Drogi rowerowe w Wieluniu. W 2021 r. mają zbudować ścieżkę skrajem lasku. Powstaje też projekt trasy rowerowej wokół centrum miasta

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Na skraju lasku wieluńskiego, równolegle do ul. Wojska Polskiego, w najbliższych miesiącach ma powstać asfaltowa ścieżka rowerowa z oświetleniem. Pierwszy przetarg na to zadanie został unieważniony. Trwa też projektowanie trasy wokół centrum miasta. Istniejące pobocza przeznaczone dla miłośników dwóch kółek na terenie gminy Wieluń pokazujemy w GALERII ZDJĘĆ.

Skromna wciąż infrastruktura dedykowana rowerzystom na terenie Wielunia ma powiększyć się w 2021 r. W planach jest budowa trasy dla cyklistów wzdłuż ul. Wojska Polskiego, skrajem lasku wieluńskiego. Inwestycja, której wykonanie zleci ratusz, obejmuje wykonanie szerokiego na dwa metry pasa z nawierzchnią asfaltową na 500-metrowym odcinku od ul. Dębowej w kierunku granic miasta. Razem ze ścieżką powstanie oświetlenie. Źródłem finansowania inwestycji jest Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych.

ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ: ŚCIEŻKI ROWEROWE NA TERENIE GMINY WIELUŃ

Pierwszy przetarg na budowę ścieżki w lasku zakończył się fiaskiem. Zgłosiły się cztery firmy, a najtańsza oferta opiewa na 574 tys. zł. Z kolei gmina planuje przeznaczyć na tę inwestycję nieco ponad 450 tys. zł. Wątpliwości wzbudziły duże różnice w przedłożonych wycenach - dwie firmy zaoferowały odpowiednio 1,3 i 1,6 mln zł. Burmistrz Paweł Okrasa mówił na sesji rady, że jest to skutkiem nieścisłości w specyfikacji przetargowej. W tych okolicznościach władzom nie zostało nic innego, jak unieważnić przetarg.

Ścieżka biegnąca laskiem połączy się z budowaną już drogą rowerową z miasta do Turowa o takiej samej konstrukcji. Ta inwestycja z kolei jest realizowana na zlecenie i koszt powiatu. Budowa pobocza rozpoczęła się w 2020 r. Kontrakt o wartości ponad 800 tys. zł obejmuje również wykonanie odwodnienia drogi.

Projektują trasę rowerową wokół centrum miasta

W opracowaniu jest dokumentacja projektowa trasy rowerowej wokół ścisłego centrum miasta. Podjęcie prac przygotowawczych to bezpośredni efekt petycji organizacji Obywatelski Wieluń i będącego jej pokłosiem spotkania władz ratusza z przedstawicielami grup rowerowych. Przedsięwzięcie zostało wskazane jako priorytetowe w Koncepcji tras rowerowych, którą miasto zamówiło w 2017 r.

Zakłada się przebieg ścieżki obwodowej skrajem parków Pileckiego i Żwirki i Wigury, następnie całkiem nową infrastrukturą równoległą do Krakowskiego Przedmieścia i wreszcie plantami Jana Pawła II. Pętlę wokół starówki ma domknąć kontrapas rowerowy na ul. Zamenhofa. Projekt zlecony przez urząd miasta był dodatkowo konsultowany z miłośnikami dwóch kółek i powinien być gotowy najpóźniej do połowy 2021 r.

Wieluń ma ogromny potencjał do rozwoju ruchu rowerowego

Na potrzeby wspomnianej Koncepcji tras rowerowych przeprowadzono badania zachowań komunikacyjnych mieszkańców, które prowadzą do wniosku, że „rozwój komunikacji rowerowej ma duże poparcie wśród mieszkańców”. Ankiety wykazały, że gdyby nastąpiła poprawa warunków podróży na terenie Wielunia (budowa ścieżek, poprawa bezpieczeństwa, montaż stojaków), znaczna część mieszkańców podróżowałaby rowerem.

„Biorąc pod uwagę uwarunkowania związane z zagospodarowaniem przestrzennym miasta Wieluń, jego zwarty charakter, gęstą zabudowę i dość równomierne rozłożenie potencjalnych źródeł i celów podróży, miasto charakteryzuje ogromny potencjał do rozwoju ruchu rowerowego” - konkludują autorzy opracowania.

Drogi rowerowe w Wieluniu. W 2021 r. mają zbudować ścieżkę s...

Od 15 maja bez maseczek, ale tylko na powietrzu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie