Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Osjakowie - tu zawsze coś się dzieje. Książnica podsumowuje ostatnie wydarzenia i zaprasza na kolejne

Red.
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie organizuje różnorodne formy pracy zmierzające do rozwoju czytelnictwa, promowanie zbiorów, pisarzy i jej działalności. Ostatnio w bibliotece sporo się działo, ale książnic nie zwalnia tempa.

Spis treści

Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie cyklicznie realizuje: Narodowe czytanie; lekcje biblioteczne, pasowanie na czytelnika, rajd rowerowy „Odjazdowy bibliotekarz”, Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, Dyskusyjne Kluby Książki dla dzieci i dla dorosłych, spotkania autorskie, konkursy literackie; w filii spotkania Czytających rodzin czy klub Miłośników Gier Planszowych, itp.

W ramach programu „Promocja Czytelnictwa 2023” realizuje projekt pn „MaraTONY LITERACKIE – to działania, które mają na celu rozbudzić i pozytywnie nastawić na czytanie książek”. Maraton Literatury jest do tego doskonałą okazją. Cel jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe.

MaraTONY LITERACKIE

Do tej pory w ramach projektu GBP w Osjakowie zrealizowała:

[*]Nagrywanie wierszy dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami i emisja nagrań dostępna na stronie internetowej biblioteki w za-kładce Migane wiersze oraz na Facebook jak również na YouTube*„Wyprawki czytelnicze” dla klas I-III. Uczniowie otrzymują zakładkę do książki, na którą naklejają naklejki za każdą wypożyczoną książkę. Następnie będą omawiać najbardziej ciekawą i godną polecenia książkę swoim rówieśnikom. Nagrodą dla uczestników są artykuły szkolne. Przygotowane jest 110 wyprawek.

  • W ramach Światowego Dnia Umiejętności Czytania 14 września odbył się Powiatowy konkurs „Mistrz Pięknego Czytania” w którym wzięło udział 21 uczniów klas I-III z 8 szkół z terenu powiatu wieluńskiego.
  • 20 września w ramach Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka odbyły się 3 spotkania autorskie z Małgorzatą Swędrowską pn. „Połączeni z książką”. Pani Małgorzata jest autorką wielu książek dla dzieci, napisanych według "koncepcji animacji czytelniczej zwanej czytaniem wrażeniowym". Łącznie wzięło udział 105 przedszkolaków.
  • 27 września „MaraTON LITERACKI” – bicie rekordu czytania jednego tekstu głośno całą grupą w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Uczestnicy czytali wiersz lokalnej poetki Eleonory Grondowej pt. „Wrześniowe lato”. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział ponad 300 osób. To uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie oraz zaproszenie goście. Całość połączona była z piknikiem, konkursami literackimi, zabawami animacyjnymi, muzyką na żywo, warsztatami detektywistycznymi poprowadzonymi przez Dariusza Rekosza - autora książek dla dzieci i młodzieży oraz występ aktorów z Teatru Lalek Arlekin z Łodzi (z tego dnia powstał teledysk promujący czytelnictwo).
  • 29 września odbyły się warsztaty pn. „Językowe wygibasy” dla uczniów klas V, które przeprowadziła Sylwia Marciniak, nauczyciel języka polskiego i logopeda. Wspólne ćwiczenia oddechowe i logopedyczne miały na celu pogłębić warsztat językowy. Grupa mogła doskonalić prawidłowy toru oddechowy, usprawnić aparat artykulacyjny czy wzbogacić czynne słownictwo.

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci i dorosłych

Cyklicznie 2 razy w miesiącu odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Pozytywnie zaczytani” . Na każdym spotkaniu głośno czytane są fragmenty książek lub dzieci otrzymują książki do domu, a później prowadzone są dyskusje o bohaterach. Dodatkowo dzieci wykonują prace plastyczne oraz nie brakuje zabaw integracyjno-animacyjnych.

Cyklicznie odbywają się również spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. W środowe popołudnie 6 października odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Grochowską autorką biografii Tadeusza Różewicza. Pani Magdalena opowiedziała bardzo ciekawe wątki z życie Tadeusza Różewicza. Losy jego rodziny począwszy od losów jego mamy, aż do czasów współczesnych pokazują jak mocno doświadczyło go życie. Utwory, które pisał są jego osobistymi przeżyciami, obserwacją otaczającego go wówczas świata. Jak twierdzi i Magdalena Grochowska, jego utwory są ponadczasowe warte przeczytania i poznania. Autorka na co dzień utrzymuje kontakt z rodziną Różewicza.

Spotkanie autorskie z Robertem Małecki autorem powieści kryminalnych odbyło się 11 października w godzinach popołudniowych. Dyrektor biblioteki Barbara Domagała przywitała uczestników, a całość poprowadził Daniel Sibiak, dyrektor oddziałów Dziennika Łódzkiego w Wieluniu, Sieradzu i Zduńskiej Woli.

Małecki napisał serie kryminałów w skład których wchodzi: „Skaza”, „Wada”, „Zadra” oraz serię toruńską, do której należy: „Najgorsze dopiero nadejdzie”, „Porzuć swój strach” i „Koszmary zasną ostatnie” i wiele innych, które można wypożyczyć w osjakowskiej bibliotece (w każdej książce znajduje się dedykacja dla czytelników) . Autor okazał się świetnym rozmówcą. Odpowiadał na pytania w sposób lekki, przyjemny i wyczerpujący. Opowiadał o swojej pracy, pasjach i rodzinie. Opisał w jaki sposób tworzy powieści i swoich bohaterów.

Na zakończenie spotkania czytelnicy mogli zakupić książki, otrzymać autograf z dedykacją oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Nie zabrakło spotkań autorskich dla dzieci. 9 listopada dla przedszkolaków odbyło się spotkanie z Ewą Nowak - pisarką, publicystką, autorką felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Autorka z ogromnym poczuciem humoru opowiadała o początkach swojego pisania i obecnej twórczości. Z łatwością nawiązała kontakt z 41 osobową grupą dzieci.

Kolejne spotkanie dla dzieci już 16 listopada dla klas II-III z Agnieszką Frączek. To prawdziwy maraton literacki skierowany dla dzieci, młodzieży oraz całej społeczności gminy Osjaków i powiatu wieluńskiego. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Przed nami jeszcze wiele ciekawych wydarzeń, dlatego zachęcamy do śledzenia

strony internetowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Osjakowie

e na naszą stronę internetową www.bibliotekaosjakow.pl oraz jej profilu na Facebooku. W naszej galerii znajdziecie natomiast zdjęcia z organizowanych ostatnio wydarzeń.

Biblioteka w Osjakowie - tu zawsze coś się dzieje. Książnica...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto