Nasza Loteria

"Nadwarciański Dzień Chleba" 2023 w ośrodku ZHP w Załęczu Wielkim

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Wideo
od 16 lat
Około 300 osób uczestniczyło w "Nadwarciańskim Dniu Chleba" zorganizowanym w środę w ośrodku ZHP "Nadwarciański Gród" w Załęczu Wielkim. W programie imprezy znalazł się szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży. Przede wszystkim jednak młodzi ludzie poznali od podstaw proces wypiekania chleba.
od 16 lat

W środę 6 września w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim zorganizowano „Nadwarciański Dzień Chleba”. Impreza obfitowała w takie atrakcje jak dmuchańce dla dzieci, czy laserowa strzelnica, a koła gospodyń wiejskich z regionu przygotowały tradycyjne potrawy. Głównym bohaterem imprezy był jednak tradycyjny chleb, jego przygotowanie oraz pieczenie. Wydarzenie sfinansowane zostało ze środków z budżetu województwa łódzkiego.

Główny obrzęd, jaki chcieliśmy tutaj zaakcentować to pieczenie chleba, ale mamy też warsztaty ekologiczne, gdzie dzieci i młodzież przybliżą sobie moment od wysiewu, po zbiór zbóż, z których powstają później te bochny. Do południa uczestnicy wydarzenia odwiedzili wiatrak w Kocilewie. Sami mogli ta mąkę wyrabiać na żarnach. Myślę, że to dzień pełen zabawy, ale też edukacji. Dzięki temu przybliżamy młodzieży jak kiedyś pieczono chleb, jak dbano o nasza tradycję i myślę, że to dbanie o tradycję jest tutaj bardzo ważne. Ta kultura związana z pieczeniem chleba, jego spożywaniem, dzieleniem się nim jest głęboko zakorzeniona, ale trzeba o nią dbać i ją przypominać - mówi hm. Przemysław Serweta, dyrektor "Nadwarciańskiego Grodu".

Warsztaty z pieczenia chleba poprowadził Eugeniusz Chrzanowski wraz z małżonką. "Mistrz ceremonii" środowego święta w Załęczu już od 30 lat przypomina tradycję wypiekania chleba na zakwasie.

Cieszę się, że pan dyrektor Przemysław Serweta napisał waśnie taki projekt i złożył go do Urzędu Marszałkowskiego, by pozyskać dofinansowanie. Dziś podsumowanie tego projektu, wielkie święto. Przy piecu chlebowym zgromadziły się dziesiątki osób, szczególnie młodzieży, co cieszy najbardziej - mówił Jacek Olczyk, Wójt Gminy Pątnów.

Wójt podkreśla, że warsztaty w Załęczu Wielkim odbywają się od blisko 30 lat. Przez ten czas tradycję pieczenia chleba poznały setki, o ile nie tysiące osób przybywających do ośrodka.

Dla nas "Nadwarciański Gród" i te zajęcia to jest taka perełka jeśli chodzi o atrakcje, promocję gminy Pątnów. To ważny aspekt turystyczny, a gmina Pątnów chce być gminą turystyczną. Ma ogromne predyspozycje, jeden z ciekawszych odcinków rzeki Warty, która tutaj zakręca o 180 stopni. Załęczański Park Krajobrazowy wywodzi się właśnie z tej miejscowości, z Załęcza Wielkiego, także te zadania, które realizuje "Nadwarciański Gród" i pan dyrektor wpisują się w misję gminy - mówi Jacek Olczyk.

W „Dniu chleba” udział wzięło około 300 osób, dzieci i młodzieży nie tylko z województwa łódzkiego, ale także opolskiego i śląskiego.

"Nadwarciański Dzień Chleba" 2023 w ośrodku ZHP w Załęczu Wielkim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto