Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu oferuje nowe kierunki kształcenia: dekarz i technik rachunkowości WYWIAD

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński

Rozmowa z Elżbietą Urbańską-Golec, dyrektorem Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu.

ZS nr 1 oferuje w tym roku dwa nowe kierunki absolwentom szkół podstawowych. Jeden z nich to dekarz, do którego zachęcacie również przedstawicielki płci pięknej. Jest aż tak źle z dostępnością dekarzy na rynku pracy? Dlaczego warto postawić na ten właśnie zawód?

Zawód dekarza obecnie w Polsce jest jednym z najbardziej deficytowych. Dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Dekarzy oraz projektowi „Zawód przyszłości- dekarz”, kilkanaście szkół w Polsce, w tym ZS nr 1 w Wieluniu, otwiera klasy dekarskie wspólnie z producentami blach oraz lokalnymi firmami. Działania promocyjne przede wszystkim skierowane były na „odkłamanie” pewnych stereotypów. Dzisiaj zawód dekarza należy do bardzo specjalistycznych ze względu na technologie producentów, najlepsi polscy wykonawcy pracują w całej Europie, staliśmy się jako kraj jednym z głównych producentów blach i pokryć dachowych w Europie. Niestety przez lata nie kształcono dekarzy i stąd mobilizacja branży, by na poziomie Branżowej Szkoły I stopnia przygotowywać już przyszłych wykonawców. Profity spore, ponieważ jest to tzw. kierunek „zamówiony”, w związku z tym osoby, które zdecydują się na kształcenie mają zapewnione już dziś szkolenia, materiały ćwiczeniowe, podręczniki, stroje robocze i wiele innych bonusów. Oczywiście są też wymagania: stan zdrowia i zainteresowania kandydata, to raczej kierunek dla osób, które chcą się nauczyć podstaw dobrego i dobrze płatnego zawodu, a nie przetrwać trzy lata w BS I. Kierunek jest jak najbardziej otwarty dla kobiet, u nas jeszcze może to budzić jakieś zdziwienie, natomiast w krajach skandynawskich to raczej już standard. Dziś dekarz to zawód technologicznie zaawansowany.

Niestety przez lata nie kształcono dekarzy i stąd mobilizacja branży, by na poziomie Branżowej Szkoły I stopnia przygotowywać już przyszłych wykonawców. Profity spore, ponieważ jest to tzw. kierunek „zamówiony”, w związku z tym osoby, które zdecydują się na kształcenie mają zapewnione już dziś szkolenia, materiały ćwiczeniowe, podręczniki, stroje robocze i wiele innych bonusów.

Ugruntowaną pozycję ma w ZS nr 1 kształcenie na kierunku technik ekonomista, jednak chcecie również uruchomić profil technik rachunkowości. Dlaczego?

Od ubiegłego roku zmieniły się podstawy programowe kształcenia w zawodach. Największa zmiana nastąpiła w zawodzie technik ekonomista. Tak naprawdę pozostała wyłącznie nazwa, natomiast nowy technik ekonomista to głównie specjalista HR, profesjonalna obsługa biura, marketing. Stare treści zostały wpisane w nowy zawód - technik rachunkowości. Dlatego postanowiliśmy uruchomić od września 2020 r. ten kierunek, nawiązując nie tylko do tradycji “ekonomika”, ale przede wszystkim reagując na potrzeby rynku pracy. W województwie łódzkim występuje deficyt księgowych, doradców podatkowych oraz specjalistów ds. finansowych. To kolejny zawód po dekarzu, który daje gwarancje zatrudnienia i osiągania bardzo dobrych profitów, aczkolwiek wymagający od kandydatów sporego zaangażowania. Ten kierunek ma już swoich dobrych patronów - oddział łódzki Stowarzyszenia Księgowych Polskich. Mam nadzieję, że znajdzie się na naszym terenie grupa ambitnych absolwentów szkół podstawowych, którzy będą chcieli kształcić się w tak prestiżowym zawodzie.

Zobacz w galerii zdjęć: pełna oferta edukacyjna ZS nr 1 w Wieluniu

W nowym roku szkolnym w ZS nr 1 planuje się uruchomienie również szkoły branżowej II stopnia. Co się właściwie kryje pod tą nazwą?

BS II czyli Branżowa Szkoła II stopnia- to propozycja dla absolwentów BS I stopnia, którzy chcą łączyć pracę z nauką w formie stacjonarnej. Starsi czytelnicy pamiętają z pewnością dawne „wieczorówki”, na których można było m.in. przygotowywać się do matury. BS II stopnia działać będzie bardzo podobnie, przy czym poza możliwością uzupełnienia wiedzy w zakresie egzaminu maturalnego, słuchacz zyskuje szansę na tytuł technika w zawodzie, w którym pierwszą kwalifikację zdobył w BS I stopnia. W naszej szkole absolwenci w zawodzie kucharz mają szansę na tytuł technika żywienia i usług gastronomicznych, a absolwenci montera zabudowy szansę na tytuł technika robót wykończeniowych. Ważne, że słuchaczami mogą być także absolwenci z poprzednich pięciu lat, pod warunkiem, że mają dyplom kwalifikacji w zawodzie kucharz lub monter zabudowy. Nauka trwa dwa lata, trzy razy w tygodniu po południu. Inicjatywa jest odpowiedzią na brak publicznej oferty dalszego kształcenia zawodowego młodych ludzi, którzy z różnych powodów nie wybrali nauki w technikum. Bardzo zachęcam do podjęcia wyzwania kształcenia w BS II stopnia absolwentów branżówek 2015-2020.

Współcześnie coraz większy nacisk kładzie się na ochronę środowiska, „zieloną” politykę, kształtowanie przestrzeni miejskiej bardziej przyjaznej człowiekowi. Jak oferta edukacyjna ZS nr 1 odpowiada na te wyzwania?

W naszej ofercie mamy bardzo ciekawy kierunek technik architektury krajobrazu. Treści kształcenia na tym kierunku świetnie wpisują się w trendy tzw. zawodów przyszłości, które skupione są wokół organizowania przestrzeni do życia w poszanowaniu natury oraz wykorzystywaniu „zielonej energii”, w tym także tworzenia w miastach środowiska przyjaznego naturze. Architekci krajobrazu to nie tylko wykonawcy ogrodów, parków, to bardzo często także floryści, projektanci zieleni, małej architektury, bardzo często pasjonaci sztuki, młodzi ludzie uzdolnieni artystycznie. Ten zawód wymaga sporej kreatywności ale także trzeba przejść cykl kształcenia praktycznego. Zanim zaprojektuje się wymarzony ogród trzeba nauczyć się sadzić, przycinać i pielęgnować rośliny, co dla jednych jest ciężką pracą- a dla innych wielką przyjemnością. Na pewno jest to jeden z tych kierunków, jak mówią absolwenci, na którym ma się wrażenie, że czas nauki zawodu płynie za szybko…

Współpraca z podmiotami zewnętrznymi to dziś dla wielu szkół nie mniej ważny aspekt niż realizowanie podstawy programowej na wysokim poziomie. Jak to wygląda u Was?

Nie wyobrażam sobie w tej chwili szkoły zawodowej, która funkcjonowałaby bez takiej współpracy. Proszę zauważyć, że nawet licea ogólnokształcące podejmują współpracę z firmami, ponieważ jest to nie tylko marketingowo chwytliwe, ale przede wszystkim korzystne dla rozwoju regionu. Firmy coraz częściej patrzą na szkoły średnie jako miejsce, gdzie można zaznajomić z materiałami i nauczyć młodzież określonej technologii, albo przygotować swoje przyszłe kadry. W ZS nr 1 współpracujemy z bardzo wieloma firmami, są to staże, praktyki, szkolenia dla uczniów i nauczycieli zawodu, ale także bardzo ciekawa jest nasz współpraca z firmą Rigips Saint Gobain Polska. Otrzymujemy duże ilości materiałów, które następnie pod nadzorem technologicznym pracowników firmy są montowane w szkole, realizacje są filmowane i wykorzystywane instruktażowo dla wykonawców. Ostatnio zrobiliśmy wspólnie bardzo ciekawe badania akustyczne sal lekcyjnych i firma zaproponowała nam bezpłatnie materiały na rozwiązanie technologiczne, które zdecydowanie podniesie jakość warunków pracy w klasach. W obecnym roku narodziło się wiele pomysłów na współpracę ze Spółdzielnią Dostawców Mleka w Wieluniu.

Ekspresowe tempo budowy hali sportowej ZS nr 1 w Wieluniu ZDJĘCIA

W ostatnim rankingu Perspektywy ZS nr 1 został wyróżniony Złotą Tarczą, zajmując drugą lokatę wśród techników w woj. łódzkim. Nie jest to dziełem przypadku, bo od lat utrzymujecie się w czołówce zestawienia. Macie takie poczucie, że zostawiając w tyle szkoły z większych ośrodków budujecie również markę Wielunia w regionie, a nawet kraju?

Rzeczywiście jesteśmy dość dobrze rozpoznawalni w województwie łódzkim, także w Polsce. Przykładem dobrej promocji naszego regionu w naszych działaniach jest założenie ogólnopolskiego Stowarzyszenia Edukacji Budowlanej z siedzibą w Wieluniu. W tej chwili to druga w Polsce pod względem ilości współpracujących ze sobą szkół budowlanych organizacja. Markę szkoły budują ludzie, sukcesy uczniów, zaangażowanie kadry, efektywna współpraca z samorządem lokalnym. To chyba dobrze, że raczej bez kompleksów stajemy do rywalizacji z dużymi ośrodkami miejskimi, a nawet jesteśmy przez duże firmy wskazywani wręcz jako partner do realizacji ambitnych projektów. Nasze nowe warsztaty budowlane są świetnym przykładem jak w małym ośrodku można stworzyć bardzo dobre warunki do kształcenia zawodowego. Młodzi ludzie wybierając naukę w Technikum czy w BS I stopnia otrzymują obecnie naprawdę wiele możliwości i wsparcia w rozwoju. Kierunki kształcenia jakie proponujemy ósmoklasistom są ważne dla lokalnego i regionalnego rynku pracy, dlatego bardzo zachęcam do wyboru kształcenia w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto