się teraz do zarobków innych samorządowców w powiecie wieluńskim? W GALERII ZDJĘĆ prezentujemy wysokości płac burmistrza, starosty, wójtów gmin wiejskich, ich zastępców i sekretarzy urzędów (kwoty brutto). Znajdziecie tam także diety przysługujące radnym

1 marca 2023 r. weszła w życie nowe uchwała określająca wynagrodzenie burmistrza Wielunia. Rada miasta obniżyła jego pensję na lutowej sesji. W uzasadnieniu uchwały, która przeszła głosami 12 radnych, wnioskodawcy zarzucili Pawłowi Okrasie niegospodarność. Pensja burmistrza, na którą składa się wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki funkcyjny, specjalny i stażowy, będzie teraz wynosić 15 779 zł brutto. Do tej pory Okrasa zarabiał 17 040 zł.

Przy ustalaniu płac włodarzy radni nie mają dowolności, lecz muszą stosować się do widełek określonych w przepisach ustawowych. Pod koniec 2021 r. weszło w życie prawo, które spowodowało falę podwyżek wynagrodzeń dla burmistrzów, wójtów i starostów w całym kraju. Znowelizowana ustawa wprowadziła bowiem do porządku prawnego minimalną wysokość uposażenia dla osób zajmujących kierownicze stanowiska w urzędach samorządowych (wcześniej obowiązywały jedynie górne limity wynagrodzeń). Do listopada 2021 r. włodarze powiatów, miast i gmin mogli zarabiać maksymalnie 12 525 zł brutto, teraz nie mogą oni mieć mniej niż 13 936 zł.

W wyniku wejścia w życie nowych przepisów mogły także wzrosnąć diety radnych, ale nie w każdym samorządzie musiały. Podwyższone zostały górne limity wysokości diet – o 60 proc. w stosunku do wcześniejszych kwot. Wysokość diet w każdej gminie uchwalają sami radni, są one zróżnicowane w zależności od pełnionych funkcji. Najczęściej wypłaca się miesięczne ryczałty, niezależne od ilości posiedzeń; w powiecie wieluńskim wyjątkiem jest gmina Czarnożyły, gdzie radnym (poza przewodniczącym) nalicza się diety od posiedzenia.

Kompetencją starosty, burmistrza, wójta jest natomiast ustalanie wynagrodzeń dla swoich zastępców, sekretarza, skarbnika i pozostałych pracowników samorządowych. Tu też obowiązują wskaźniki określone w odgórnych przepisach.

W gminach powiatu wieluńskiego oprócz burmistrza Wielunia tylko wójt Osjakowa ma pełnoetatowego zastępcę. W innych stanowiska zastępcy wójta w cząstkowym wymiarze czasu pracy (zwykle 1/10 etatu) pełnią sekretarze lub kierownicy referatów. Takie rozwiązanie zastosowano w gminach Pątnów, Czarnożyły, Konopnica, Mokrsko i od 1 stycznia 2023 r. także w gm. Wierzchlas. Wójtowie gmin Biała, Ostrówek i Skomlin nie mają zastępców.

W GALERII ZDJĘĆ prezentujemy uposażenia samorządowców z powiatu wieluńskiego. Znajdziecie tam pełne pensje brutto starosty, burmistrza, wójtów, ich zastępców oraz sekretarzy urzędów, a także wysokości diet przysługujących radnym za udział w komisjach i sesjach (wypłacanych każdego miesiąca, o ile nie zaznaczono inaczej). Wszystkie kwoty znajdują się pod zdjęciami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto