Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Owocne rozmowy w Wieluniu o kierunkach rozwoju sektora ekonomii społecznej. W powiecie może powstać Centrum Integracji Społecznej

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
od 16 lat
Powiat wieluński ma szansę stać się drugim w województwie – obok Łodzi – miejscem prowadzenia Centrum Integracji Społecznej. To idea szerokiego współdziałania podmiotów samorządowych, pozarządowych i biznesowych na rzecz wspierania osób, które wsparcia najbardziej potrzebują

Obiecująco zapowiada się pomysł utworzenia w powiecie wieluńskim Centrum Integracji Społecznej. Inicjatywa wpisuje się w nurt kompleksowej polityki wspierania osób w trudnej sytuacji życiowej - kojarzącej ze sobą administrację publiczną, organizacje pozarządowe i biznes. Wyczerpująco mówiono o tym na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Wieluniu, zorganizowanym przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.

- Musimy mocniej skupić się na potrzebach mieszkańców, polepszaniu ich jakości życia, a nie tylko ograniczać się do tego, do czego się przyzwyczailiśmy, czyli świadczenia obligatoryjnych świadczeń zgodnie z kryteriami ustawowymi i rozporządzeniami - mówi Emilia Krata z RCPS w Łodzi. - Dążymy do tego, aby wspierane osoby jak najdłużej pozostawały w swoim miejscu zamieszkania, były jak najdłużej aktywne nie tylko zawodowo, ale i społecznie. Musimy do tego wykorzystać wszystkie narzędzia, które dają nam organizacje pozarządowe. Najważniejsza jest samodzielność, którą musimy wypracowywać wspólnie z odbiorcami, ale sami też musimy się uczyć, jak im dawać tę samodzielność, bo to też nie jest takie oczywiste.

ZOBACZ WIDEO:

od 16 lat

W tematykę utworzenia Centrum Integracji Społecznej wprowadzili zebranych specjaliści ekonomii społecznej Małgorzata Stępień-Dudek (Instytut Spraw Obywatelskiej) i Adrian Ignasiak (ekspert Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej). Obecny na spotkaniu wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba zadeklarował pełną gotowość do współpracy przy tworzeniu nowej instytucji.

Wśród uczestników spotkania nie mogło zabraknąć silnej delegacji ze Skrzynna. Przed kilku laty Stowarzyszenie „Razem” działające w ścisłej współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Skrzynnie powołało do życia przedsiębiorstwo, które stworzyło możliwości zarobkowania m.in. osobom z niepełnosprawnościami. Jest to jedyny tego rodzaju podmiot ekonomii społecznej w powiecie wieluńskim, który świadczy przede wszystkim usługi sprzątania i rehabilitacyjne, a także pielęgnacji zieleni i rękodzielnicze – zarówno dla klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych.

- U nas osoby niepełnosprawne mogą dostać umowę o pracę, co normalnie jest dla nich bardzo trudne. Na ogólną liczbę 21 pracowników zatrudniamy 16 osób wykluczonych, w tym 10 niepełnosprawnych. Nasze doświadczania pokazują, że oczekują oni włączania do społeczności, a nie tylko tego, żeby im coś dać. Jednak tak naprawdę mało kto wie, czym jest przedsiębiorstwo społeczne. Myślę że ta inicjatywa może otworzyć nam wiele drzwi – mówi Klaudia Kaczmarek, prezes Stowarzyszenia dla Osób Potrzebujących Pomocy „Razem”.

Aktualnie w naszym województwie Centrum Integracji Społecznej funkcjonuje jedynie w Łodzi. Wśród wielorakich działań prowadzi treningi asertywności, kreatywności i twórczości oraz szkolenia motywacyjne Umiejętności interpersonalne, umiejętności współpracy w grupie

- Przymierzamy do powiatu wieluńskiego inicjatywę, której województwo nie widziało od dziesięciu lat. Pojawiły się przesłanki, okoliczności, w świetle których Wieluń jest dobrą lokalizacją dla Centrum Integracji Społecznej. Oferta jest ukierunkowana przede wszystkim do osób, którym się nie powiodło, mają trudności w życiu. Najważniejszym celem jest to, aby zintegrować całe środowisko lokalne, centra wypełniają przestrzenie międzysektorowe, łączą administrację, biznes i organizacje pozarządowe – mówi Adrian Ignasiak, ekspert OWES.

Spotkanie w Wieluniu było dedykowane przedstawicielom organizacji pozarządowych, przedsiębiorstwom społecznym, przedstawicielom Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Centrów Pomocy Rodzinie,  podmiotom ekonomii społecznej, jednostkom samorządu terytorialnego. Mówiono nie tylko o samej koncepcji utworzenia Centrum Integracji Społecznej w powiecie wieluńskim, ale ogólnie o kierunkach działań dla sektora ekonomii społecznej, o funduszach europejskich, czy zasadach tworzenia partnerstw projektowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto