Trwa inwestycja za 2,5 mln zł w Ożarowie. Dwór nie będzie już taki sam ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Udostępnij:
Późną wiosną 2022 r. powinna zakończyć się duża renowacja dworu w Ożarowie. Zabytkowi przywrócono klasyczny wygląd z tynkowanymi ścianami. Inwestycja za 2,5 mln zł wspierana środkami unijnymi tchnie także nowe życie w budynek podworski położony nad stawem.

Z powodu prowadzonej w ścisłym uzgodnieniu z konserwatorem zabytków inwestycji dwór od kilku miesięcy jest niedostępny dla zwiedzających. Ożarowski zabytek udało się otynkować jeszcze przed nadejściem zimowej aury. Na wiosnę ściany będą bielone oryginalnym (dołowanym) wapnem. W ten sposób dwór odzyskuje swój klasyczny wygląd, który zatracił przed czterdziestu laty. Decyzję o zmianie drewnianej elewacji na tynkowaną podjęto po wielu konsultacjach z różnymi fachowcami. Zaważyły na tym nie tylko względy historyczne, ale i technologiczne – nowa konstrukcja będzie trwalsza od drewnianej.

- Przeprowadziliśmy głębokie analizy, po których doszliśmy do przekonania, że jest to absolutnie właściwe rozwiązanie. Wracamy do tego, co było w XIX w., kiedy dwory były tynkowane, bielone, tak jak ten słynny mickiewiczowski. Przy tym mamy pewność, że to, co teraz zostanie zrobione, przetrwa dziesiątki lat – podkreśla Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ, jak w 2021 r. przebiegała inwestycja w Ożarowie i jak prezentuje się otynkowany dwór

Trzeba wiedzieć, że między drewnianymi balami konstrukcyjnymi a tynkiem ułożono kilka warstw technologicznych, w tym wełnę mineralną, która zapewni budynkowi odpowiednią szczelność i tym samym zmniejszy rachunki za ogrzewanie. Zakres renowacji dworu jest szerszy. Zabytek doczekał się także nowego poszycia dachowego - gont świerkowy zastąpiono trwalszym modrzewiowym. Oprócz tego m.in. wymieniane są drzwi wejściowe, okiennice, rynny, instalacja odgromowa. W aranżacji pomieszczeń też przewidziano zmiany, ale nie będą one daleko idące – tak, aby nie było konieczności wymiany audioprzewodników.

- Przez najtrudniejszy proces już przebrnęliśmy, ale jeszcze kilka intensywnych miesięcy przed nami. Wydaje się, że w czerwcu, może jeszcze w maju, będziemy mogli zaprosić mieszkańców na zwiedzanie dworu i parku i oczywiście na koncerty, których brakuje – przewiduje Jan Książek.

Dwór w Ożarowie powstał w 1757 r. Jego architektura została oparta o późnobarokowe założenia budownictwa dworskiego, z czterema alkierzami na rogach. W latach 70. XX wieku mocno nadgryziona zębem czasu konstrukcja została poddana gruntownej odnowie. Wtedy właśnie dworek zyskał drewniane elewacje, które teraz odeszły w niepamięć. Od 1981 r. działa tutaj Muzeum Wnętrz Dworskich, które jest oddziałem MZW.

Prowadzona aktualnie inwestycja objęła nie tylko sam dwór. Nowe życie zyska opustoszały budynek nad stawem. Po generalnym remoncie i rozbudowie stanie się miejscem prowadzenia m.in. warsztatów gastronomicznych promujących dworskie i lokalne tradycje kulinarne. Tu także powstaną sanitariaty przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto wyremontowano tzw. kantorek, w którego wnętrzu znajduje się kominek opalany drewnem (pieką przy nim kiełbaski dzieci i młodzież przyjeżdżające tutaj na zajęcie edukacyjne).

Całkowita wartość robót w Ożarowie sięga 2,5 mln zł. Inwestorem jest Gmina Wieluń jako podmiot prowadzący i finansujący działalność Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Po usilnych staraniach udało się wywalczyć dofinansowanie unijne do inwestycji, które wynosi prawie 1,8 mln zł. Wykonawcą prac jest Renowo z Jaworzna.

To kolejne zmiany zachodzące w majątku podworskim. Dekadę temu w ramach projektu „bursztynowego” odrestaurowana została oficyna, w której organizowane są wystawy. Pracom rewitalizacyjnym poddano park, który muzeum przejęło od Skarbu Państwa. W 2017 r. wyremontowano basztę widokową na obrzeżach parku, która dzięki temu stała się dostępna dla turystów. Melodią dalszej przyszłości jest przejęcie od Skarbu Państwa kolejnych budowli – muzeum aktualnie użytkuje niektóre z nich (duże ceglane stodoły).

Trwa inwestycja za 2,5 mln zł w Ożarowie. Dwór nie będzie ju...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie