Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Młynarze powiatu wieluńskiego...". Promocja książki i spotkanie z autorem Wiesławem Dworniakiem w miejskiej bibliotece w Wieluniu

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
W czwartek 4 listopada gościem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu był dr Wiesław Dworniak, z zawodu kardiolog, prywatnie pasjonat historii, genealogii i młynarstwa, autor książki „Młynarze powiatu wieluńskiego od końca XVIII w. do I wojny światowej w dokumentach metrykalnych”. Czwartkowe spotkanie z autorem połączone było z promocją jego książki na temat młynarstwa w naszym powiecie.

W czwartek 4 listopada w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbyło się spotkanie autorskie z Wiesławem Dworniakiem oraz promocja jego książki „Młynarze powiatu wieluńskiego od końca XVIII w. do I wojny światowej w dokumentach metrykalnych”.

Wiesław Dworniak jest lekarzem kardiologiem, a prywatnie miłośnikiem historii, w szczególności lokalnej. Podczas czwartkowego spotkania w bibliotece opowiadał między innymi o tym, jak zrodził się pomysł na książkę o młynarzach powiatu wieluńskiego.

Z dziesięć lat temu zacząłem tworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny i okazało się, że moja rodzina wywodzi się z tej okolicy - mówił Wiesław Dworniak - mój prapradziadek ożenił się z młynarzową, z wdową i od tej pory rozpoczęły się poszukiwania mojej dalszej rodziny, tej młynarskiej. Do tej pory poszukuję jej, bo aktu zgonu mojej praprababki nie znalazłem do dnia dzisiejszego. Tak powstała ta książka. Żeby poznać dzieje jakiejkolwiek rodziny trzeba przejrzeć mnóstwo dokumentów metrykalnych po to, ażeby się dowiedzieć o małżeństwach, urodzeniach, o zmarłych.

Jak wyjaśniał dalej Dworniak, przy okazji dowiedział się dużo o innych rodzinach młynarskich.

Rodziny młynarskie były ze sobą bardzo skoligacone. To były rodziny dosyć bogate. Wyróżniały się spośród innych rodzin swoim majątkiem - mówił.

Podczas spotkania, które odbyło się w ramach spotkań Uniwersytetu Trzeciego Wieku padło sporo pytań od jego licznych uczestników. Autor odpowiadał między innymi na pytania dotyczące zachowanych obecnie w naszym regionie młynów, tych, które już nie istnieją. Opowiedział też jakie trudności napotkał podczas pracy nad książką oraz jak pomógł mu w tej pracy wykonywany przez niego zawód lekarza.

Kim jest Wiesław Dworniak i co znajdziemy w jego książce?

Sylwetkę autora książki „Młynarze powiatu wieluńskiego od końca XVIII w. do I wojny światowej w dokumentach metrykalnych” we wstępie do niej przybliża prof. Tadeusz Olejnik. Poniżej znajdziecie jego fragment:

"WIESŁAW DWORNIAK znany w Wieluniu lekarz, specjalista chorób wewnętrznych kardiolog, absolwent liceum ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu, a następnie łódzkiej Akademii medycznej (1970), wychowanek kliniki kardiologii w łodzi, wybrał na miejsce swej pracy osiedlenia królewskie miasto Wieluń, szczycące się równie starą metryką swego pochodzenia jak jego rodzinna Warta w ziemi sieradzkiej.
Jego pasją stała się genealogia oraz dzieje młynarstwa. Ponieważ w swych poszukiwaniach genealogicznych odkrył korzenie swych przodków w ziemi wieluńskiej, w parafiach czarnożylskiej i osjakowskiej, postanowił zgłębić o nich wiedzę.
Wnikliwie wertując w przeciągu kilkunastu lat księgi metrykalne w archiwach państwowych i kościelnych, w prasie ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej oraz w źródłach kartograficznych od XVIII wieku do XX wieku, a także przeprowadzając wywiady z potomkami dawniejszych właścicieli młynów i wiatraków, odsłania nam fascynujące rodowody rodzin młynarskich, ich koligacje, status społeczny i ekonomiczny.
Opracowanie dra Dworniaka stanowić będzie cenne źródło do dziejów gospodarczych ziemi wieluńskiej. Książka ta uchroni od niepamięci nie tylko liczne rody młynarskie, ale też wzbogaci naszą wiedzę o pionierach postępu gospodarczego wieluńskiej wsi."

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto