MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 60 lat Odrodzonego Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Natalia Ptak
Natalia Ptak
24 maja odbył się Jubileusz 60 lat Odrodzonego Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Na uroczystości zjawili się licznie zaproszeni goście, z przedstawicielami samorządu i lokalnych instytucji na czele. Wśród zgromadzonych nie zabrakło byłej i obecnej dyrekcji, pracowników, a także delegacji, które składały życzenia i gratulacje z okazji pięknego jubileuszu.

W piątek, 24 maja w budynku Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyła się uroczystość 60-lecia odrodzonego muzeum. Z życzeniami pośpieszyli zarówno przedstawiciele lokalnych władz, instytucji, liczne delegacje i zaproszeni goście.

Serdeczne gratulacje, oraz życzenia i wyrazy uznania dla wszystkich pracowników Muzeum Ziemi Wieluńskiej w imieniu burmistrza Wielunia Pawła Okrasy przekazała jego zastępczyni Joanna Skotnicka Fiuk.

Jesteśmy głęboko przekonani, że działalność naszego muzeum jest bezcenna dla Wielunia i jego mieszkańców. Jubileusz 60- lecia Odrodzonego Muzeum Ziemi Wieluńskiej to doskonała okazja do podziękowania panu dyrektorowi oraz wszystkim pracownikom za zaangażowanie w krzewienie dziedzictwa kulturowego naszego regionu- podkreślił w specjalnie skierowanym z tej okazji liście burmistrz Paweł Okrasa.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej istnieje od 60 lat i jest jedną z najaktywniejszych instytucji kultury w województwie łódzkim. Może się poszczycić szeregiem sukcesów na polu realizacji swej statutowej misji w dziedzinach: wystawienniczej, wydawniczej, naukowo-badawczej i edukacyjnej. Muzeum spełnia podwójną rolę. Z jednej strony zabezpiecza dowody rodzimej kultury, prowadzi badania naukowe i wydaje publikacje związane z przeszłością ziemi wieluńskiej. Z drugiej zaś strony aktywnie prowadzi działalność kulturalną i edukacyjną, łącząc nowoczesność z bogatymi tradycjami muzealnictwa.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej jest jedyną tego typu placówką w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego. Prace badawcze i zbiory muzeum obejmują – poza wieluńskim - także obszar powiatu wieruszowskiego i pajęczańskiego. Z oferty edukacyjnej i wystawienniczej korzystają placówki z różnych zakątków województwa łódzkiego i nie tylko.

Jubileusz 60 lat Odrodzonego Muzeum Ziemi Wieluńskiej

60 lat to kawałek czasu dla instytucji. Chociaż nasza instytucja powinna mieć zdecydowanie więcej lat. Za dwa lata powinniśmy obchodzić 100-lecie, gdyż pierwsze muzeum powstało w 1926 roku. Niestety, 1939 rok wiemy, dlaczego ta historia była przerwana. I dopiero odtworzenie muzeum w 1964 roku- wyjaśnił podczas uroczystości Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Historia Muzeum Ziemi Wieluńskiej

10 października 1926 r. w Wieluniu uroczyście otwarto Muzeum Ziemi Wieluńskiej Polskiej Macierzy Szkolnej. Zbiory zgromadzono w czterech salach klasycystycznego pałacu wzniesionego na fundamentach dawnego zamku. Placówka muzealna zaistniała w mieście z inicjatywy Felicji Rymarkiewiczowej, działaczki społecznej, właścicielki majątku ziemskiego w podwieluńskim Niedzielsku.

W 1936 r. muzeum przeniesiono do budynku dawnej cerkwi, który został odkupiony od gminy prawosławnej (obecnie Wieluński Dom Kultury). Z przedwojennych zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej nie zachowały się niestety żadne eksponaty. Zostały zniszczone i rozgrabione w czasie II wojny światowej. Dwór w Niedzielsku zajęli okupanci niemieccy, natomiast Felicja Rymarkiewiczowa wyjechała do Warszawy, gdzie spędziła część okupacji. Zmarła w 1947 r., a jej grobem na wieluńskim cmentarzu opiekuje się Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Muzeum zostało reaktywowane w 1964 r. dzięki zabiegom Tadeusza Olejnika (później wieloletniego dyrektora MZW), a od 1969 r. po dziś dzień prowadzi działalność w dawnym klasztorze sióstr bernardynek.

Wtedy narosła we mnie taka myśl. Ja powinienem być tym, który doprowadzi do powstania nowego muzeum. I dzisiaj proszę państwa mogę powiedzieć, ta idea, która się wtedy narodziła, została urzeczywistniona- mówił podczas jubileuszu profesor Tadeusz Olejnik.

Podczas jubileuszu odbyła się także promocja pokonferencyjnej książki „Wieluń w czasach Wazów”, zwiedzanie wystawy czasowej „Sztuka polska przełomu wieków XIX/XX ze zbiorów Muzeum Krakowa. Na zakończenie zorganizowano koncert zespołu Lejdissimo działającego przy Wieluńskim Domu Kultury. Nie zabrakło oczywiście jubileuszowego toastu i pysznego tortu.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto