Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykują się do budowy mostu na szlaku po kolejce wąskotorowej ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Trwają przygotowania do budowy mostu na szlaku rekreacyjnym śladem Wieluńskiej Kolei Wąskotorowej. Jest szansa, że inwestycja zostanie wykonana latem br.

Kładka umożliwi wycieczkowiczom bezpieczną przeprawę przez kanał krzyworzecki, który wyznacza granicę gmin Wieluń i Mokrsko. Obecnie znajduje się tutaj stalowa konstrukcja dawnego mostu kolejowego, której użyteczność jest zerowa z braku pomostów i barierek. Wymalowane na niej słowa „komedia” i „dramat” właściwie nie wymagają dodatkowego komentarza.

Temat budowy mostu zaczął nabierać realnych kształtów jesienią w 2020 r. Władze gmin oddzielonych kanałem zawarły partnerską umowę w sprawie realizacji tej długo oczekiwanej inwestycji. Zgodnie z porozumieniem, ciężar przygotowania i wykonania zadania wzięła na siebie gm. Mokrsko. W pierwszej kolejności urząd zlecił wykonanie dokumentacji projektowej.

- Obecnie czekamy na stanowisko Wód Polskich, gdzie został złożony wniosek o pozwolenie wodno-prawne. Jak tylko uzyskamy decyzję, występujemy do starostwa o pozwolenia na budowę mostu. Mam nadzieję, że w czerwcu, najpóźniej w lipcu uda się ruszyć z robotami. Zależy nam, żeby użytkownicy szlaku mogli jak najszybciej zacząć korzystać z przeprawy, ale też pewne rzeczy związane z przygotowaniem inwestycji nie są zależne od nas – mówi Zbigniew Dąbrowski, wójt gminy Mokrsko.

Jeśli chodzi o finansowanie, to gmina Wieluń pokryje 70 proc. kosztów zaprojektowania i budowy kładki, a sąsiedzi pozostałe 30 proc. Podpisanie porozumienia między samorządami wymagało uprzedniego udzielenia zgody przez rady obu gmin. Z tym nie było większych problemów.

Po śladzie kolejki wąskotorowej w granicach gminy Wieluń wybudowano 4-kilometrową ścieżkę rekreacyjną z nawierzchnią wykonaną z asfaltu (pas o szerokości 1,5 m) i kruszywa (2,5 m). Inwestycja kosztowała 1,6 mln zł, z czego ponad 60 proc. pokryło dofinansowanie unijne. Kolejne 300 tys. zł poszło z budżetu gminy Wieluń na zagospodarowanie terenów wzdłuż ścieżki, przede wszystkim budowę dróg rolniczych.

Na podobną inwestycję dysponująca znacznie mniejszym budżetem gmina Mokrsko nie mogła sobie pozwolić i na razie nie ma widoków na wykonanie kolejnego odcinka szlaku turystycznego z twardą nawierzchnią. Niemniej jednak polną drogą też da się przemieścić rowerem. Stąd oczekiwanie mieszkańców, aby wykonać kładkę nad strumieniem, która zapewni ciągłość szlaku po wąskotorówce.

Wniosek o estetyczną bramę do ogrodu botanicznego

Są też inne postulaty związane z popularną trasą turystyczną. Krzysztof Gagatek, przewodniczący Zarządu Osiedla nr 1 w Wieluniu, złożył do władz miasta wniosek o wykonanie ładnego wejścia ze szlaku do ogrodu botanicznego w miejscu starej furtki. - Przydałyby się też tablice informacyjne o tym miejscu – sugeruje Gagatek.

Jak poinformował nas kierownik biura burmistrza Radosław Urbaniak, wydział komunalny rozpoznaje możliwości zrealizowania propozycji zarządu osiedla. Na dziś nie ma jeszcze konkretów w tej sprawie.

Szykują się do budowy mostu na szlaku po kolejce wąskotorowej ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto