Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa ścieżka rowerowa w Wieluniu. Powstała wzdłuż ulicy Wojska Polskiego

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Długość dróg rowerowych na terenie Wielunia powiększyła się o 500 metrów. Dwukierunkowa ścieżka z nawierzchnią asfaltową powstała na skraju lasku miejskiego

Wieluńscy rowerzyści korzystają już z dedykowanej im ścieżki, która zbudowano równolegle do ul. Wojska Polskiego. Mowa o półkilometrowym odcinku od ul. Dębowej do wysokości dawnej jednostki wojskowej. Trasa dla cyklistów będzie wiodła jeszcze dalej, do samego centrum wsi Turów, jednak na ukończenie robót poza granicami miastami trzeba jeszcze poczekać. Kwestią otwartą pozostaje, jak długo.

Budowę infrastruktury, która została już oddana do użytku, zlecił Urząd Miejski w Wieluniu. Powstała dwukierunkowa asfaltowa jezdnia dla rowerzystów o szerokości 2 m wraz z tzw. opaską bezpieczeństwa z kostki betonowej. Na całej długości 500 m wykonano również oświetlenie. Projektant znacząco odsunął ścieżkę od ul. Wojska Polskiego, w związku czym na jej potrzeby wykarczowano część lasku. Inwestycję kosztującą niecałe 0,5 mln zł gmina sfinansowała dotacją z budżetu państwa.

Ścieżka jest wygodna i bezpieczna, jednak na jej krańcu rowerzysta musi zachować dużą ostrożność przy włączeniu się do ruchu drogowego. Jeśli bowiem chce kontynuować podróż w stronę centrum ulicą Wojska Polskiego, musi przedostać się na drugą stroną jezdni w miejscu, w którym nie ma żadnego oznakowania poziomego. Jeśli natomiast ktoś chce jechać ul. Dębową, to musi wejść na jezdnię i pokonać kilka metrów pod prąd.

Docelowo będzie można dostać się ze ścieżki rowerowej bezpośrednio na Dębową po chodniku. Budowę brukowego połączenia przewidziano w projekcie, jednak tym zajmie się już powiat jako zarządca ul. Wojska Polskiego.

- Ścieżkę rowerową na wysokości lasku zaprojektowano w oddaleniu od jezdni, na działce gminnej, dlatego to była nasza inwestycja. Natomiast brakujący kawałek chodnika znajduje się już w pasie drogi powiatowej, więc to już nie jest nasze zadanie – wyjaśnia Maciej Preś z Urzędu Miejskiego.

Zasugerowaliśmy mu, aby w trosce o bezpieczeństwo rowerzystów wykonać dodatkowe oznakowanie ostrzegawcze kilkadziesiąt metrów przed końcem ścieżki. Z kolei w rozmowie z Bartłomiejem Pankiem, zastępcą kierownika Powiatowego Zarządu Dróg w Wieluniu, wskazaliśmy na pilną potrzebę wykonania łącznika ścieżki z ul. Dębową.

Budowa odcinka pasa rowerowego od rogatek miasta do centrum Turowa to oddzielna inwestycja, której wykonanie zlecił powiat. Roboty na tym odcinku trwają od 2020 r., a umowa z wykonawcą zakłada ich zakończenie dopiero w 2023 r. Czy szybsze ukończenie ścieżki wchodzi w rachubę? Bartłomiej Panek z PZD powiedział nam, że podejmie w tej sprawie rozmowy z firmą.

Apetyty użytkowników dwóch kółek rosną w miarę jedzenia. Chcieliby, aby ścieżkę wzdłuż Wojska Polskiego przedłużyć w kierunku centrum miasta. Na ten moment jednak nie ma takich planów.

Nowa ścieżka rowerowa w Wieluniu. Powstała wzdłuż ulicy Wojs...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto