Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie dla spalania słomy, tak dla geotermii. Radni Wielunia powołali specjalną komisję

Redakcja
Fot. Zbigniew Rybczyński
Przy Radzie Miejskiej w Wieluniu powołano doraźną komisję geotermalną. Jej zadaniem jest przyspieszenie działań mających doprowadzić do wykonania odwiertu, który pokaże, jakie są parametry wód pod Wieluniem. Jednocześnie radni dążą do zablokowania budowy elektrociepłowni opalanej słomą.

Z inicjatywą powołania komisji ds. geotermii wyszedł na ostatniej sesji (24 czerwca) klub radnych PiS. Radni oczekują przyspieszenia działań, których finalnym efektem ma być wykorzystanie gorących podziemnych źródeł do produkcji ciepła, a być może także energii elektrycznej.

- Celem pracy komisji jest wspomaganie burmistrza Wielunia w działaniach zmierzających do złożenia wniosku geotermalnego. W programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska jest możliwość otrzymania 100 proc. dofinansowania do odwiertu i to jest decydujący argument przemawiający za tym, aby postawić na geotermię – uzasadniał wniosek radny Roman Drosiński. Przypomnijmy, że pod jego przewodnictwem w poprzedniej kadencji też działała komisja o podobnym charakterze, ale gmina nie złożyła wniosku o dofinansowanie odwiertu.

Ponieważ sesja odbywała się w trybie nadzwyczajnym, wprowadzenie uchwały do porządku obrad wymagało zgody burmistrza. Paweł Okrasa stwierdził, że nie widzi przeszkód, aby taka komisja powstała, jeśli radni mają taką potrzebę. Podczas obrad wybrano członków mającego doraźny charakter gremium. Są nimi: Maciej Bryś, Roman Drosiński, Anna Dziuba-Marzec, Robert Kaja, Wojciech Psuja i Grzegorz Żabicki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Radni chcą geotermii, burmistrz stawia ultimatum

Jednocześnie mające większość w radzie kluby Razem Dla Wielunia i PiS dążą do zablokowania budowy elektrociepłowni opalanej słomą. Realizację inwestycji TergoPower umożliwiłoby przyjęcie odrzuconego w poprzedniej kadencji planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru między ulicami Sieradzką, Jagiełły, Fabryczną i Ciepłowniczej. Uchwała ponownie trafiła pod obrady 17 czerwca, jednak i tym razem nie została przyjęta, bowiem głosami większości radnych uwzględniono cztery uwagi do planu odrzucone wcześniej przez burmistrza (można się z nimi zapoznać w galerii zdjęć). Radni forsują zapisy, które mają uniemożliwić budowę na tym obszarze instalacji wykorzystujących biomasę i inne paliwa alternatywne. Sporny projekt planu przestrzennego trafił do ponownych uzgodnień.

Więcej na ten temat napiszemy w "Naszym Tygodniku", piątkowym dodatku do "Dziennika Łódzkiego".

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto