Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Uczyńmy fizykę bardziej atrakcyjną w naszych szkołach”

Redakcja
„Uczyńmy fizykę bardziej atrakcyjną w naszych szkołach”. To nazwa projektu realizowanego przez I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu we współpracy z Liceul de Informatica „Tiberiu Popoviciu” w Cluj-Napoca – drugim po Bukareszcie miastem uniwersyteckim w Rumunii.

Ze strony polskiej bierze w nim udział 16-stu uczniów i dwóch opiekunów – nauczyciel fizyki Zenona Stojecka i anglista Mariola Jureńczyk, stronę rumuńską reprezentowała kilkunastoosobowa grupa uczniów, nauczyciel fizyki Corina Toma oraz dyrektor placówki, grafik komputerowy Simona Haidu . Projekt jest zatwierdzony i częściowo finansowany przez Europejski Komitet „Science on Stage” – skupia się na współczesnym wykorzystaniu potencjału komputerów i uatrakcyjnieniu nowoczesnego spojrzenia na doświadczenia fizyczne.

Szkoła rumuńska w październiku 2013r. zademonstrowała zastosowanie smartfonów w fizyce, wirtualne eksperymenty z wykorzystaniem programów: Crocodyle Physics, AEL platform, iStage teaching materials, Phet-Colorado oraz aplikacje stworzone przez uczniów w celu wykorzystania na lekcji fizyki. Polacy w kwietniu b.r. przeprowadzili eksperymenty na linii z komputerem przy wykorzystaniu holenderskiego pakietu Coach 6 z interfejsem CoachLabII i zestawem czujników, m.in.: ultradźwiękowego czujnika ruchu, czujnika siły, radioaktywności, dźwięku.

Wśród różnorakich doświadczeń przeprowadzonych w pracowni fizycznej, których nie sposób wszystkich wymienić, znalazło się miejsce m.in. dla: lewitacji ferromagnetyka (Maciej Belka), hamulca elektromagnetycznego (Maciej Kudra, Szymon Wołowiec), mostu Leonardo da Vinci (Michał Adamski), maszyny nieskończoności (Jan Folleher). Uczestnicy projektu podziwiali przepiękne zdjęcia zjawisk fizycznych, a pod kierunkiem Pauliny Szwed rozwiązywali problem „Czy oświetlony płomień daje cień?”, Ania Golas natomiast służyła fachowym wyjaśnieniem podczas badania zasady działania płuc itd…

W ramach rekreacji odbył się towarzyski polsko-rumuński mecz piłki siatkowej z uczestnictwem obu dyrektorów szkół – początkowo przewaga była ewidentnie po stronie gości z południa, spotkanie jednak zakończyło się zwycięstwem biało-czerwonych.

Jednym z elementów programu była wizyta w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, gdzie pod kierunkiem Elżbiety Kaweckiej młodzież samodzielnie przeprowadzała interesujące doświadczenia fizyczne, na linii z komputerem, przy użyciu systemu Coach.
Po tych nader intelektualnych zmaganiach młodzież i dorośli udali się do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, co najbardziej przypadło do gustu rumuńskiej części grupy – jak się okazało, w Rumunii brakuje tego rodzaju interaktywnej instytucji.

Integracja obu zespołów przebiegała bardzo płynnie – goście rumuńscy mieszkali u polskich rodzin, poznali polskie smaki i gusta – sądząc po opiniach – byli zaskoczeni spójnością wielu elementów naszych kultur (języka, kuchni, zwyczajów, przesądów). Szczególnym uznaniem obdarzone zostały: Muzeum Ziemi Wieluńskiej, pomnik Wojciecha Siudmaka „Wieczna Miłość”, bardzo serdeczne przyjęcie przez lokalne władze starostwa i pożegnalny wspólny koncert zespołu „Tadeusza Nic Nie Rusza”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto