Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ochotnicze jednostki strażackie KSRG w powiecie wieluńskim. Ile mają wyjazdów na akcje? [GALERIA ZDJĘĆ]

ryb
16 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie powiatu wieluńskiego działa w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Sprawdź w galerii zdjęć, w ilu akcjach bojowych brały one udział w roku 2019

W walce z zagrożeniami dla bezpieczeństwa ludzi i mienia szczególną rolę odgrywają jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Oprócz zawodowej straży pożarnej w ramach KSRG funkcjonują jednostki ochotnicze. Spośród 78 jednostek OSP istniejących na terenie powiatu wieluńskiego 16 jest włączonych do KSRG. W 2019 r. wszystkie wyjeżdżały na akcje 639 razy. Statystyki dotyczące udziału w działaniach ratowniczych poszczególnych ochotniczych jednostek włączonych do KSRG prezentujemy w galerii zdjęć

Jak działa Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy

KSRG skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych. Głównym celem KSRG jest zapewnienie ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, w ramach działań podejmowanych przez PSP i inne podmioty ratownicze (ze szczególnym uwzględnieniem OSP), poprzez:

*gaszenie pożarów,
*likwidację miejscowych zagrożeń (działania ratownicze),
*ratownictwo chemiczne i ekologiczne,
*ratownictwo techniczne,
*ratownictwo medyczne w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej
pomocy (KPP).

Krajowy system ratowniczo-gaśniczy w ramach posiadanych sił i środków współpracuje z właściwymi organami i podmiotami podczas zdarzeń nadzwyczajnych wywołanych zagrożeniem czynnikiem biologicznym, w tym podczas zdarzeń o charakterze terrorystycznym.

System opiera się na Państwowej Straży Pożarnej, wiodącej i utrzymywanej z budżetu państwa służbie ratowniczej, jak również Ochotniczych Strażach Pożarnych, utrzymywanych z budżetów samorządowych i dotacji z budżetu państwa. Partnerstwo tych służb oparte jest na wzajemnym współdziałaniu, realizowaniu oczekiwanych przez państwo standardów zadaniowych, organizacyjnych, szkoleniowych, sprzętowych i dokumentacyjnych na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z możliwością organizowania pomocy ratowniczej i humanitarnej zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami.

Komendant Główny PSP jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach organizacji KSRG oraz ochrony przeciwpożarowej. Podlega ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, który pełni nadzór nad funkcjonowaniem KSRG.

System działa na trzech poziomach administracyjnych odpowiadających strukturze administracyjnej państwa: powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Gotowość operacyjna sił i środków KSRG, w szczególności dyspozycyjność, wyszkolenie i wyposażenie w sprzęt ratowniczy, umożliwia ich dysponowanie w trybie pilnym według kryterium obszaru chronionego, tzn. niezbędnych sił i środków do likwidacji lub ograniczania powstałego nagłego zagrożenia, mogących przybyć na miejsce zdarzenia w najkrótszym czasie. Sieć jednostek ochrony przeciwpożarowej umożliwia dotarcie sił ratowniczych do zagrożonej ludności w ciągu 15 min do 85 % populacji.

ŹRÓDŁO: KOMENDA GŁÓWNA PSP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto