Zabytki w Wieluniu. Kościoły, mury obronne, stare domy, obiekty techniki. Zobacz obiekty historyczne w mieście pod specjalną ochroną ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Kościoły, klasztory, relikty murów obronnych - te zabytki na terenie Wielunia są mieszkańcom dobrze znane. Mniejsza jest świadomość, iż wartość historyczną podlegającą ochronie konserwatorskiej posiada wiele budynków mieszkalnych, czy obiekty poprzemysłowe. W GALERII ZDJĘĆ prezentujemy wszystkie wieluńskie budowle o statusie zabytkowym

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, zabytkiem jest nieruchomość lub rzecz ruchoma, będąca dziełem człowieka lub związana z jego działalnością i stanowiąca świadectwo minionych czasów (epoki) bądź konkretnego zdarzenia. Warunkiem uznania za zabytek jest posiadanie choć jednej z trzech wartości: historycznej, artystycznej lub naukowej, dzięki której zachowanie tego obiektu dla przyszłych pokoleń leży w interesie społecznym. Mogą to być m.in. budynki albo innego rodzaju budowle i konstrukcje trwale powiązane z gruntem, ale też parki, układy urbanistyczne, zespoły budowlane, krajobrazy kulturowe, cmentarze, stanowisko archeologiczne.

"Nasza tożsamość kulturowa zapisana jest w murach, przedmiotach czy krajobrazie kulturowym. Zabytki, będące dokumentami przeszłości, mają nieocenioną wartość poznawczą – budują poczucie przynależności do wspólnoty" - czytamy na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Zabytki w Wieluniu

Najcenniejsze budowle znajdujące się w Wieluniu już od dziesięcioleci są wpisane do Rejestru Zabytków, co zapewnia im szczególną ochronę. Dokumentem niższej rangi jest Gminna Ewidencja Zabytków. Ta obowiązująca w gminie Wieluń została ustanowiona zarządzeniem burmistrza w grudniu 2018 r. Ujęto w niej blisko 100 budynków mieszkalnych, a także obiekty techniki, cmentarze i inne budowle przedstawiające wartość historyczną. Niektóre z nich zostały również wpisane do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków.

W galerii zdjęć prezentujemy wszystkie budowle na terenie Wielunia posiadających status zabytkowy. Oprócz nich do rejestru jest jeszcze wpisane cmentarzysko kultury przeworskiej - jako stanowisko archeologiczne o nieustalonej lokalizacji. Ponadto ochroną konserwatorską jest objęty układ urbanistyczny Starego Miasta.

ZDJĘCIA: archiwum redakcji i UM w Wieluniu

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków jest obchodzony 18 kwietnia. Ustanowiony został przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych dat o znaczeniu dla całego świata.

"Celem „święta zabytków” jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu zagadnień związanych z ochroną spuścizny minionych pokoleń. Jest to również święto wszystkich, którzy na co dzień zajmują się ochroną i opieką nad zabytkami – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów oraz przedstawicieli innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także społeczników, właścicieli, opiekunów i zarządców obiektów zabytkowych" - informuje NID.

Zabytki w Wieluniu. Kościoły, mury obronne, stare domy, obie...

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie