Spotkanie autorskie z Maciejem Bieszczadem w bibliotece powiatowej w Wieluniu ZDJĘCIA

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbyło się wczoraj spotkanie autorskie z poetą i pisarzem Maciejem Bieszczadem. Pretekstem do spotkania była promocja jego najnowszego wyboru wierszy „Kroki” wydanego przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Spotkanie autorskie poprowadził Daniel Sibiak, dyrektor wieluńskiego oddziału Dziennika Łódzkiego. Rozmowie o literaturze towarzyszyła wystawa prac malarskich Małgorzaty Wasiak.

Spotkanie autorskie z Maciejem Bieszczadem w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu

Uczestników spotkania powitała Magdalena Wicher, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, która mówiła o tym, że spotkanie z Maciejem Bieszczadem jest pierwszym z czterech spotkań autorskich organizowanych przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieluniu w ramach projektu „Jak sprzedać literaturę – sposób na czytelnika” finansowanego ze środków Fundacji PZU oraz Powiatu Wieluńskiego. Po przedstawieniu bogatej twórczości literackiej Macieja Bieszczada zaprosiła na rozmowę, którą z poetą i pisarzem poprowadził Daniel Sibiak, dyrektor wieluńskiego oddziału „Dziennika Łódzkiego”.

„Codzienne, niezawodne, niewidzialne. Tyle o Was wiem” - tymi słowami wstępu do nowego tomiku wierszy Macieja Bieszczada pt.”Kroki”, Daniel Sibiak przywitał się z publicznością i poetą. W trakcie rozmowy padały pytania dotyczące tego, co kryje się za tytułowymi „Krokami” oraz okoliczności powstania nowego zbioru wierszy, który prezentuje wiersze Macieja Bieszczada z kilku jego wcześniejszych książek poetyckich, zauważonych i docenionych przez krytykę, oraz utwory wcześniej niepublikowane.

Maciej Bieszczad w swojej twórczości dotyka spraw dla człowieka fundamentalnych: życia, śmierci, cierpienia, odchodzenia, przemijania. Najczęściej jedna scena z życia, wspomnienie, prosty obraz, ulotny moment dostarcza poecie pretekstu do głębokiej refleksji.

Podczas spotkania nie zabrakło prezentacji wierszy Macieja Bieszczada. Czytała je sam autor oraz zaproszeni goście. Wśród nich znalazła się wielka miłośniczka jego poezji, a jednocześnie nauczycielka, która uczyła Macieja Bieszczada języka polskiego, w czasach gdy był uczniem II LO w Wieluniu - Małgorzata Wasiak. W trakcie spotkania zdradziła, że Maciej Bieszczad już w liceum uwielbiał poezję i prowadził nawet jedną z lekcji dla swoich kolegów i koleżanek. Oprawie rozmowy Daniela Sibiaka i Macieja Bieszczada o „Krokach" towarzyszyła również wystawa prac malarskich Małgorzaty Wasiak. Ceniona polonistka wyjaśniła zebranym jak każdy z obrazów odnosi się do poszczególnych wierszy Macieja Bieszczada.

Wiersze Macieja Bieszczada przeczytały też inne poetki: Anna Kubarycz oraz Anna Pawlak-Łacina, która jest polonistką w Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu. Ciekawie brzmienie wierszy zaprezentowała w języku ukraińskim Valeria Marik, prywatnie żona Macieja Bieszczada, dzięki której wsparciu jeszcze w tym roku ukaże się ukraiński przekład „Kroków”. Ulubiony wiersz Macieja Bieszczada przeczytała także Magdalena Fijałkowska-Nowak, pracownica Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.

- Myślę, że najlepszą puentą spotkania autorskiego z panem Maciejem Bieszczadem, które było doskonałą okazją do poznania jego bogatej twórczości, a także jego samego jest recenzja profesora Tomasza Cieślaka, który tak napisał o jego twórczości w „Kalejdoskopie” „Wiersze Bieszczada nie mają się przede wszystkim podobać ani brzmieć, wpadać w ucho i pamięć, ale mają – znaczyć" - przytacza Daniel Sibiak.

Podczas spotkania nawiązano też do tomiku poezji „Niteczka" wydanego w 2020 roku. Całkiem niedawno Maciej Bieszczad znalazł się bowiem w gronie osób, które wyróżniono nagrodą im. ks. Jana Twardowskiego. Tomik został także nominowany do ogólnopolskiej nagrody poetyckiej „Kos”.

„Bieszczad jest autorem kilku tomików, jest poetą ciekawym, nagradzanym, wrażliwym na świat, dostrzegającym i respektującym jego metafizyczny horyzont, ale w "Niteczce" uchwycił coś, co wymaga zanurzenia się z jednej strony w bezgranicznej – po ludzku absurdalnej – pustce, a z drugiej pełnego – po ludzku znowu absurdalnego – trwania i akceptacji świata. "Niteczka" jest trenem i hymnem, żalem i zarazem radością z odzyskanej radości, jest książką wierszy o życiu i śmierci, o słabości i sile. Tak pisze się tylko wtedy, kiedy śmiało sonduje się własne przeżycia i kiedy ich ciężar osiągnie punkt krytyczny, przybierając wartość najwyższą, poza którą zaciera się granica między klęską a zwycięstwem człowieka..." - to fragment recenzji, którą o „Niteczce" napisał prof. Wojciech Kaliszewski.

Najnowszy zbiór wierszy Macieja Bieszczada jest dostępny w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Można znaleźć go także w księgarniach oraz kupić na stronach internetowych wielu wydawnictw.

Spotkanie autorskie z Maciejem Bieszczadem w bibliotece powi...

Omikron dotarł do Europy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie