Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska Wielunia przeciwna zmianie nazw ulic 18 Stycznia i Biedala

Zbyszek Rybczyński
Zbyszek Rybczyński
Rada Miejska nie wyraziła zgody na „dekomunizację” ulic 18 Stycznia i Józefa Biedala w Wieluniu. Czy pomnik polsko-radzieckiego braterstwa broni zostanie usunięty z miasta?

Temat zmian nazwy ulic 18 Stycznia i Józefa Biedala został podjęty w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Władze Wielunia zaproponowały przywrócenie ulicy 18 Stycznia historycznej nazwy Rudzka. Józefa Biedala miały zastąpić w roli patrona Szare Szeregi.

Urząd Miejski przeprowadził konsultacje z mieszkańcami ulic 18 Stycznia i Biedala. Ci jednoznacznie opowiedzieli się za pozostawieniem obecnych nazw. Magistrat zasięgnął też opinii różnych stowarzyszeń i instytucji. Cały materiał trafił do miejskich radnych, którzy w czwartek (17 sierpnia) w większości opowiedzieli się przeciwko „dekomunizacji” ulic. Uchwała dotycząca ul. 18 Stycznia została odrzucona głosami 11 radnych, przy 2 za i 5 wstrzymujących się. W przypadku ul. Biedala przeciwko zmianie nazwy zagłosowało 8 radnych, 4 było za, a 5 wstrzymało się od głosu.

Radny Grzegorz Kucharski postulował, żeby Józefa Biedala zmienił w roli patrona Edward Rajpold, dowódca wieluńskiego batalionu obrony narodowej. Burmistrz nie zgodził się jednak na taką autopoprawkę do uchwały.

Negatywne decyzje radnych oznaczają, że nazwy może zmienić wojewoda, wydając zarządzenia zastępcze. Pytanie, czy łódzki urząd widzi taką potrzebę, bo dotąd nie zajął jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Natomiast Instytut Pamięci Narodowej ocenił, że zarówno ul. 18 Stycznia, jak i Biedala, kwalifikują się pod ustawę dekomunizacyjną.

Przypomnijmy, że wcześniej ustawa wymusiła zmianę patrona ulica w rejonie dawnej cukrowni - Aleksandra Zawadzkiego zastąpił Tadeusz Zawadzki ps. Zośka.

Po niedawnej nowelizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, na cenzurowanym znalazły się również pomniki upamiętniające żołnierzy radzieckich. To może oznaczać, że na mocy przepisów ustawowych zostanie usunięty z Wielunia monument „pogromców hitleryzmu”. Szeroko na temat pomnika piszemy w najnowszym „Naszym Tygodniku”, piątkowym dodatku do „Dziennika Łódzkiego”.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto