Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne wielkanocne ozdoby dostępne w Centrum Ogrodniczym Lilia w Wieluniu

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Centrum Ogrodnicze Lilia
Wielkanoc 2024 coraz bliżej. Wielu z nas rozgląda się więc za pięknymi świątecznymi ozdobami, które pozwolą nadać naszym domom wspaniały klimat. W Centrum Ogrodniczym Lilia w Wieluniu powoli pojawiają się wyszukane figurki, klasyczne koszyczki i piękne kolorowe kwiaty. Zobaczcie sami.

Wielkanoc 2024 tuż tuż

W tym roku Święta Wielkanocne wypadają na 31 marca (niedziela) i 1 kwietnia (poniedziałek). Powoli w lokalnych sklepach, centrach handlowych i kwiaciarniach pojawiają się więc świąteczne ozdoby, które sprawią, że poczujemy wyjątkowy klimat.

Wielkanocne ozdoby. Co najczęściej kupujemy?

  • Malowanki wielkanocne: Ozdabiające jajka, które można kupić gotowe lub w formie zestawów do samodzielnego malowania.
  • Zajączki wielkanocne: Figurki zajączków w różnych rozmiarach i materiałach, od drewna po ceramikę.
  • Kurczaczki i kaczuszki: Podobnie jak zajączki, figury drobiu, zwłaszcza malowane, są popularnymi ozdobami wielkanocnymi.

Piękne wielkanocne ozdoby dostępne w Centrum Ogrodniczym Lil...

Wielkanocne tradycje i zwyczaje

W Polsce Wielkanoc jest świętem o dużym znaczeniu religijnym, ale również jest to okazja do świętowania i składania życzeń. Zwyczaje związane z Wielkanocą w Polsce są bardzo bogate i różnorodne, ale istnieją również pewne uniwersalne tradycje.

Najważniejsze zwyczaje wielkanocne:

  • Malowanie pisanek: Malowanie jajek wielkanocnych to tradycja, która jest bardzo popularna w Polsce. Jajka są malowane różnymi kolorami i wzorami, często przy użyciu specjalnych farb, wosku czy nawet naturalnych barwników pochodzenia roślinnego.
  • Święcenie pokarmów: W Wielką Sobotę w wielu kościołach organizowane są specjalne nabożeństwa związane ze święceniem pokarmów. W tym dniu przygotowane wcześniej potrawy są przyniesione do kościoła, gdzie zostają poświęcone przez księdza. Do najczęściej święconych potraw należą jajka, kiełbasa, chleb, sól, pieprz, chrzan oraz mazurek.
  • Śmigus-Dyngus: Jest to tradycja, która jest szczególnie popularna w Polsce. W poniedziałek wielkanocny, dzieci i młodzież biorą udział w zabawie polegającej na obdarowywaniu się wodą. Jest to nawiązanie do tradycji chrztu, gdzie według religii chrześcijańskiej woda symbolizuje oczyszczenie z grzechu.
  • Zajączek wielkanocny: W Polsce tradycyjnie uważa się, że to zajączek przynosi dzieciom prezenty w Wielkanoc. Zając ten często przypomina wielkanocnego zajączka z jajkami w koszyczku.
  • Wielkanocne potrawy: Wielkanocne śniadanie w Polsce to wyjątkowo uroczyste i obfite. Do najczęściej spożywanych potraw należą: barszcz z uszkami, żurek, biała kiełbasa, jajka w różnych formach (gotowane, na twardo, na miękko), pascha, mazurek wielkanocny, babka wielkanocna czy sernik.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto