Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. W sierpniu zdiagnozowano 187 zakażeń w powiecie wieluńskim, wyzdrowiało 100 osób, trzy zmarły

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Z dziewięciu do siedmiu skurczyła się lista tzw. czerwonych powiatów, gdzie obowiązują najdalej idące restrykcje przeciwwirusowe. Pozostaje wśród nich powiat wieluński. Jak długo jeszcze? Na to pytanie nikt nie jest w stanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Wskaźnik zachorowalności nadal jest wysoki. Od początku sierpnia w naszym powiecie zdiagnozowano koronawirusa u 187 osób, wyzdrowiało 100, zanotowano trzy zgony powiązane z Covid-19.

Na koniec lipca w powiecie wieluńskim było 115 aktywnych infekcji. Z danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu wynika, że w sierpniu wykryto koronawirusa u 187 osób, z czego 133 dodatnie wyniki zarejestrowano po wprowadzeniu czerwonej strefy. Zarazem w tym okresie (1-20 sierpnia) wyzdrowiało równe 100 osób i odnotowano trzy kolejne zgony powiązane z Covid-19. Tym samym aktualnie zakażonych pozostaje 199 osób (zdecydowanie najwięcej wśród powiatów woj. łódzkiego), spośród których osiem hospitalizowano, a pozostali przebywają w izolacji domowej. Około 90 aktywnych infekcji pochodzi z ogniska w Wieltonie.

Ogółem od początku epidemii w powiecie wieluńskim koronawirusem zakaziło się 539 osób. Łączna liczba tzw. ozdrowieńców wynosi już 330. Dziesięć osób z dodatnim wynikiem zmarło. Najwięcej osób zaraziło się w najludniejszej gminie Wieluń – ponad 230. Druga pod tym względem jest gm. Mokrsko z niespełna ponad 70 wykrytymi zakażeniami, kolejne gminy Wierzchlas i Biała – ponad 40 przypadków. Najmniej infekcji zdiagnozowano w gm. Osjaków – 9.

W zależności od tego, jak dalej będzie rozwijać się sytuacja epidemiczna w powiecie, minister zdrowia zdecyduje, kiedy wyjdziemy z czerwonej strefy. Na dziś mówienie o konkretnym terminie to trochę wróżenie z fusów.

W ostatnich dniach przyrosty zakażeń nie były już skokowe, jak to bywało w minionych tygodniach, jednak nadal wskaźnik zachorowań w powiecie nie jest niski. Życzylibyśmy sobie wszyscy, żeby czerwona strefa ustała jak najprędzej, jednak na dziś trudno określić, kiedy to się stanie. Wiele zależy od indywidualnej odpowiedzialności każdego z nas – podkreśla Barbara Sułkowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu.

Spora część osób zakażonych w ostatnich tygodniach to pracownicy Wieltonu. Wraz z wprowadzeniem czerwonej strefy rozpoczęto masowe badań przesiewowe załogi producenta naczep i przyczep. Dotąd przebadano w ramach tej akcji ok. 1,4 tys. osób. Do tego dochodzą testy zlecone przez sanepid w liczbie prawie 500. Ogółem więc w sierpniu wykonano niespełna 1,9 tys. badań wśród pracowników fabryki i osób spoza zakładu, które miały z nimi kontakt.

- Na tym jeszcze nie koniec badań pracowników Wieltonu i ich bliskich. W planach mamy wykonanie testów u kolejnych 200 osób z tego ogniska – mówi Barbara Sułkowska.

CZYTAJ TEŻ: Zmiany na liście powiatów czerwonych i żółtych. W Łódzkiem doszły dwa powiaty, jeden zniknął z listy.

6 tysięcy testów zleconych przez wieluński sanepid

Nie licząc ostatnich badań przesiewowych w Wieltonie, od początku epidemii wieluński sanepid zlecił wykonanie już ponad 6 tysięcy testów w powiecie. Do tego należy doliczyć badania zlecane przez szpital, m.in. pacjentom kwalifikowanym do zabiegów. Co do zasady wymazy przekazywane do laboratoriów są pobierane na miejscu. W powiecie kursuje „koronabus” finansowany przez starostwo, mieszkańcy są też kierowani do punktu pobrań przy szpitalu, gdzie nie trzeba (a wręcz nie wolno) wysiadać z auta. Walkę z epidemią wspomaga również karetka Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

- Ilość testów na koronawirusa prowadzonych u mieszkańców naszego powiatu jest naprawdę bardzo duża. Dla przykładu 18 sierpnia zostało wykonanych 180 badań – dodaje Barbara Sułkowska. - W walce z epidemią najważniejsze jest kierowanie na badania czterech grup osób: będących w izolacji, na kwarantannie, pod nadzorem epidemiologicznym i tych, którym wykonanie testu zalecili lekarze.

Przy dużej ilości badań na wykonanie wymazu trzeba czekać ok. tygodnia. Jeśli ktoś chce wcześniej, to może jechać na badanie do szpitala im. Biegańskiego w Łodzi po uprzednim umówieniu się na wizytę.

- Jeśli wynik jest ujemny, to po upływie 24 godzin z mocy rozporządzenia kwarantanna się kończy, co dodatkowo potwierdzamy naszą decyzją administracyjną – wyjaśnia szefowa sanepidu w Wieluniu.

Przyrosty nowych zakażeń w powiecie wieluńskim w sierpniu (dane PSSE w Wieluniu):

  • 2 sierpnia – 15
  • 4 sierpnia – 5
  • 5 sierpnia – 24
  • 6 sierpnia – 10
  • 7 sierpnia – 3
  • 8 sierpnia - 9
  • 9 sierpnia - 20
  • 10 sierpnia - 5
  • 11 sierpnia - 21
  • 12 sierpnia - 2
  • 13 sierpnia - 19
  • 14 sierpnia - 18
  • 15 sierpnia - 14
  • 17 sierpnia - 9
  • 18 sierpnia - 4
  • 19 sierpnia - 4
  • 20 sierpnia - 5
    RAZEM - 187

ZOBACZ TEŻ:

Koronawirus w powiecie wieluńskim. 50 mandatów i blisko pół ...

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto