Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka z PTTK na pogranicze Pałuk i Wielkopolski

Daniel Sibiak
Wieluński oddział PTTK organizuje kolejną wycieczkę. Tym razem na pogranicze Pałuk i Wielkopolski. Oto program wycieczki, którą zaplanowano na sobotę 14 marca.

Program:
Szamotuły – 19 tys. miasto nad rzeką Samą, na Pojezierzu Poznańskim, w przeszłości własność Nałęczów-Szamotulskich i Górków. Prawa miejskie od 1284 r.; w XV w. rezydencja Górków, w XVI w. silny ośrodek innowierczy. W 1551 r. powstała tu pierwsza w Wielkopolsce drukarnia. W XIX w. był to jeden z ośrodków polskich działań patriotycznych. W centrum zachowany jest dawny układ urbanistyczny z dużym rynkiem; na pn. zach. od rynku – okazały kościół kolegiacki p.w. MB Pocieszenia i św. Stanisława z XV w. Na pn. od rynku w otoczeniu parku znajduje się Muzeum – Zamek Górków, obejmujące gotycki zamek, basztę Halszki, 2 oficyny i spichlerz.
Wągrowiec – 25 tys. miasto powiatowe na pograniczu Pojezierzy: Chodzieskiego

i Gnieźnieńskiego nad rzeką Wełną i Jez. Durowskim; jeden z głównych ośrodków pd.- zach. Pałuk. Od XIV do XVIII w. był własnością Cystersów; prawa miejskie od 1381 r.

Do głównych atrakcji krajoznawczych należą: gotycki kościół p.w. św. Jakuba z XVI w.

z trójnawowym wnętrzem (m.in. 9 ołtarzy renesansowych i barokowych, belka tęczowa

z grupą pasyjną, polichromia renesansowa z 1587 r.) – przy kościele pomnik ks. Jakuba Wujka (1541-97), autora słynnego przekładu Biblii na język polski; barokowy pocysterski zespół klasztorny z XVIII w.; Muzeum Regionalne; unikatowe miejsce hydrologiczne – skrzyżowanie 2 rzek (jedyne w Polsce!)
Tarnowo Pałuckie – wieś k. Wągrowca znana od 1218 r. Na niewielkim wzniesieniu stoi drewniany kościół p.w. św. Mikołaja – najstarsza świątynia drewniana w Polsce z XIV w. (niezwykle cenna późnorenesansowa polichromia z I poł. XVII w. o walorach historycznych i estetycznych oraz wyposażenie z XVII-XVIII w. decydują o bogatym i pięknym wystroju wnętrza)
Poznań – browar „Lech”
Koszt wycieczki uzależniony będzie od ilości uczestników:
w grupie 35 osobowej – 100 zł;
w grupie 25 osobowej – 120 zł
Cena wycieczki obejmuje: przejazd autokarem, ubezpieczenie, bilety wstępu do wszystkich zwiedzanych obiektów (oznaczone niebieskim kolorem) wraz z usługami przewodników, opiekę pilota na trasie wycieczki.
Informacji o wycieczce udziela i wpłaty przyjmuje Sekretariat MDK (siedziba Oddziału Jurajskiego PTTK), tel. 43 843-87-80

Zgłoszenia i wpłaty – do 27 lutego 2015 r.

Uwaga! W wycieczce mogą brać udział jedynie osoby pełnoletnie.
Wycieczka odbędzie się wówczas, gdy zbierze się minimum 25 osób.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto