MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Sobota 2024. Święcenie pokarmów w wieluńskich kościołach ZDJĘCIA

OPRAC.:
Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Święcenie pokarmów to nie tylko religijna ceremonia, ale także okazja do podtrzymywania rodzinnych i kulturowych tradycji. Koszyczek wielkanocny wypełniony symbolami wiary i obfitości jest wyrazem wdzięczności za dar życia i hołdem złożonym Chrystusowi. W Wielką Sobotę odwiedziliśmy wieluńskie parafia właśnie w trakcie święcenia pokarmów. Zobaczcie naszą fotorelację.

Święceni pokarmów w Wieluniu

W Wielką Sobotę 2024 odwiedziliśmy z aparatem wieluńskie parafie w trakcie święcenia pokarmów. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia z kościołów: św. Józefa, Kolegiaty, św. Stanisława, św. Barbary, Klasztoru Ojców Franciszkanów i Sióstr Bernardynek. Znajdziecie tam zarówno zdjęcia z samego święcenia pokarmów, jak i zdjęcia rodzinne z koszyczkami.

Święcenie pokarmów – Tradycja wielkanocna od lat

Wielkanoc to nie tylko czas radości z zmartwychwstania Chrystusa, ale także okazja do pielęgnowania tradycji, takiej jak święcenie pokarmów. Ta staropolska praktyka, przekazywana z pokolenia na pokolenie, ma głębokie znaczenie symboliczne i jest ważnym elementem świątecznego obrzędu. Dowiedz się więcej o tym zwyczaju i co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym.

Znaczenie święcenia pokarmów

Święcenie pokarmów odnosi się do tradycji katolickiej, prawosławnej i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Jest to praktyka polegająca na błogosławieniu pokarmów, które zostaną spożyte w czasie świątecznych posiłków wielkanocnych. Ta ceremonia odbywa się w Wielką Sobotę w kościołach na całym świecie i ma na celu pobłogosławienie wszelkich zapasów żywności na czas Wielkiej Nocy.

Co wkładamy do koszyczka?

Koszyczek na święcone powinien zawierać różnorodne produkty spożywcze, które symbolizują różnorodność darów Bożych i obfitość zbiorów. Do najczęściej wkładanych produktów należą:

  • Chleb wielkanocny – symbolizuje Chleb Życia, czyli samego Jezusa Chrystusa.
  • Jajka – reprezentują życie, płodność i odrodzenie.
  • Kiełbasa – symbolizuje siłę, zdrowie i dobrobyt.
  • Sól i woda – oznaczają oczyszczenie, życie i błogosławieństwo.
  • Chrzan – reprezentuje gorycz męki Chrystusa.
  • Świece – symbolizują Chrystusa jako Światło Świata.
  • Inne potrawy – można również umieścić inne potrawy, takie jak masło, ser, ciasta czy warzywa, w zależności od regionalnych tradycji i preferencji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto