18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Historyczne" Dni Wielunia

Daniel Sibiak
Jolanta Jeziorksa
Nowy termin, nowe miejsce, nowe atrakcje. Tym razem święto miasta będzie miało zupełnie inny przebieg niż ten, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić przez ostatnie lata

Wieluń ma szansę stać się główną atrakcją turystyczną regionu i przyciągnąć tłumy turystów. Ma to zapewnić moc atrakcji przygotowanych przez organizatorów największej jak dotąd, trzydniowej imprezy plenerowej. Rzeczywiście od jutra do niedzieli, będzie się sporo działo.
Niezwykle ciekawie zapowiada się widowisko „Bohater”, opowiadające historię doktora Zygmunta Patryna, dyrektora zbombardowanego w pierwszych minutach II wojny światowej wieluńskiego szpitala, który udzielał pomocy rannym. Historia bohaterskiego lekarza będzie pretekstem do opowieści o tragedii miasta z 1 września 1939 roku. Warto dodać, że doktora Patryna zagra znany aktor Łukasz Nowicki. Inscenizacja zostanie wzbogacona filmami archiwalnymi oraz specjalnie nakręconymi scenami odtwarzającymi wydarzenia tamtego czasu, wyświetlanymi na ekranach LED. Wszystko będzie się odbywać w otoczeniu przywróconych do życia z pomocą najnowocześniejszych środków technicznych budynków kościoła farnego oraz wieluńskiej synagogi. Symbolicznym przesłaniem ma być zaś zapalenie 1.200 świec (tyle ofiar pochłonął hitlerowski nalot) w okolicach fary. Wszystkie efekty mieszkańcy będą mogli zobaczyć na telebimach. Widowisko, które będzie trwało 45 minut, zostanie nakręcone przez Telewizję Polską. Po zmontowaniu materiału powstanie film, który będzie można zobaczyć w telewizji w okolicach 1 września.
- Bardzo się cieszę, że Telewizja Polska dołączyła do naszej inicjatywy. Dzięki temu film o Wieluniu zobaczą mieszkańcy całego kraju, a nawet zagranicy — mówi burmistrz Janusz Antczak.
Organizatorzy myślą o zagospodarowaniu czasu turystów. Pracownicy Muzeum Ziemi Wieluńskiej zamierzają zorganizować dla nich wycieczkę po centrum miasta.
- Nie wyobrażam sobie, by nie poznali serca Wielunia. W ciekawy sposób sprzedamy im historię miasta i opowiemy o najciekawszych miejscach i zabytkach — zapowiada Jan Książek, dyrektor MZW.
Już za tydzień, na 12 hektarowym terenie przy ul. Sadowej zostanie otwarte muzeum polowe czołgów, wozów pancernych i broni. Będzie też obóz historyczny dla dzieci i młodzieży, gdzie będzie można uczyć się m.in. jazdy konnej i strzelać z broni hukowej. Drugiego dnia imprezy obejrzymy kolejne ciekawe widowisko „Bój pod Mokrą”, w którym weźmie udział 100 rekonstruktorów kawalerii oraz pojazdy pancerne.
Organizatorzy pomyśleli też o rozrywce. Największą gwiazdą Dni Wielunia będzie Budka Suflera, zaś znany dziennikarz muzyczny Hirek Wrona poprowadzi sobotni koncert „Gwiazdy świecą nocą”.
Bogusław Wołoszański zapowiedział, że budżet wieluń-skiego Teatru Historii zamknie w kwocie około 450 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Historyczne" Dni Wielunia - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto