Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skrzydlaci władcy świata. Nowa wystawa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej [FOTO]

Zbyszek Rybczyński
O bohaterskich polskich lotnikach opowiada nowa wystawa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

W wieluńskim muzeum można poznać losy pilotów, którzy walczyli o niepodległość w latach 1914-1945. Wielu z nich wywodziło się z ziemi wieluńskiej, że wspomnieć choćby o Mieczysławie Kałuży. Biogramy "wieluńskich orłów" przygotował regionalista i pasjonat lotnictwa Jan Pietrzak z Sieradza, którego nie zabrakło na poniedziałkowym otwarciu wystawy.

- Bohaterowie tej wystawy w czasie II wojny bardzo często płacili najwyższą cenę, walcząc o to, żebyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Zarówno na naszym niebie, jak i m.in. na skrzydłach RAF-u, czyli brytyjskich sił powietrznych - mówił Jan Książek, dyrektor MZW.

Główna ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Wzbogacają ją eksponaty pochodzące z muzeów w Bełchatowie i Wieluniu oraz prywatnych zbiorów. Znajdziemy tutaj pamiątki po lotnikach, ich umundurowanie, ciekawy opisy, materiały historyczne, a także pokaźną kolekcję modeli samolotów.

- Modelarstwo jednoznacznie łączy się z historią lotnictwa. Budując miniaturę samolotu, modelarz zgłębia jego historię - podkreśla wielunianin Grzegorz Nowak, miłośnik modelarstwa.

W centralnej części muzealnej sali wyeksponowano szczątki maszyny, która zakończyła swój żywot w czasie II wojny nad Bobrownikami koło Działoszyna. Skompletował je Przemysław Bucki, członek Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

Szef muzeum Jan Książek zaprezentował zdjęcie, które tuż przed wystawą przekazali państwo Zofia i Tadeusz Borkowie, emerytowani nauczyciele szkoły w Walichnowach. Fotografia wiąże się z tragicznymi losami załogi samolotu Karaś, który został zestrzelony nad podwieluńską miejscowością 3 września 1939 r. podczas ataku na niemieckie kolumny. Lotnicy zginęli. Jeden z nich, Edward Kościelny, urodził się niedaleko Wielunia.

Ci, którzy udali się na inaugurację wystawy, mogli posłuchać prelekcji o losach podniebnych bohaterów z pierwszej połowy XX wieku. A trzeba wiedzieć, że nierzadko były to osoby o barwnych życiorysach. Prelegentem był Konrad Czernielewski z Muzeum Tradycji Niepodległościowych, a wykład odbył się w ramach działalności Klubu Historycznego im. "Grota" Roweckiego.

Wystawa "Lotnik - skrzydlaty władca świata" będzie gościć w Wieluniu przez najbliższych kilka miesięcy. O ekspozycji można będzie też przeczytać w "Naszym Tygodniku", piątkowym dodatku do "Dziennika Łódzkiego".

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto