Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata “Senior menagerem do spraw własnego bezpieczeństwa” na UTW w Wieluniu

Natalia Ptak
Natalia Ptak
KPP Wieluń/WDK Wieluń
Wieluńscy policjanci spotkali się z słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach zorganizowanej debaty społecznej pod nazwą “Senior menagerem do spraw własnego bezpieczeństwa”. Tematem przewodnim spotkania było omówienie przestępstw, których najczęściej ofiarami padają osoby starsze, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także inne przydatne informacje przekazane przez przedstawicieli ZUS, Rejonowego Banku Spółdzielczego w Wieluniu, Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta. Seniorzy podczas spotkania mogli porozmawiać z funkcjonariuszami o problemach, jakie napotykają w codziennym życiu.

7 grudnia w sali Wieluńskiego Domu Kultury odbyła się debata “Senior menagerem do spraw własnego bezpieczeństwa”. W spotkaniu wzięli udział policjanci z wieluńskiej komendy, na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Wieluniu podinspektorem Grzegorzem Kurkiem.

Wieluńscy mundurowi omówili przestępstwa, których najczęściej ofiarami są osoby starsze. Przy pomocy prezentacji multimedialnej przybliżono mechanizmy działania sprawców przestępstw wyłudzających pieniądze metodą “na wnuczka”, “na policjanta”, omówiono również przestępstwa wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem kodu blik, metody wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy tzw. spoofing, czy też oszustwa, w którym przestępcy podszywają się pod zaufany podmiot tzw. phishing. Podczas spotkania policjanci przestrzegali przed nadmiernym zaufaniem wobec osób obcych, różnymi trikami socjotechnicznymi wykorzystywanymi przez oszustów- informuje Monika Klonowska z KPP w Wieluniu.

Policjanci w trakcie spotkania omówili również kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Przekazano wskazówki i informacji w zakresie bezpiecznego korzystania z dróg – senior jako pieszy, rowerzysta czy kierujący pojazdami mechanicznymi. Przypomniano również o konieczności noszenia elementów odblaskowych, szczególnie w porze jesienno-zimowej, kiedy szybko zapada zmrok. Policjanci przedstawili także działanie interaktywnych narzędzi takich jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda. Wskazali seniorom, w jaki sposób można przekazywać informacje o zagrożeniach.

Debata “Senior menagerem do spraw własnego bezpieczeństwa” n...

Przedstawiciele ZUS Inspektorat w Wieluniu zaprezentowali nowoczesne rozwiązania ułatwiające klientom załatwianie spraw dotyczących rent i emerytur, z kolei pracownicy banku zapoznali seniorów z korzyściami bezgotówkowej obsługi finansów. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta, która omówiła zasady bezpiecznego podpisywania umów cywilnoprawnych.

Podczas debaty był czas na dyskusję, wymianę informacji, spostrzeżeń. Seniorzy dzielili się własnymi doświadczeniami, zgłaszali uwagi oraz potrzeby w zakresie bezpieczeństwa. Wszyscy obecni na debacie seniorzy otrzymali elementy odblaskowe.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto