Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak prezydent Andrzej Duda został honorowym obywatelem Wielunia FOTO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
10 czerwca prezydent RP Andrzej Duda uroczyście odebrał akt nadania Honorowego Obywatelstwa Wielunia. Wyróżnienie nie zostało jednak nadane w tym dniu. Uchwała w tej sprawie została podjęta w lutym, po wcześniejszym wydaniu opinii przez Komisję Elekcyjną i piśmie potwierdzającym, że głowa państwa przyjmie wyróżnienie.

Zasady nadawania Honorowego Obywatelstwa Wielunia zostały spisane i przyjęte uchwałą rady miasta w 1998 r. Nadanie zaszczytnego tytułu prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie nie było wśród samorządowców kwestią sporną. Zgodnie z ich intencją, ma to być przede wszystkim wyraz uznania dla prezydenta za jego wkład w działania upamiętniające bombardowanie Wielunia we wrześniu 1939 r.

„Sposób pełnienia przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę służby publicznej oraz jego starania i wkład w przywracanie pamięci tragicznym wieluńskim wydarzeniom z 1 września 1939 roku, stanowią dla mieszkańców Wielunia ważny powód wyróżnienia Pana Prezydenta Honorowym Obywatelstwem Wielunia” – głosi uzasadnienie wniosku o nadanie tytułu.

Z inicjatywą wyszedł w październiku 2019 r. klub radnych Łączy Nas Wieluń. Kolejnym krokiem było wydanie opinii przez Komisję Elekcyjną, w której skład wchodzą burmistrz (Łączy Nas Wieluń), przewodniczący rady (PiS) oraz szefowie komisji stałych rady (PiS i Przyjazna Gmina). Komisja zatwierdziła wniosek przy sześciu głosach za i jednym wstrzymującym. Zgodnie z regulaminem, obrady komisji są niejawne.

Na pismo przewodniczącego rady w sprawie nadania tytułu prezydencki minister Adam Kwiatkowski odpowiedział, że prezydent „z radością przyjmie to zaszczytne wyróżnienie”. Tym samym nic już nie stało na przeszkodzie, aby podjąć uchwałę w sprawie nadania prezydentowi Honorowego Obywatelstwa Wielunia. Stało się to w lutym przy braku głosów przeciwnych (16 radnych było za, pięciu zrezygnowało z udziału w głosowaniu).

Regulamin przewiduje wręczenie Aktu Honorowego Obywatelstwa na uroczystej, specjalnie zwołanej w tym celu sesji. Ceremonię zorganizowano w ostatnią środę, 10 czerwca, w KinoTeatrze Syrena. Głowie państwa towarzyszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Na widowni zasiedli m.in. świadkowie bombardowania miasta. Uroczystość prowadził przewodniczący rady miasta Tomasz Akulicz, a laudację wygłosił burmistrz Paweł Okrasa.

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy:

Należy dodać, że klub radnych Łączy Nas Wieluń wnioskował, aby oprócz Andrzeja Dudy honorowym obywatelstwem wyróżnić prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Jednak ten wniosek nie zyskał poparcia większości członków Komisji Elekcyjnej. O idei, jaka przyświecała środowisku związanemu z burmistrzem, pisaliśmy tutaj: Prezydenci Polski i Niemiec honorowymi obywatelami Wielunia?

W porównaniu z innymi miastami, regulamin nadawania godności honorowego obywatela Wielunia jest bardzo skromny w treści, by nie powiedzieć lakoniczny. W poprzedniej kadencji podjęto próbę jego dopracowania. Projekt stosownej uchwały z niewyjaśnionych przyczyn został jednak zdjęty z porządku obrad. Regulamin uchwalony ponad 20 lat temu obowiązuje do dziś w niezmienionej formie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto