Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podczas wizyty w Wieluniu premier Mateusz Morawiecki zwiedził zrewitalizowaną Izbę Pamięci, działającą przy II LO ZDJĘCIA

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
1 września premier Mateusz Morawiecki wziął udział w porannych obchodach w Wieluniu. Tego dnia zwiedził także Izbę Pamięci, działającą przy II LO w Wieluniu.

Izba Pamięci Września 1939 r. i lat późniejszych im. Andrzeja Przewoźnika w Wieluniu została zrewitalizowana

Izba Pamięci przy II LO w Wieluniu powstała w 2008 roku. Upamiętnia ofiary bombardowania 1939 roku oraz zesłańców na Sybir. W roku 2019 w ramach środków pozyskanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonano modernizację Izby Pamięci.

- Przy pisaniu wniosku o dofinansowanie rewitalizacji izby priorytetem było dla nas zachowanie materiałów merytorycznych z jednoczesnym nadaniem im nowego wymiaru na wzór tego, co oferują dzisiaj nowoczesne muzea - mówiła podczas otwarcia zrewitalizowanej izby dyrektor II LO Renata Tatara.

W ramach rewitalizacji wykonano remont całego pomieszczenia łącznie z założeniem nowej elektryki i oświetlenia. Stworzono także nową ekspozycję nowoczesnych multimediów. W Izbie pojawiły się miedzy innymi stanowiska odsłuchowe.

Zrewitalizowana Izba Pamięci w II LO już otwarta[FOTO, WIDEO]

Obchody 81.rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

Przy reliktach zniszczonego przez hitlerowców kościoła farnego w Wieluniu zorganizowano uroczystość w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uczestniczył w niej Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

O godz. 4.40 w mieście rozległa się w mieście syrena alarmowa. Gdy ucichła, zabrzmiał dzwon będący pamiątką po ubiegłorocznych obchodach, podarowany miastu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W dzwon uderzono 29 razy, bo tyle niemieckich bombowców Ju-87 Stuka atakowało pozbawiony obrony wojskowej Wieluń w pierwszym nalocie. Dzwon docelowo ma zawisnąć na odbudowanej wieży kościoła farnego, o czym mówił w otwierającym uroczystość wystąpieniu burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Gospodarz miasta przytoczył również pamiętne słowa wygłoszone w Wieluniu rok temu przez prezydentów Polski i Niemiec. Obaj przywódcy akcentowali wtedy terrorystyczny charakter ataku na przygraniczne miasto, przeprowadzony w warunkach niewypowiedzianej wojny. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki mówił dziś, że odpowiedzi na pytanie o przyczynę zniszczenia Wielunia trudno szukać odpowiedzi „językiem wojny”.

- Dlaczego właśnie to bezbronne miasto bez czołgów, bez broni, bez umocnień specjalnych, bez strategicznego znaczenia padło ofiarą niemieckich nalotów? 380 bomb o łącznej wadze ponad 46 ton spadło na Wieluń zabijając ponad 1000 osób. I na to pytanie trudno znaleźć odpowiedź językiem wojny. Bo to nie była zwyczajna wojna. Tutaj w Wieluniu po raz pierwszy objawił się barbarzyński zamysł Niemców - ludobójstwo i eksterminacja. I stając wobec tamtej prawdy musimy o tym pamiętać – mówił premier Morawiecki.

Obchody 1 września w Wieluniu. Poranna uroczystość z udziałe...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto