Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Ulica Joanny Żubr jak nowa. Prawie

Zbyszek Rybczyński
Od strony ul. 3 Maja pozostawiono ok. 10 metrów starego chodnika
Od strony ul. 3 Maja pozostawiono ok. 10 metrów starego chodnika Zbyszek Rybczyński
Zakończył się gruntowny remont ul. Joanny Żubr. Ku zdziwieniu mieszkańców chodnika nie wymieniono na całej długości.

Ulica Joanny Żubr do niedawna była jedną z najgorszych dróg powiatowych na terenie Wielunia. Pofałdowana we wszystkie strony i podziurawiona nawierzchnia była koszmarem dla kierowców i niechlubną wizytówką miasta. Dzięki unijnej kasie pozyskanej na projekt związany ze szlakiem bursztynowym, droga została zmodernizowana od podstaw, a po obu jej stronach pojawiły się nowe chodniki z kostki.

- To teraz droga na miarę XXI wieku - mówi z uznaniem Włodzimierz Sygulski, wiceszef Rady Powiatu i mieszkaniec ulicy.

Inwestycję można by uznać za wzorową, gdyby nie fakt, że od strony skrzyżowania Joanny Żubr z ul. 3 Maja, pozostawiono fragment starego, nierównego chodnika, wykonanego z cementowych płyt.

- Materiału im na pewno nie zabrakło, bo kilkaset metrów dalej leży kilka palet z kostką brukową. Naprawdę trudno odgadnąć, co mogło być tego przyczyną. Robotnicy wciąż się tutaj kręcą, więc może jeszcze coś z tym zrobią? - zastanawia się jeden z przechodniów.

Władze powiatu przyznają, że wygląda to co najmniej dziwnie, ale tak musi pozostać. Chodnik został bowiem zaprojektowany wyłącznie w pasie drogowym, którym zarządza starostwo. Fragment, którego nie ruszono, znajduje się w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, bo 3 Maja to część krajowej 45. W takich sytuacjach przewidziano jednak prawną możliwość zajęcia innego pasa drogowego. Dlaczego tego nie zrobiono?

- Odpuściliśmy temat po doświadczeniach wójta Mokrska, który niedawno uzgadniał zajęcie pasa z GDDKiA i zrezygnował, bo postawiono mu takie warunki, że okazało się to niewarte zachodu. Tutaj byłoby jeszcze gorzej ze względu na ogromne natężenie ruchu na ul. 3 Maja - tłumaczy Marek Kieler, wicestarosta wieluński.

Droga powiatowa nr 4510E, której fragment stanowi ul. Joanny Żubr, została zmodernizowana także na odcinku Wieluń - Gaszyn - Krzyworzeka. Tam też nie brakuje problemów. Część zjazdów do posesji nie została odpowiednio utwardzona, ziemia obsypuje się do przydrożnych rowów, przez co stają się niedrożne. Ten problem władze też dostrzegają, ale w przeciwieństwie do fatalnego chodnika, zostanie on rozwiązany.

- Mamy w planie utwardzenie części zjazdów kostką brukową, a w niektórych przypadkach także budowę murków oporowych. Rozmawialiśmy już na ten temat z wykonawcą - mówi wicestarosta Kieler. - Nie chcemy go teraz obciążać dodatkowymi zadaniami, bo zależy nam na tym, by w terminie została ukończona przebudowa ul. Wojska Polskiego. Możliwe więc, że sprawą zjazdów zajmiemy się dopiero w przyszłym roku.

Przebudowa ul. Joanny Żubr (473 m) kosztowała ponad 650 tys. zł, zaś 2,5-kilometrowego odcinka gaszyńskiego 2,8 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto