Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydenci Polski i Niemiec honorowymi obywatelami Wielunia?

Redakcja
Fot. Zbigniew Rybczyński
Grupa radnych Wielunia proponuje nadanie honorowego obywatelstwa miasta prezydentom Polski Andrzejowi Dudzie i Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi.

Z inicjatywą wyszedł klub radnych Łączy Nas Wieluń. Wnioskodawcy odwołują się do wspólnego udziału głów państw w obchodach 1 września, co było wydarzeniem bez precedensu w historii miasta. Prezydent RFN swoje przemówienie od słów: „Osiemdziesiąt lat temu o tej godzinie na Wieluń spadło piekło - rozpętane przez niemiecki rasistowski obłęd i żądzę niszczenia”. Prosił w imieniu swoich rodaków o wybaczenie za hitlerowskie zbrodnie. O Wieluniu było głośno w całym kraju, a także poza jego granicami.

„Wyrażamy szacunek za wysiłki i słowa Pana Prezydenta, które wielu Polakom przywróciły poczucie sprawiedliwości dziejowej i wiarę, że prawda zwycięży wszelkie próby fałszowania historii” - czytamy w uzasadnieniu wniosku o nadanie honorowego obywatelstwa Wielunia Frankowi-Walterowi Steinmeierowi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "80 lat temu na Wieluń spadło piekło". Całe przemówienie prezydenta Niemiec [NOWE ZDJĘCIA]

Pamiątką po obchodach jest podarowany przez kancelarię prezydenta Andrzeja Dudy dzwon „Pamięć i Przestroga”, która stanął przy reliktach kościoła farnego. Duda jest pierwszym w historii urzędującym prezydentem RP, który uczestniczył w wieluńskich obchodach po raz drugi. Pierwsza jego wizyta miała miejsce w roku 2017.

„Sposób pełnienia przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę służby publicznej oraz jego starania i wkład w przywracanie pamięci tragicznym wieluńskim wydarzeniom z 1 września 1939 roku, stanowią dla mieszkańców Wielunia ważny powód wyróżnienia Pana Prezydenta Honorowym Obywatelstwem Wielunia” – uzasadniają autorzy wniosku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dzwon od prezydenta RP po raz pierwszy zabrzmiał w Wieluniu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wnioski w całości prezentujemy w galerii zdjęć. Pisma zostały już złożone na ręce burmistrza Pawła Okrasy i przewodniczącego rady miasta Tomasza Akulicza. Burmistrz jest przychylny inicjatywie jako wpisującej się w politykę historyczną Wielunia jako miasta „pokoju i pojednania”. Wśród mieszkańców idea budzi jednak mieszane uczucia. Sceptycy uważają, że gesty i przemówienia – jakkolwiek by były ważne - to jednak za mało, aby zasłużyć sobie na takie wyróżnienie.

Ostatni raz tytuły honorowego obywatela Wielunia nadano w 2015 r. Mariuszowi Wlazłemu i prof. Tadeuszowi Olejnikowi. W poprzedniej kadencji podjęta została również próba opracowania nowych zasad nadawania honorowego obywatelstwa. Projekt stosownej uchwały z niewyjaśnionych przyczyn został jednak zdjęty z porządku obrad i już do tego tematu nie wracano. Do dziś obowiązuje więc w niezmienionej formie regulamin uchwalony w 1998 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto