Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludność powiatu wieluńskiego. W 2020 r. ubyło ponad pół tysiąca osób. Zobaczcie dane demograficzne z gmin GALERIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Rekordowo niski przyrost naturalny i wyraźny spadek liczby zawieranych małżeństw – to główne trendy demograficzne roku 2020, na które przemożny wpływ miała epidemia koronawirusa. Jaki jest bilans w powiecie wieluńskim? Sytuację w poszczególnych gminach na podstawie danych GUS prezentujemy na slajdach w galerii zdjęć.

„Sytuacja demograficzna w 2020 r. kształtowała się pod wpływem pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Niski poziom urodzeń, wysoka liczba zgonów, wyraźnie mniejsza niż w latach ubiegłych liczba zawieranych małżeństw oraz zahamowanie imigracji do Polski pogłębiło obserwowaną od kilkunastu lat niekorzystną sytuację ludnościową Polski. W tej sytuacji w najbliższej perspektywie nie należy oczekiwać znaczących zmian zapewniających stabilny rozwój demograficzny” – czytamy w opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego.

Populacja powiatu wieluńskiego skurczyła się o pół tysiąca osób

W minionym roku w powiecie wieluńskim urodziło się 638 dzieci, a zmarło 1017 osób – wynika z danych GUS. W stosunku do 2019 r. urodzeń było mniej o 30, a zgonów więcej o 110. Ogółem w wyniku niekorzystnych tendencji demograficznych (ujemne wskaźniki przyrostu naturalnego oraz migracji) populacja powiatu skurczyła się o 520 osób i wyniosła na koniec ubiegłego roku 75 736.

We wszystkich gminach powiatu wieluńskiego więcej było zgonów niż urodzeń. Najgorszy wskaźnik przyrostu naturalnego w przeliczeniu na 1000 mieszkańców miała gm. Skomlin, najlepszy - gminy Pątnów i Wierzchlas.

Saldo migracji to różnica między liczbą ludności napływającej i odpływającej. GUS uwzględnia zarówno migracje wewnętrzne, jak i zagraniczne. Dodatnie saldo zanotowały w 2020 r. gminy Czarnożyły, Mokrsko, Osjaków, Ostrówek. W pozostałych gminach więcej osób wyprowadziło się niż osiedliło.

Bilans migracji dla samego miasta Wielunia wyniósł aż minus 168. Ten niekorzystny trend do pewnego stopnia równoważy sytuacja na terenach wiejskich gminy Wieluń, gdzie przybyło 60 mieszkańców. Jeśli chodzi o przyrost naturalny, to w mieście wyniósł minus 142, w sołectwach – minus 48 (łącznie 190 więcej zgonów niż urodzeń).

A co z małżeństwami? W sumie w powiecie wieluńskim zostało ich zawartych w minionym roku 252, co oznacza spadek o 110 w stosunku do 2019 r. W odniesieniu do wielkości populacji najwięcej osób pobrało się w minionym roku w gminach Czarnożyły i Skomlin, a najmniej w gm. Wieluń.

Sytuację demograficzną w poszczególnych gminach na podstawie danych GUS prezentujemy na slajdach w galerii zdjęć.

Sytuacja demograficzna w Polsce

Liczba ludności Polski na koniec 2020 r. wyniosła 38 mln 265 tys., co oznacza spadek o 118 tys. rok do roku. Stopa ubytku rzeczywistego w minionym roku wyniosła -0,3%, co oznacza, że na każde 10 tys. ludności ubyło 31 osób (w 2019 r. odnotowano ubytek rzeczywisty 0,07%). Przyrost naturalny był rekordowo niski - jego ujemna wartość była ponad trzykrotnie wyższa niż w 2019 roku.

”Na sytuację w 2020 roku największy wpływ miała najwyższa od kilkudziesięciu lat liczba zgonów. Ich liczba przekroczyła o ponad 100 tys. średnioroczną wartość z ostatnich 50 lat (477 tys. do 364 tys.), natomiast współczynnik na 1000 ludności osiągnął najwyższą wartość od 1951 roku. Podwyższona umieralność ludności Polski w 2020 roku dotknęła w podobnym stopniu zarówno kobiety, jak i mężczyzn” – informuje GUS.

Ludność powiatu wieluńskiego. W 2020 r. ubyło ponad pół tysi...

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto