Paweł Okrasa zapowiedział, że odwoła się do sądu w sprawie wykreślenia go z rejestru wyborców gminy Wieluń

Zbyszek Rybczyński
Udostępnij:
W miniony poniedziałek zapadła decyzja o wykreśleniu Pawła Okrasy z rejestru wyborców gminy Wieluń. W środę burmistrz potwierdził nam, że skorzysta z możliwości wniesienia skargi do sądu na niekorzystną dla siebie decyzję

Paweł Okrasa ubiega się zarówno o urząd burmistrza Wielunia, jak i startuje w wyborach do Rady Miejskiej Wielunia. Decyzja o wykreśleniu Pawła Okrasy z ujęcia w rejestrze wyborców gminy Wieluń zapadła w poniedziałek, 15 października. Została wydana przez burmistrza Ozorkowa, który został do tego wyznaczony przez wojewodę łódzkiego.

"Burmistrz Miasta Ozorków wykreśla Pana Pawła Okrasę, kandydata KWW Łączy Nas Wieluń z ujęcia w rejestrze wyborców gminy Wieluń" - czytamy w decyzji, którą z upoważnienia burmistrza Ozorkowa podpisał sekretarz miasta Mariusz Ostrowski. Skan decyzji w całości publikujemy w galerii zdjęć.

Pawłowi Okrasie przysługuje prawo wniesienia skargi od tej decyzji do Sądu Rejonowego w Zgierzu. Ma na to 3 dni od daty doręczenia decyzji. W środę, 17 października, burmistrz Okrasa potwierdził nam, że skorzysta z tej możliwości. Oświadczył, że odwołanie ma gotowe i czeka tylko na dostarczenie mu decyzji pocztą.

Decyzja jest skutkiem wniosku złożonego przez Krzysztofa Gagatka ze Stowarzyszenia Zielone Płuca Wielunia, który dowodzi, że w świetle Kodeksu wyborczego Paweł Okrasa nie ma prawa ubiegać się o mandat radnego miejskiego. Gagatek uzasadnia to miejscem faktycznego zamieszkania Okrasy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Udaremnią Pawłowi Okrasie kandydowanie do rady? Sprawa trafiła do PKW i wojewody

O ile w wyborach burmistrza miejsce zamieszkania nie ma znaczenia, tak w wyborach do rady gminy mogą brać udział tylko osoby, które stale zamieszkują w tej gminie. W swoim wniosku Krzysztof Gagatek wskazał, że Paweł Okrasa, choć zameldowany w podwieluńskim Kurowie, to jednak mieszka z małżonką i dziećmi w Rychłocicach w sąsiedniej gminie Konopnica.

W pierwszej kolejności przedstawiciel Stowarzyszenia ZPW, który również ubiega się o mandat radnego, wystąpił o do Komisarza Wyborczego w Sieradzu o wykreślenie Pawła Okrasy z listy kandydatów do rady. Wniosek nie został uwzględniony. Komisarz oparł swoją decyzję na fakcie, że Paweł Okrasa widnieje w rejestrze wyborców gminy Wieluń.

O wykreślenie burmistrza z tego rejestru Krzysztof Gagatek wniósł do Urzędu Miejskiego w Wieluniu. Ten wyłączył się z postępowania, żeby burmistrz nie był sędzią we własnej sprawie, a wojewoda łódzki polecił zająć się tym burmistrzowi Ozorkowa. W celu ustalenia rzeczywistego miejsca zamieszkania Pawła Okrasy w teren udali się pracownicy urzędów samorządowych w Ozorkowie i Konopnicy, a także funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu.

Paweł Okrasa oświadczył, że mieszka w Kurowie, gdzie opiekuje się swoją mamą, a małżonka mieszka w Rychłocicach, gdzie opiekuje się swoimi rodzicami.

Mieszkańcy podawali, że Paweł Okrasa jest widywany zarówno w Kurowie, jak i Rychłocicach. Decydujące okazały się zeznania sołtysa Rychłocic Andrzeja Mielczarka, że burmistrz Wielunia mieszka z rodziną w tej miejscowości. Urzędnicy z Ozorkowa dali wiarę zeznaniom sołtysa, gdyż „w ocenie organu jest osobą wiarygodną”.

„Biorąc pod uwagę zeznanie Sołtysa Rychłocic oraz doświadczenie życiowe – logicznym jest w ocenie organu orzekającego, że Pan Paweł Okrasa zamieszkuje wraz ze swoją żoną i dziećmi we wsi Rychłocice, gdzie koncentruje swoje życie osobiste, zaś mamą mieszkającą we wsi Kurów opiekuje się doraźnie” - czytamy w uzasadnieniu decyzji burmistrza Ozorkowa.

Skargę na tę decyzję wnosi się za pośrednictwem burmistrza Ozorkowa, który przekaże ją niezwłocznie wraz z aktami sprawami do sądu w Zgierzu. Burmistrz Ozorkowa może też zmienić albo uchylić swoją decyzję, jeśli uzna skargę w całości za zasadną. Sąd rozpoznaje skargę, w postępowaniu nieprocesowym, w terminie 3 dni od dnia jej doręczenia. Od postanowienia sądu nie przysługuje już żaden środek prawny.

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Komentarze 150

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Okrasa kłamca
T
Tomaszk
Wielton płaci za kampanie okrasy, teraz pakują kupę kasy bo jak przegra to są skończeni, to widać to wielkości plakatów na mieście jak bardzo im zależy aby dalej rozkradać nasze miasto. Nie dajmy się oszukać, takiej kampanii która kosztuje ponad 100 tys z właśnej kieszeni nie zapłacił. Mam nadzieje ze ludzie nie są głupi , przez tyle lat nie nie zrobił nie zrobi w kilka dni przed kampania. Głosuje na Kllwczuka tylko jego się boja
A
Anonim
Panie Pawle niech się pan trzyma i tak większość mieszkańców jest z panem szuje mogą tylko szczuć
M
Marcel
Głosuję na OKRASĘ!
w
wyborca
Panie Okrasa gdzie jest obiecany zbiornik w Kurowie? Nic pan w tej sprawie nie zrobił. Nie wstyd panu?
S
Sołtys
Co to za burmistrz, który postępowanie administracyjne nazywa „donosami”. Jak ktoś tego pokroju chce reprezentować ludzi? Jak potwierdzi się jego oświadczenie jako kłamstwo to grozi mu sprawa karna. Sprawa jest oczywista, a Okrasa jak zwykle nie potrafi przyznać się fo kłamstwa.
H
Helena
Burmistrzu, jesteśmy z panem. Nie zgadzamy się na takie metody jakimi „grają” przeciwnicy.
A
Anonim
szuje które nic nie robią a szukają haków na nic panie Pawle niech się pan nie zraża wyjącymi hienami
R
Roman
Niech burmistrz się odwoła i jako dowód przedstawi dane z logowania swojego telefonu komórkowego. To będzie niepodważalny dowód w sprawie. Już tak było to robione w podobnych sprawach.
???
Gdzie drogi powiatowe i gminne?
w
wyborca
Jest przerost zatrudnienia w urzędzie.........czyli kolesiostwo....:(
w
wyborca
Gdzie tysiące miejsc pracy ???
w
wyborca
Gdzie jest NEAPCO ???
w
wyborca
Gdzie jest basen ???
w
wyborca
Gdzie jest żłobek ???
Dodaj ogłoszenie