Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Segregacja odpadów po nowemu. Co nas czeka?

Zbyszek Rybczyński
Będziemy musieli gromadzić bio odpadki w osobnych kubłach. Wynika to z nowego prawa, które ustanowił minister środowiska. Wielunianie już to przerabiali na własnej skórze przez kilka lat i nie mają najlepszych wspomnień z tym związanych

Od 1 lipca 2017 r. na terenie całego kraju zaczął obowiązywać Wspólny System Segregacji Odpadów. Chodzi o to, żeby we wszystkich gminach odpady były gromadzone w podziale na cztery główne frakcje (nie licząc odpadów zmieszanych) w pojemnikach odpowiedniego koloru: papier w niebieskim, metale i tworzywa sztuczne w żółtym, szkło w zielonym i odpady biodegradowalne w brązowym. O nowych regulacjach mówił goszczący w Wieluniu wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Chodzi o wypełnienie do 2020 r. norm unijnych dotyczących poziomów recyklingu.

- Obecnie w Polsce recykling wynosi 26 proc., a nasze zobowiązania europejskie, ale też już wpisane do naszego prawa, to jest 50 proc. - mówił Mazurek.

W gminie Wieluń dotychczasowe zasady odbioru odpadów są w dużej mierze zgodne z tym, czego teraz oczekuje ministerstwo. Jedyną większą zmianą, jaka czeka mieszkańców, to powrót do gromadzenia bio odpadów w osobnych kubłach. Taki wymóg obowiązywał już tutaj w latach 2013-2016. Wieluń okazał się w tym obszarze prymusem, bo okoliczne gminy nie zdecydowały się na takie rozwiązanie. Wielunianie narzekali na uciążliwości z tym związane, m.in. smród rozkładających się resztek jedzenia, obierek i innych odpadków, które kazano wrzucać do brązowego pojemnika. W efekcie rok temu, przy okazji nowego przetargu na odbiór odpadów, władze zdjęły z mieszkańców ten przykry obowiązek.

- Mieszkańcy narzekali na nieprzyjemne zapachy, więc się z tego wycofaliśmy, a teraz wracamy do punktu wyjścia – mówi Daniel Kałuża z wydziału gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim.

Na wdrożenie nowych zasad segregowania śmieci gminy mają pięć lat, czyli do 30 czerwca 2022 r. Władze Wielunia zamierzają przywrócić obowiązek osobnego gromadzenia odpadów organicznych za rok, kiedy ponownie zostanie rozpisany przetarg na odbiór odpadów (wygasa wtedy 2-letnia umowa z PK w Wieluniu).

Wieluń już teraz ma niezłe poziomy odzysku odpadów, przekraczające średnią krajową, co podkreślił podczas wizyty wiceminister Sławomir Mazurek. W 2016 roku na terenie gminy Wieluń zostało wytworzonych 8.347,68 Mg odpadów komunalnych. Z tego recyklingowi poddano 1.135,79 Mg. Odzysk dla poszczególnych frakcji wygląda następująco:

* poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła wyniósł 38 proc., a ministerialny wymóg to min. 18 proc.;

* odpady budowlane i rozbiórkowe odzyskano w całości (wymagany poziom - minimum 42 proc.);

* poziom ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji przekazanych do składowania wyniósł 18,97 proc. (wymagany wskaźnik powinien być niższy lub równy 45 proc.)

Więcej informacji o Wspólnym Systemie Segregacji Odpadów można znaleźć TUTAJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto