MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Swojskie wędliny na święta prosto od rolnika. Ten smak dopełni bożonarodzeniowe menu. Ile kosztuje kiełbasa w grudniu 2023?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Ile kosztuje świąteczna kiełbasa?
Ile kosztuje świąteczna kiełbasa? Krzysztof Kapica/Polska Press
Za oknem biało i mroźno, w polskich domach trwają przygotowania do Bożego Narodzenia. Choć u większości rodzin na wigilijnej wieczerzy nie będzie mięsa, to już pierwszego i drugiego dnia świąt półmiski z pewnością zapełnią się wędlinami i pieczeniami. Prawdziwa, wyrazista w smaku kiełbasa to klasyk. Ile trzeba zapłacić za wyrób od rolnika? Lokalni producenci kuszą ofertami.

Spis treści

W tym roku, w obliczu wyższych cen, rozsądniej gospodarujemy budżetem, szukamy promocji i tniemy koszty do minimum. Na niektórych produktach nie warto jednak oszczędzać. Masowa produkcja wędlin nieco różni się od domowej wędzarni, gdzie rolnik wyrabia szynki, boczki i kiełbasy.

Tanio nie zawsze znaczy dobrze

Czy da się tanio zapełnić świąteczny talerz z wędlinami? Da się, ale pytanie, jakiej jakości produktów oczekujemy. W przypadku kiełbasy to kosztuje, czasem warto zjeść mniej, ale dobrze. Warto patrzeć na składy.

Oczywiście wszystkie składniki są dopuszczone do wykorzystania w produkcji żywności, ale nie oznacza to jednak, że korzystnie wpłyną na nasz układ trawienny, pisze Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.

Jaką kiełbasę wybrać na święta? Tyle kosztuje w sklepie, tyle u rolnika

Niektóre kiełbasy nadają się do smażenia, niektóre lepiej zostawić jako suchą przekąskę. Choć wybór jest duży, mięso wieprzowe, wołowe lub drobiowe dostaniemy w każdym sklepie, punkcie mięsnym lub od rolnika, warto wiedzieć, że kiełbasy dzielimy na trwałe, półtrwałe i nietrwałe. Krakowska sucha lub kabanos niekoniecznie będą smaczne po opaleniu, ale już te z większą ilością wody, np. śląskie lub zwyczajne, sprawdzą się idealnie. Wiele gospodyń dodaje kiełbasę np. do bigosu lub zasmażanej kapusty. Dania te idealnie sprawdzają się na pierwszy i drugi dzień świąt.

Producent, skład i oferta sklepu – to wszystko wpływa na to, ile zapłacimy przy kasie za mięso. W sezonie przedświątecznym wiele sieci oferuje promocje. Oto kilka ofert ze sklepów:

  • kiełbasa z karczmy pieczona: 33,90 zł/kg, z kuponem w aplikacji 25,20 zł/kg,
  • kiełbasa śląska: 550 g, 1+1 gratis z kartą,
  • kiełbasa krucha: 8,49 zł/250 g,
  • kiełbasa jałowcowa: 5,99 zł/100 g,
  • kiełbasa pieczona: 3,86 zł/100 g,

Dla tych, którzy nie są smakoszami kiełbas z sieciówek, pozostają lokalni producenci. Niektórzy oferują dowóz, a w grudniu można złożyć zamówienie na święta. Oto przegląd cen prosto od rolnika:

  • kiełbasa myśliwska z jelenia: 48 zł/kg,
  • kiełbasa drwala z czosnkiem niedźwiedzim: 55 zł/kg,
  • kiełbasa jagnięca: 50 zł/kg,
  • kiełbasa szynkowa szefa: 39 zł/kg,
  • kiełbasa swojska: 45 zł/kg,
  • kiełbasa wiejska: 43 zł/kg.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto