Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci kontrolują osoby objęte kwarantanną. Jak sytuacja wygląda w naszym regionie

Redakcja
Kilka dni temu kary za złamanie kwarantanny zostały podniesione 5 do 30 tys. złotych. W powiatach wieluńskim, pajęczańskim i wieruszowskim kwarantanną objętych jest łącznie już blisko 200 osób. Codziennie kontrolują ich policjanci. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało aplikację, która odciąży mundurowych.

Kwarantanną domową są objęci Polacy, którzy wrócili z zagranicy, ale i osoby, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. Z kwarantanną wiążą się m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim. Na dzień 24 marca w powiecie wieluńskim objętych kwarantanną było 39 osób, w powiecie pajęczańskim 98 osób, a w powiecie wieruszowskim 58.

Co musisz wiedzieć o kwarantannie? Spot informacyjny

Naruszenie kwarantanny w powiecie wieruszowskim

W powiecie wieruszowskim zasady kwarantanny naruszył 70-letni mężczyzna. Policja otrzymała zgłoszenie w tej sprawie.

- 70-latek przemieścił się do innej swojej posesji, która znajduje się w pobliżu miejsca, w którym powinien przebywać na kwarantannie. Powiadomiliśmy o tym Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, jest prowadzone postępowanie wyjaśniające – wyjaśnia asp. sztab. Damian Pawlak, rzecznik KPP w Wieruszowie. - Mężczyzna miał świadomość, jakie obowiązują zasady. Niewykluczone, że za ich naruszenie poniesie odpowiedzialność finansową. Złoży wyjaśnienia, kiedy minie okres jego kwarantanny. Skierowany zostanie w tej sprawie wniosek do sądu.

Mężczyzna miał świadomość, jakie obowiązują zasady. Złoży wyjaśnienia, kiedy minie okres jego kwarantanny. Skierowany zostanie w tej sprawie wniosek do sądu.

70-latek z powiatu wieruszowskiego postąpił wbrew regułom sanitarnym w czasie, gdy jeszcze obwiązywała za to grzywna do 5 tys. zł. Obecnie, po wprowadzeniu stanu epidemicznego w całym kraju, opuszczenie miejsca kwarantanny może kosztować nawet 30 tys. zł.

Policjanci codziennie odwiedzają osoby przebywające na kwarantannie, przy okazji sprawdzając, czy nie potrzebują jakiejś pomocy. Kontakt nawiązują przez domofon lub telefonicznie. Na terenie powiatu wieluńskiego funkcjonariusze nie odnotowali dotąd wykroczeń w tym zakresie. W powiecie pajęczańskim raz zdarzyło się, że do osoby objętej kwarantanny wizytujący ją policjanci nie mogli się dodzwonić.

- Jednak dwadzieścia minut później mężczyzna oddzwonił. Sprawa wymaga dalszego wyjaśnienia – mówi mł. asp. Marcin Pawełoszek, rzecznik policji w Pajęcznie.

Czynności kontrolnych dokonywać mogą wyłącznie funkcjonariusze umundurowani. Policja ostrzega przed oszustami, którzy mogą podszywać się pod mundurowych. W razie wątpliwości zawsze można zadzwonić na komendę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kwarantanna to nie lifestyle - jak zostać w domu i pomagać?

Aplikacja dla osób objętych kwarantanną

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa. Można ją pobrać w sklepach Google Play i App Store. - Aplikacja jest darmowa, bezpieczna i dostępna – zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji. Osoba, która ją aktywowała, codziennie otrzyma prośbę o wykonanie i przesłanie selfie.

Więcej o aplikacji: Kwarantanna domowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto