Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum prezentuje zachwycające zdjęcia dzikich ptaków [FOTO]

Zbyszek Rybczyński
Wielkoformatowe zdjęcia dziko żyjących ptaków można podziwiać w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Autorem fotografii jest Miłosz Kowalewski z Kołobrzegu, a współorganizatorem ekspozycji Agencja Zegart z Bydgoszczy. Wystawa "Szkice kreślone piórem" to podróż w świat dzikiego ptactwa, niedostępnego dla zwykłych śmiertelników. Zwiedzający mogą podziwiać ponad 40 efektownych ujęć zwierząt, których nie spotkamy w centralnej Polsce, choć nie brakuje też takich, które wyglądają znajomo. Łęczak, kwokacz, szlamnik, ostrygojad, gągoł, perkoz - to tylko niektóre z prezentowanych okazów, które zostały uwiecznione w okolicach Kołobrzegu i na Pomorzu Zachodnim. "Ustrzelenie" ich obiektywem aparatu wymagało nie lada wysiłku, wiedzy i umiejętności.

- Trzeba wiedzieć, gdzie i kiedy można je spotkać i tak podejść, żeby nie spłoszyć. Wiele zdjęć autor wykonał późnym wieczorem, albo bladym świtem, brodząc w trzcinach. Opowiadał mi, że raz został tak mocno pokąsany przez komary, że na jego widok wędkarze przestraszyli się i uciekli - śmieje się Jerzy Zegarliński, szef agencji Zegart.

Uczestnicy czwartkowego wernisażu mogli wysłuchać opowieści o tych spośród prezentowanych na wystawie ptaków, które można spotkać również w naszej okolicy. Swoją dużą wiedzą na ten temat podzielił się szef działu archeologicznego MZW Waldemar Golec, który prywatnie pasjonuje się życiem ptaków.

- Na ziemi wieluńskiej możemy spotkać np. czajkę. Te brodzące ptaki upodobały sobie okolice Widoradza, teren bocznicy kolejowej prowadzącej do dawnej cukrowni i wiele innych miejsc w rejonie Wielunia - opowiadał Golec.

Na otwarciu wystawy gościł również Jan Juszczak z Sokolnik, którego jednym z koników jest liczenie bocianów. Jak mówił, na terenie powiatu wieluńskiego w 2014 r. doliczył się 70 par wędrownych ptaków, podczas gdy 15 lat wcześniej było ich 87. Ich liczba wzrosła natomiast w powiecie wieruszowskim - z 73 do 77.

- Bociany są wskaźnikiem czystości środowiska, ale nie tylko. Zakładają gniazda tam, gdzie są życzliwi ludzie - przekonywał Jan Juszczak.

Autor zdjęć Miłosz Kowalewski (rocznik 1975) mieszka w Kołobrzegu, a z wykształcenia i wykonywanego zawodu jest architektem. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fotografii przyrodniczej. Wystawę uzupełniają unieśmiertelnione ptaki, użyczone przez siostry Bernardynki, które wykorzystują je jako ozdoby monumentalnej szkopki bożonarodzeniowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto