Burmistrz Wielunia wnioskuje o podwyżkę podatków i dodatkowe opłaty przedszkolne

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Drugi rok z rzędu burmistrz Paweł Okrasa proponuje podwyżkę podatków od nieruchomości. Chce też, aby rodzice płacili za pobyt dzieci w przedszkolach powyżej 5 godzin

24 listopada (czwartek) odbędzie się sesja Rady Miejskiej w Wieluniu. Wśród uchwał, które przedstawił radnym burmistrz Paweł Okrasa, są propozycje zwiększające obciążenia finansowane mieszkańców i przedsiębiorców.

Mowa m.in. o podniesieniu stawek podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2023 r. Dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą stawka dla gruntów miałaby wzrosnąć z 70 do 80 groszy za metr kwadratowy, natomiast dla budynków z 20 do 22 zł. Dla budynków mieszkaniowych ratusz proponuje stawkę 75 gr, zamiast obecnych 65 gr.

Burmistrz wnioskuje o podwyżkę tych podatków drugi rok z rzędu. W 2022 r. wzrosły stawki zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Przykładowo za budynki służące działalności gospodarczej wzrost wyniósł z 18,5 do 20 zł od metra. Część radnych była wtedy przeciw podwyżkom, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Ratusz chce również wprowadzić odpłatność za pobyt dzieci w przedszkolach. Według projektu przedłożonego radnym placówki zapewnią bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę przez 5 godzin dziennie. Za każdą kolejną rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu rodzic miałby zapłacić 1 zł. Wyjątkiem są dzieci niepełnosprawne oraz posiadające opinie o wczesnym wspomaganiu rozwoju.

Obecnie w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Wieluń nie ma żadnych opłat za pobyt dzieci, niezależnie od długości ich pobytu. Rodzice płacą tylko za wyżywienie.

Projekt uchwały dotyczący podwyżki podatków od nieruchomości prezentujemy w galerii zdjęć. Znajdziecie tam również sprawozdanie z działalności Urzędu Miejskiego w okresie między sesjami.

Czwartkowe posiedzenie rady w sali 101 rozpocznie się o godz. 9 i będzie transmitowane na stronie wielun.sesja.pl.

Sesja Rady Miejskiej w Wieluniu 24.11.2022 - porządek obrad

1. Otwarcie LXXVI sesji Rady Miejskiej w Wieluniu
2. Informacja o sporządzonych protokołach nr LXXIII/22, LXXIV/22, LXXV/22 z poprzednich posiedzeń Rady Miejskiej w Wieluniu.
3. Informacja z działań podejmowanych przez Burmistrza Wielunia między sesjami Rady Miejskiej w Wieluniu w okresie od 14 października 2022 r. do 13 listopada 2022 r., w tym z wykonania uchwał Rady.
4. Informacja o stanie prac nad Strategią Rozwoju Gminy Wieluń i przedstawienie założeń Strategii (informacja ustna).
5. Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę Nr LIV/684/21 Rady Miejskiej w Wieluniu z dnia 28 października 2021 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Gminy Wieluń na lata 2022 -2030 oraz określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowywania projektu strategii, w tym trybu konsultacji.
6. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia stawki dotacji przedmiotowej dla zakładu budżetowego pod nazwą „Wieluński Ośrodek Sportu i Rekreacji” na rok 2023.
7. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa obliczenia podatku rolnego na 2023 rok.
8. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych.
9. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.
10. Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych terenów w obszarze Starego Miasta w Wieluniu.
11. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości lokalowej nr 15 przy ul. 18 Stycznia 2 w Wieluniu.
12. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości lokalowej nr 13 na os. im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 32 w Wieluniu.
13. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości lokalowej nr 45 na os. Wojska Polskiego 5 w Wieluniu.
14. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości lokalowej nr 44 na os. Wojska Polskiego 5 w Wieluniu.
15. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości lokalowej nr 42 na os. Wojska Polskiego 5 w Wieluniu.
16. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości lokalowej nr 40 na os. Wojska Polskiego 5 w Wieluniu.
17. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości lokalowej nr 30 na os. Wojska Polskiego 5 w Wieluniu.
18. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości lokalowej nr 28 na os. Wojska Polskiego 5 w Wieluniu.
19. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości lokalowej nr 23 na os. Wojska Polskiego 5 w Wieluniu.
20. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości lokalowej nr 22 na os. Wojska Polskiego 5 w Wieluniu.
21. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości lokalowej nr 17 na os. Wojska Polskiego 5 w Wieluniu.
22. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości lokalowej nr 2 na os. Wojska Polskiego 5 w Wieluniu.
23. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości w formie darowizny (działka 575/1).
24. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości w formie darowizny (działka nr 574/1).
25. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości w formie darowizny (działka nr 571/1).
26. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości w formie darowizny (działka nr 572/1).
27. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości w formie darowizny (działka 573/3).
28. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości w formie darowizny (działka 576/1).
29. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości w formie darowizny (działka nr 577/3).
30. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości w formie darowizny (działka nr 578/1).
31. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości w formie darowizny (działka nr 579/1).
32. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Programu rozwoju bazy sportowej na terenie Gminy Wieluń na lata 2022-2027 z perspektywą do roku 2032.
33. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu w Gminie Wieluń, będącego podstawą wyliczenia kwoty zwrotu rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów do szkół i przedszkoli.
34. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat w przedszkolach publicznych i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Wieluń.
35. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie rocznego programu współpracy Gminy Wieluń z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2023.
36. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2021/2022, w tym o wynikach egzaminu ósmoklasisty oraz nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez kuratora oświaty.
37. Informacja o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, która od 1 listopada 2022 r. obsługiwana jest przez nowego operatora.
38. Informacja o stanie realizacji inwestycji prowadzonych w Gminie Wieluń na dzień 31.10.2022 r.
39. Przyjęcie protokołu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Wieluniu dotyczącej inwestycji: „Przebudowa ulicy Szpitalnej”.
40. Komunikaty Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wieluniu, oświadczenia i wnioski radnych.
41. Zakończenie obrad LXXVI sesji Rady Miejskiej w Wieluniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ostrzał Kijowa. W trakcie operacji na sercu dziecka zabrakło prądu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Witold Duch
Panie Pawle, a może tak w tym roku bez ?
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie