Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Ludzie i ich pasje”. Spotkanie z Wiesławem Dworniakiem w miejskiej bibliotece w Wieluniu poprowadzili młodzi dziennikarze z II LO

Daniel Sibiak
Uczniowie klasy prawniczo-dziennikarskiej z Wiesławem Dworniakiem, gościem cyklu „Ludzie i ich pasje”, dyrektor MIGBP w Wieluniu Iwoną Podeszwą, dyrektor II LO w Wieluniu Renatą Tatarą i nauczycielem dziennikarstwa.
Uczniowie klasy prawniczo-dziennikarskiej z Wiesławem Dworniakiem, gościem cyklu „Ludzie i ich pasje”, dyrektor MIGBP w Wieluniu Iwoną Podeszwą, dyrektor II LO w Wieluniu Renatą Tatarą i nauczycielem dziennikarstwa. Daniel Sibiak
Znany lekarz i autor trzech książek Wiesław Dworniak był 20 października gościem cyklu „Ludzie i ich pasje”, który jest realizowany od 21 lat przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Wieluniu oraz Towarzystwo Przyjaciół Wielunia. Tym razem spotkanie odbyło się nowej formule. Rozmowę z gościem poprowadzili bowiem uczniowie klasy prawniczo-dziennikarskiej z II LO w Wieluniu im. Janusza Korczaka.

„Ludzie i ich pasje”. Spotkanie z Wiesławem Dworniakiem w miejskiej bibliotece w Wieluniu poprowadzili młodzi dziennikarze z II LO

Przypomnijmy, że pomysł cyklu „Ludzie i ich pasje” zrodził się w 2001 r. wśród członków Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Wielunia. Celem przedsięwzięcia było zaprezentowanie wielunianom sylwetek wybitnych postaci związanych z naszym miastem. Przez kolejnych 21 lat w ramach cyklu w bibliotece odbyły się spotkania autorskie z nietuzinkowymi przedstawicieli świata nauki, kultury, sztuki i literatury.

- Naszym gościem jest dzisiaj pan Wiesław Dworniak, znany w Wieluniu lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog. Pasją bohatera spotkania od kilkunastu lat stała się genealogia i dzieje młynarstwa. Od 2020 r. ukazały się już trzy publikacje , które są owocem zainteresowań autora. Są to: „Młynarze powiatu wieluńskiego od końca XVIII wieku do I wojny światowej w dokumentach metrykalnych”, „Młynarze w gminie Lututów oraz na rzece Oleśnicy od końca XVIII wieku do I wojny światowej w dokumentach metrykalnych”, „Młynarze dorzecza rzeki Myi w gminach Brzeźno i Wróblew od końca XVIII wieku do I wojny światowej w dokumentach metrykalnych” - mówiła zapowiadając Wiesława Dworniaka Iwona Podeszwa, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wielunia, a jednocześnie dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej.

Chwilę później mikrofon przejęli uczniowie klasy prawniczo-dziennikarskiej z II LO. Choć było to dla nich pierwsze spotkanie autorskie, które mieli przyjemność poprowadzić, szybko odnaleźli się w swojej roli i zadali gościowi wiele ciekawych pytań. Młodym dziennikarzom szybko udało nawiązać się również nić porozumienia ze swoim wspaniałym rozmówcą, dzięki czemu spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

Większość z pytań, które zadawali młodzi dziennikarze dotyczyła wydanych już książek. Autor niezwykle ciekawie opowiadał o losach młynarzy, którzy należeli do społecznej elity. Wielu z nich pełniło również ważne funkcje społeczne i polityczne, chociażby sołtysów czy wójtów. Dzięki autorowi uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się także wielu ciekawostek związanych z samymi młynami i wiatrakami, których w naszych okolicach było bardzo dużo.

Prace przy pisaniu książek Wiesław Dworniak rozpoczął blisko12 lat temu, kiedy zaczął tworzyć drzewo genealogiczne własnej rodziny.

- Okazało się wówczas, że moja rodzina wywodzi się z tej okolicy. Mój prapradziadek ożenił się z młynarzową, z wdową i od tej pory rozpoczęły się poszukiwania mojej dalszej rodziny, tej młynarskiej - mówił Wiesław Dworniak.

Na pytanie młodzieży, dlaczego od pomysłu do realizacji droga była tak długa autor odpowiadał, że żeby poznać dzieje jakiejkolwiek rodziny trzeba przejrzeć mnóstwo dokumentów metrykalnych po to, aby znaleźć szczegółowe informacje o małżeństwach, urodzeniach, a także o zmarłych.

„Obecna książka stanowi kontynuację poprzedniej „Młynarze powiatu wieluńskiego od końca XVIII w. do I wojny światowej w dokumentach metrykalnych” oraz poszerzenie jej poszukiwań o gminy Brzeźnio i Wróblew. Przedstawia młynarzy w kilkunastu młynach wzdłuż rzeki Myi. Dołącza tabele z latami działalności poszczególnych młynarzy z uwagami. Uzupełnia to informacjami „Po latach" oraz „Variami" doprowadzającymi dzieje rodzin młynarskich i osób reprezentujących inne zawody, właścicieli dóbr i administracji..." rekomenduje we wstępie do książkki dr Jarosław Petrowicz.

W trakcie spotkania Wiesław Dworniak zdradził, że obecnie zbiera materiały do czwartej książki. Tym razem o młynach i wiatrakach w samym Wieluniu. Jak się okazuje było ich tutaj 17. Zgodnie z planem książka ma się ukazać pod koniec 2022 roku. Przy okazji spotkania w bibliotece autor zwrócił się z apelem do wszystkich mieszkańców, którzy dysponują zdjęciami i dokumentami młynów w Wieluniu o kontakt. Zainteresowani mogą kontaktować się z panem Wiesławem osobiście, bądź za pośrednictwem naszej redakcji oraz miejskiej biblioteki.

Kim jest Wiesław Dworniak i co znajdziemy w jego książce?

Sylwetkę autora, która doskonale obrazuje wielość pracy, jaką włożył w ich przygotowanie we wstępie do książki „Młynarze powiatu wieluńskiego od końca XVIII w. do I wojny światowej w dokumentach metrykalnych” przybliża prof. Tadeusz Olejnik. Poniżej znajdziecie jego fragment:

„WIESŁAW DWORNIAK znany w Wieluniu lekarz, specjalista chorób wewnętrznych kardiolog, absolwent liceum ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu, a następnie łódzkiej Akademii medycznej (1970), wychowanek kliniki kardiologii w łodzi, wybrał na miejsce swej pracy osiedlenia królewskie miasto Wieluń, szczycące się równie starą metryką swego pochodzenia jak jego rodzinna Warta w ziemi sieradzkiej.
Jego pasją stała się genealogia oraz dzieje młynarstwa. Ponieważ w swych poszukiwaniach genealogicznych odkrył korzenie swych przodków w ziemi wieluńskiej, w parafiach czarnożylskiej i osjakowskiej, postanowił zgłębić o nich wiedzę.
Wnikliwie wertując w przeciągu kilkunastu lat księgi metrykalne w archiwach państwowych i kościelnych, w prasie ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej oraz w źródłach kartograficznych od XVIII wieku do XX wieku, a także przeprowadzając wywiady z potomkami dawniejszych właścicieli młynów i wiatraków, odsłania nam fascynujące rodowody rodzin młynarskich, ich koligacje, status społeczny i ekonomiczny.
Opracowanie dra Dworniaka stanowić będzie cenne źródło do dziejów gospodarczych ziemi wieluńskiej. Książka ta uchroni od niepamięci nie tylko liczne rody młynarskie, ale też wzbogaci naszą wiedzę o pionierach postępu gospodarczego wieluńskiej wsi."

Spotkanie z Wiesławem Dworniakiem poprowadzili:

  • Julia Bakalarczyk

  • Jakub Lichosik

  • Kamil Stefaniak

  • Maria Szokalska

  • Oliwia Surlej

  • Iga Wojciechowska

  • Adrianna Włodarczyk

- Dziękujemy naszemu wspaniałemu rozmówcy za serdeczność, dzięki której spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Dziękujemy równie dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej pani Iwonie Podeszwie za zaufanie i zaproszenie. Spotkania w ramach cyklu „Ludzie i ich pasje” są bowiem organizowane w bibliotece we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Wielunia już od 21 lat. Tym bardziej czujemy się zaszczyceni, że dane było nam jej poprowadzić - mówią uczniowie klasy prawniczo-dziennikarskiej.

Uczniowie klasy prawniczo-dziennikarskiej z Wiesławem Dworniakiem, gościem cyklu „Ludzie i ich pasje”, dyrektor MIGBP w Wieluniu Iwoną Podeszwą, dyrektor II LO w Wieluniu Renatą Tatarą i nauczycielem dziennikarstwa.

„Ludzie i ich pasje”. Spotkanie z Wiesławem Dworniakiem w mi...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto