Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lututów: Najpierw otwarcie wieży widokowej, potem izby pamięci

Tadeusz Sobczak
Finalizuje się sprawa otwarcia dla zwiedzających wieży widokowej przy kościele w Lututowie. Za kilka tygodni chętni powinni mieć okazję do podziwiania Lututowa i okolicy z wysokości . Proboszcz lututowskiej parafii podkreśla, że wstęp będzie bezpłatny. Poza tym planuje utworzenie izby pamięci.

- Obecnie kończymy zabezpieczanie schodów. Jesteśmy także na ukończeniu pisania projektu dotyczącego pozyskania funduszy na gabloty i na oznacznie przeciwpożarowe. Wówczas będziemy mogli udostępnić wieżę widokową. Obecnie jestem w trakcie kompletowania wszystkich dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi - opowiada ksiądz Waldemar Gruszka, proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie . - Do tej pory we własnym zakresie naprawiliśmy schody prowadzące na wieżę. Zostały także wyczyszczone i umyte ściany. Prace powoli posuwają się do przodu. Chcemy docelowo w wieży umieścić eksponaty zabytkowe znaszej gminy. To będzie atrakcją dla turystów. Mam też obiecaną wystawę o księdzu Szczepanie Walkowskim. To postać bardzo zasłużona dla Polonii w Argentynie. Natomiast przez wybuchem II wojny był przez kilka miesięcy wikariuszem w naszej parafii. Potem opuścił kraj i udał się na emigrację. Lututów był się więc jedyną parafią w Polsce, gdzie sprawowała posługę kapłańską. Warto więc przypomnieć losy księdza Walkowskiego.

Jak podkreśla proboszcz lututowskiej parafii wieża widokowa ma być ogólnie dostępna. Wejść na nią będą mogli zarówno parafianie jak i przyjezdni goście. Wstęp ma być bezpłatny.

- Jesteśmy na szlaku pielgrzymkowym do Częstochowy. Często więc gościmy pątników, którym podoba się nasz kościół. Ale szukają też atrakcji turystycznych. Z naszej wieży rozpościerają się piękne widoki - wskazuje ksiądz Waldemar Gruszka. - Myślę też o grupach rowerowych, które nas odwiedzają. Sądzę,że wieżę widokową uda nam się otworzyć dla zwiedzających w sezonie pielgrzymkowym, czyli w sierpniu.

Murowany kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła w Lututowie wzniesiono w latach 1910-17 w stylu neoromańsko-mauretańskim. Projektantem kościoła był Jarosław Wojciechowski. Trójnawową świątynię z dwiema wieżami wzniesiono staraniem proboszcza Kazimierza Ucieklaka, honorowego kanonika kaliskiego. Kościół konsekrował w 1927 r. biskup częstochowski Teodor Kabina.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku podczas remontu wieży, która niedługo ma zostać udostępniona dla zwiedzających znaleziono list w butelce. Pismo datowane jest na 1927 rok. List zawierał informacje o budowniczych kościoła. Ukryty „skarb” odnaleźli pracownicy firmy remontującej świątynię. Trafił do wieluńskiego muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Lututów: Najpierw otwarcie wieży widokowej, potem izby pamięci - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto