Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodarstwo państwa Wojtuniaków z Czarnożył ze specjalnym wyróżnieniem

Daniel Sibiak
Monika i Paweł Wojtuniakowie z Czarnożył zdobyli specjalne wyróżnienie w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018 na terenie województwa Łódzkiego.

W Łodzi odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiły się 73 gospodarstwa, które zostały zwizytowane przez komisje konkursowe. Zwycięzcą etapu wojewódzkiego i tym samym finalistą ogólnopolskim zostali Wioletta i Adam Strach z Dańkowa w powiecie rawskim. Specjalne wyróżnienie otrzymali zaś Monika i Paweł Wojtuniakowie z Czarnożył.

Państwo Wojtuniakowie od 2001 roku, kiedy to rodzice przekazali im posiadane grunty prowadzą gospodarstwo o powierzchni 16,12 ha, w którym uprawia się głównie ziemniaki i zboża. W kolejnych latach areał upraw powiększał się. Rolnicy z Czarnożył korzystali ze środków z Unii, z których zakupiono nowe maszyny a także wybudowano przechowalnię płodów rolnych. Pani Monika i pan Paweł w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne wzięli udział po raz pierwszy i odnieśli sukces jakim jest awans do finału wojewódzkiego.Prowadzenie gospodarstwa jest dla Państwa Wojtuniaków również hobby. Poza rolnictwem, w wolnych chwilach rolnicy spędzają czas z dziećmi: 15-letnią Julią, 13-letnią Kingą i 10-letnim Jakubem.

- Chciałbym jeszcze raz pogratulować Państwu Wojtuniakom oraz zachęcić wszystkich rolników z terenu powiatu wieluńskiego do startu w kolejnej edycji konkursu. Udział w konkursie i wizyta ekspertów w gospodarstwie, a tym samym ich porady, pomagają jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo w gospodarstwie i zapobiegać wypadkom - mówi Krzysztof Dziuba, kierownik KRUS-u w Wieluniu, który był też obecny na podsumowaniu konkursu w Łodzi.

Podczas spotkania przedstawione zostały wykłady na temat wypadkowości w rolnictwie oraz działaniach prewencyjnych instytucji około rolniczych, które mają zapobiegać zdarzeniom wypadkowym.

Dodajmy, że w konkursie komisja oceniała:

ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan budynków inwentarskich i gospodarczych, w tym: stan schodów i używanych drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych,wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części maszyn, podpory i inne zabezpieczenia,stan techniczny pilarek tarczowych i łańcuchowych,warunki obsługi i bytowania zwierząt,stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej i odzieży roboczej,wyposażenie w sprzęt p. poż.

Oprócz wyżej wymienionych, Komisja poddała ocenie także dodatkowe elementy oceny gospodarstwa, takie jak: wydzielenie miejsc do zabawy dzieci i wypoczynku dorosłych, estetykę gospodarstwa, udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo i higienę pracy wykonane przez właściciela gospodarstwa, posiadanie atestowanych drabin a w przypadku zatrudniana pracowników w gospodarstwie, ocenie podlegała również jakość wykonywanej oceny ryzyka wypadkowego na stanowiskach pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto