Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Jarosławem Petrowiczem, autorem antologii „Literacka ziemia wieluńska”. Zobaczcie fotorelację i film

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
„Literacka ziemia wieluńska” Jarosława Petrowicza to najnowsze wydawnictwo Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Książka stanowi bogaty zbiór tekstów związanych z naszym regionem od początku wieku XVII po czasy współczesne. Zobaczcie fotorelację i materiał filmowy ze spotkania z autorem, które miało miejsce w bibliotece miejskiej

"Nieantagonistyczna kotłowanina wszelakich form, utworów związanych z miastem i nieodległymi terenami, ciążącymi ku niemu od stuleci". Tak o książce „Literacka ziemia wieluńska” pisze w przedmowie do niej dr Zdzisław Włodarczyk, prezes Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Przeszło 300-stronicowa pozycja autorstwa dr. Jarosława Petrowicza jest czterdziestą drugą publikacją wydaną nakładem WTN.

W czwartek, 18 stycznia, Jarosław Petrowicz był gościem Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Uczestników wydarzenia promującego książkę „Literacka ziemia wieluńska” powitała Iwona Podeszwa, dyrektor MiGBP. Zanim głos zabrał bohater wieczoru, w tematykę wydawnictwa wprowadził zebranych prezes WTN. Na widowni nie zabrakło osób, których utwory znalazły się w antologii.

CO O KSIĄŻCE MÓWI SAM AUTOR? OBEJRZYJ WIDEO:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Autor jest literaturoznawcą, krytykiem literackim, polonistą, logopedą, literatem, dał się też poznać jako redaktor wydawnictw Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, pełniąc też funkcję członka zarządu WTN. Wielu życzliwych recenzji doczekał się jego zbiór esejów „Wielopolis”, wydany przez WTN w 2020 r. Pomysł wydania antologii tekstów literackich związanych z ziemią wieluńską zrodził się w głowie Petrowicza kilkanaście lat temu.

- Może wtedy, kiedy przeglądałem zbiór wierszy „Siódma prowincja. Wiersze o ziemi sieradzkiej” i stwierdziłem, że ziemia wieluńska zasługuje na osobną książkę – zastanawia się autor we wstępie do książki. - A może to było tak, że czytając „Bietkę” Kraszewskiego w czytelni muzeum, uznałem, że trudno dostępne teksty powinny być przybliżone młodzieży?Nie wykluczam również tego, że pisząc kolejny szkic literacki o wybranych autorach, pomyślałem o skompletowaniu „literackiej drużyny”. A jeśli ktoś mi ten pomysł podsunął? Nie ma to dziś większego znaczenia. Cieszę się, że o mojej małej ojczyźnie nieco tekstów napisano.

Książka stanowi bogaty zbiór tekstów związanych z naszym regionem od początku wieku XVII po czasy współczesne. Znajdziemy w niej wiersze, opowiadania, eseje, wspomnienia, fragmenty powieści, legendy i inne formy literackie pięćdziesięciu dziewięciu autorów, wśród których znaleźli się m.in. Gabriel z Wielunia, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Niemojowski, Władysław Bełza, Janusz Miłosz Kotarbiński, Stefania Różewicz, Tadeusz Różewicz, Ireneusz Kania, Andrzej Zawada, Tadeusz Stępowski, Henryk Pustkowski, Robert Gawłowski, Maciej Bieszczad, Magdalena Kopańska i Magdalena Kapuścińska.

- Mimo wielkiej różnorodności tekstów łączy je jedna sprawa - miejsce. Widziane oczami osób wrażliwych na lokalny krajobraz kulturowy i historyczny przybiera rozmaite obrazy literackie, dzięki czemu książka tworzy kalejdoskop wieluńskich motywów. Zbigniew Chojnowski pisze, że "przez tę księgę płynie strumień tożsamości wieluńskiej" i że "opracowanie Petrowicza jest nieomal kompletnym podręcznikiem historii literatury lokalnej". Dlatego warto by było, aby praca trafiła nie tylko w ręce wszystkich tych, którym nieobojętna jest ziemia wieluńska (miłośników literatury, historii, przyjaciół Wielunia i okolic), ale także do szkolnych bibliotek i służyła pomocą w kształceniu młodzieży – podkreślono w nocie wydawniczej zamieszczonej na stronie internetowej WTN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto