Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opłatek Maltański w Wieluniu. Ogólnopolska inicjatywa charytatywna zawitała tutaj po raz pierwszy. Zobaczcie zdjęcia i film

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wieluń znalazł się w gronie 29 polskich miast, w których organizowany jest w tym roku Opłatek Maltański. To inicjatywa charytatywna skierowana do osób wytypowanych przez ośrodki pomocy społecznej. Zobaczcie naszą relację z wydarzenia zorganizowanego w Starym Rynku

Inicjatywa charytatywna organizowana przed świętami Bożego Narodzenia przez tzw. Zakon Maltański po raz pierwsza dotarła do Wielunia. Pomocną dłoń wyciągnięto do osób potrzebujących z wszystkich gmin powiatu wieluńskiego. Osoby wytypowane przez ośrodki pomocy społeczne zaproszono 11 grudnia do udziału w mszy świętej w kościele Św. Józefa, a następnie do restauracji Stary Rynek, gdzie była wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem, posiłek i kolędowanie. Na finał Św. Mikołaj rozdał wszystkim prezenty.

- Jest to ogólnopolska akcja charytatywna, której organizatorem jest Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, przy współpracy z ośrodkami pomocy społecznej. Co roku zapraszane są do świątecznego stołu tysiące osób. Są to członkowie rodzin wielodzietnych, rodzin opuszczonych, osobami z niepełnosprawnościami, osoby samotne. Dla wielu z nich możliwość udziału w Opłatku Maltańskim jest jedyną na szansą na poczucie świątecznej atmosfery – wyjaśnia Andrzej Chowis, wieluński koordynator akcji.

W tym roku obdarowanych zostanie ok. 3,5 tys. osób w 29 polskich miastach. Dodatkowo Opłatek Maltański organizowany jest w trzech miastach na Ukrainie i dwóch w Wielkiej Brytanii. Jak mówił Andrzej Chowis, przeniesienie akcji na grunt wieluński to w dużym stopniu efekt jego rozmów z ks. Adamem Sołtysiakiem, proboszczem parafii Św. Józefa, którego również nie zabrakło w Starym Rynku.

Mszę świętą w kościele Św. Józefa poprzedzającą spotkanie opłatkowe sprawował ks. biskup Andrzej Przybylski. On też odmówił modlitwę w restauracji. Dzieje Zakonu Maltańskiego przybliżył członek tej organizacji Wojciech Kożuchowski, który ma rodzinne związki z ziemią wieluńską. Ród Kożuchowskich przez osiem pokoleń władał miejscowością Mokrsko.

W wydarzeniu uczestniczyli również sponsorzy świątecznych paczek dla potrzebujących i wolontariusze. O muzyczną oprawę spotkania zadbał rodzinny duet wokalny Aneta i Hania Włodarczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto