MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Burzliwa dyskusja o spółkach z udziałami gminy podczas obrad Rady Miejskiej FOTO

ryb
Zbigniew Rybczyński
Nad działalnością spółek, w których udziały posiada Gmina Wieluń, pochylili się radni miejscy podczas sesji zwołanej na 29 września. Omówiono również m.in. wykonanie budżetu gminy za pierwsze półrocze 2022 r.

W sesji uczestniczył Jarosław Rozmarynowski, któremu wygaszono mandat z racji złamania ustawowego zakazu łączenia funkcji radnego z działalnością biznesową z udziałem majątku gminy. Właściciel księgarni odwołał się od tej decyzji, jednak 14 września Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę. Rozmarynowski wyjaśnił, że dotąd nie otrzymał orzeczenia sądu, od którego może wnieść jeszcze kasację.

Pierwszą część posiedzenia zdominowały dyskusje na temat działalności spółek, w których udziały posiada Gmina Wieluń, czyli Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwa Komunalnego i Wieluńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Radni pochylili się nad sprawozdaniami spółek za 2021 rok. W obradach uczestniczyli ich prezesi.

W przypadku EC debata wykroczyła jednak dalece poza ubiegłoroczną działalność zakładu. Powrót do przeszłości zafundował zebranym w sali 101 burmistrz Paweł Okrasa, który roztrząsał m.in. kwestię wykupu udziałów w ciepłowni w 2009 r.

W punkcie dotyczącym komunalki jednym z poruszonym tematów był dłużący się proces uzyskania certyfikatu dla kompostu produkowanego w nowej instalacji na składowisku odpadów w Rudzie. Padły też m.in. pytania o zakup garnituru dla prezesa spółki i zatrudnienie w niej żony przewodniczącego rady nadzorczej PK.

Prezes WTBS oznajmił radnym, że ewentualne plany budowy mieszkań czynszowych w mieście zostały zamrożone. Zanosi się na to, że w tej kadencji mieszkańcy nie doczekają rozpoczęcia żadnej tego rodzaju inwestycji.

Czym jeszcze zajęli się samorządowcy? Sporo zastrzeżeń radnych wzbudził raport o wykonaniu budżetu gminy za pierwsze półrocze 2022 r. Okazuje się, że realizacja zaplanowanych na ten rok wydatki inwestycyjnych osiągnęła do czerwca poziom zaledwie 14 proc.

Ożywioną dyskusję wzbudziła też m.in. sprawa reaktywowania Młodzieżowej Rady Miejskiej. Wniesioną do samorządu gminy petycję w tej sprawie większość radnych uznała za bezzasadną, więc ewentualne przywrócenie do życia MRM odłożono na bliżej nieokreśloną przyszłość.

O ważniejszych tematach poruszonych na posiedzeniu Rady Miejskiej napiszemy szerzej w oddzielnych artykułach.

Sesja Rady Miejskiej w Wieluniu 29.09.2022 - porządek obrad (część punktów została wycofana w trakcie obrad)
1. Otwarcie LXXIII sesji Rady Miejskiej w Wieluniu
2. Informacja o sporządzonych protokołach nr LXX/22, LXXI/22 z poprzednich posiedzeń Rady Miejskiej w Wieluniu.
3. Informacja z działalności spółek za 2021 rok, w których udziały posiada Gmina Wieluń:
1) Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.;
2) Energetyka Cieplna Sp. z o.o.;
3) Wieluńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
4. Informacja o stanie bezrobocia na terenie Gminy Wieluń za 2021 rok.
5. Informacja o utrzymaniu porządku, czystości i zieleni oraz czystości wód, powietrza i hałasu na terenie Gminy Wieluń.
6. Informacja z działań podejmowanych przez Burmistrza Wielunia między sesjami Rady Miejskiej w Wieluniu w okresie od 11 sierpnia 2022 r. do 16 września 2022 r., w tym z wykonania uchwał Rady
7. Informacja o przebiegu wykonania budżetu Gminy Wieluń za I półrocze 2022 roku (informacja dostarczona we wcześniejszym terminie).
8. Informacja o przebiegu wykonania planu finansowego za I półrocze 2022 r.:
1) Wieluńskiego Domu Kultury w Wieluniu;
2) Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu;
3) Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.
(informacje dostarczone we wcześniejszym terminie)
9. Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę Nr LVII/730/21 w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wieluń na lata 2022-2032.
10. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Wieluń na 2022 r.
11. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej w Wojewódzkim Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
12. Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę Nr XXI/323/19 w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na finansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Wieluń.
13. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości i zwolnień od podatku od środków transportowych.
14. Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę Nr XV/258/19 Rady Miejskiej w Wieluniu z dnia 5 września 2019 r. w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom zatrudnionym w oświatowych jednostkach organizacyjnych Gminy Wieluń dodatków: za wysługę lat,
motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.
15. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi.
16. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji.
17. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji (przedsiębiorcy).
18. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyznaczenia przedstawiciela Rady Miejskiej w Wieluniu w unijnym projekcie „Tworzenie Europy razem z samorządami lokalnymi”.
19. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wybrania Delegata reprezentującego Gminę Wieluń w Stowarzyszeniu „Łódzkie Stowarzyszenie Samorządowe „PomagaMY”.
20. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy Gminą Wieluń a Radą Miasta Nowograda-Wołyńskiego Obwodu Żytomierskiego (Ukraina).
21. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych na terenie Gminy Wieluń.
22. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy rondu na skrzyżowaniu ulic: Krakowskie Przedmieście, Reformackiej i Chopina w Wieluniu.
23. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych przy ulicach Wojska Polskiego, Sieradzkiej, Krótkiej, Sadowej i Powstańców Wielkopolskich.
24. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy ulicami Warszawską, Kochelskiego, Krakowskie Przedmieście i terenami PKP.
25. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Wieluń obejmującego następujące obszary: obszar nr 1 – teren w rejonie ulic: Częstochowskiej, Polnej i Granicznej, obszar nr 2 – teren w rejonie składowiska „Ruda”, obszar nr 3 – teren w rejonie ulic: Wojska Polskiego, Kopernika, Św. Barbary i Zielonej.
26. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wielunia w rejonie ulic: Warszawska, Staszica, Moniuszki, Placu Jagiellońskiego, Kilińskiego, 18 Stycznia, Popiełuszki, POW i linii kolejowej relacji Herby Nowe - Wieluń.
27. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy ulicami Głowackiego, Sieradzką, Wodną i Zamenhofa.
28. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości.
29. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zawarcia umów dzierżawy dla dotychczasowych dzierżawców.
30. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zawarcia umów dzierżawy dla nowych dzierżawców.
31. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości lokalowej nr 8 przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 16 w Wieluniu.
32. Informacja Wieluńskiego Domu Kultury z realizacji przyjęcia programu profilaktyki zdrowotnej na lata 2020-2023 za 2021 rok.
33. Informacja o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, analiza wykorzystania dotacji z budżetu Gminy.
34. Informacja na temat realizacji wniosków pokontrolnych z kontroli przeprowadzanych przez Komisję Rewizyjną w 2021 r.
35. Komunikaty przewodniczącego Rady Miejskiej w Wieluniu, oświadczenia i wnioski radnych.
36. Zakończenie obrad LXXIII sesji Rady Miejskiej w Wieluniu.

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto