Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 81. rocznicy zbrodni katyńskiej w Wieluniu ZDJĘCIA

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Obchody 81. rocznicy zbrodni katyńskiej w Wieluniu
Obchody 81. rocznicy zbrodni katyńskiej w Wieluniu Marcin Stadnicki
Obchody 81. rocznicy zbrodni Katyńskiej w Wieluniu. Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej odbyły się w Wieluniu w niedzielę 11 kwietnia. Wzięli w nich udział między innymi przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz wieluńscy harcerze.

Obchody 81. rocznicy zbrodni katyńskiej w Wieluniu

Od mszy świętej w kościele pw. NNMP w Wieluniu rozpoczęły się obchody 81. rocznicy zbrodni katyńskiej. Po mszy złożono kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, po czym uczestnicy uroczystości udali się do parku rtm. Witolda Pileckiego.

Tam, przy obelisku upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej po powitaniu gości i wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek przedstawił rys historyczny wydarzeń sprzed 81 lat. Dyrektor muzeum przypomniał też o ofiarach katastrofy w Smoleńsku, która miała miejsce 11 lat temu.

W trakcie uroczystości w imieniu własnym i burmistrza Wielunia Pawła Okrasy głos zabrała wiceburmistrz Joanna Skotnicka-Fiuk, która odczytała list burmistrza.

Zbrodnia katyńska oraz walka o prawdę historyczną to ważna część naszej pamięci i tożsamości. Mechanizmy rządzące zbrodnią oraz fałszowaniem historii są lekcją dla młodego pokolenia. Pokazują, że mimo ogromnej siły kłamstwa warto walczyć o wolność i obronę prawdy, która choć po długiej walce odnosi w końcu zwycięstwo
Dziękuję potomkom pomordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni za niezłomną postawę w walce o prawdę historyczną - mówiła wiceburmistrz Wielunia.

W trakcie uroczystości głos zabrał także starosta wieluński Marek Kieler.

Musimy wszyscy zachować w pamięci to wydarzenie, które jest aktem niewątpliwego ludobójstwa. To jest zbrodnia, o której my jako naród, jako obywatele Rzeczypospolitej Polskiej musimy pamiętać i przekazywać dalszym pokoleniom - mówił Kieler.

Po przemówieniach złożono kwiaty pod obeliskiem.

W uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej poza przedstawicielami władz samorządowych udział wziął także proboszcz parafii pw. NNMP w Wieluniu ks. Jacek Zieliński, wieluńscy harcerze, którzy od uświetniają uroczystości patriotyczne w mieście oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej.

Obchody 81. rocznicy zbrodni katyńskiej w Wieluniu

Obchody 81. rocznicy zbrodni katyńskiej w Wieluniu ZDJĘCIA

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto