Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowe obchody 11 listopada. Uroczystość w Szkole Podstawowej w Białej z przejmującymi występami dzieci ZDJĘCIA, WIDEO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Druga część powiatowych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miała miejsce w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Białej

Gości przybyłych na uroczystość z okazji Święta Niepodległości przywitał wójt gminy Biała Aleksander Owczarek. Zarówno w wystąpieniu jego, jak i kolejnych mówców, nie brakowało odniesień do wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Poseł Paweł Rychlik podkreślał, że w obliczu rosyjskiego zagrożenia Polacy, pomimo silnej polaryzacji społeczeństwa, powinna jednoczyć się m.in. wokół w kwestii dozbrajania armii.

Uroczystość była okazją do przypomnienia inicjatywy, jaką podjęto w gminie Biała w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2018 r. na cmentarzach w Białej, Łyskorni i Naramicach powstały tablice upamiętniające weteranów walk i wojen o niepodległość i granice odradzającej się Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1914 – 1921. Wydany został również okolicznościowy biuletyn.

Złożenie kwiatów pod jedną z tych tablic było jednym z punktów pierwszej części powiatowych obchodów 11 listopada. Fotorelację możecie obejrzeć TUTAJ.

Ciekawie poprowadzony referat historyczny wygłosił Damian Orłowski, nauczyciel historii SP w Białej. Sprowokował słuchaczy do rozważań nad sensem niepodległości, mówiąc np. o tym, że powstałe w 1815 r. Królestwo Polskie miało najbardziej liberalną konstytucję w Europie, a przecież jego władcą był car Rosji. Orłowski przytoczył też mniej znane fakty z działalności niepodległościowej w naszym regionie.

Tak oto Polska Organizacja Wojskowa, która w w 1917 r. w powiecie wieluńskim liczyła już ponad 1 tys. członków, miała swoją szkołę podoficerską na terenie dzisiejszej gminy Skomlin. Wtedy też w tej okolicy miały miejsce wielkie manewry peowiaków z masowym wykorzystaniem broni, a pozostałe po nich kule rolnicy znajdują na polach po dziś dzień.

- Ale ta jawna prowokacja wobec Niemców wywołała masowe aresztowania. Do niewoli trafił między innymi komendant obwodu wieluńskiego POW Zygmunt Budzyński i organizacja musiała zejść do podziemia. By uniknąć niewoli, wielu członków POW przeprawiło się na prawy brzeg Warty, gdzie tereny były pod okupacją austriacką. Peowiacy musieli czekać na odpowiedni czas, żeby się znowu aktywować, i ten czas nadszedł właśnie w listopadzie 1918 r. - mówił Damian Orłowski.

Powiatowe świętowanie 11 listopada wykorzystano do wręczenia wójtowi gminy Mokrsko Zbigniewowi Dąbrowskiemu odznaki „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”. Zwieńczeniem uroczystości były przejmujące występy w wykonaniu dzieci. Zobacz fragment:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto