18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wieluń: Niepewny los wiejskich szkół

Zbyszek Rybczyński
Na sesji w lutym nie zapadła decyzja co do przyszłości oświaty
Na sesji w lutym nie zapadła decyzja co do przyszłości oświaty Zbyszek Rybczyński
Burmistrz Wielunia deklaruje, że chce się wywiązać ze słowa danego radnym kilka miesięcy temu i wkrótce zamierza przedstawić im propozycje zmian w gminnej oświacie. Wprowadzenie reform ma doprowadzić do zmniejszenia kosztów funkcjonowania wiejskich szkół, do których ratusz musi dokładać najwięcej. Pierwsza próba reorganizacji okazała się niewypałem. Czy teraz będzie inaczej?

Od czasu, gdy upadła koncepcja przeniesienia części uczniów z czterech wiejskich podstawówek do szkoły w Rudzie, minęło już prawie osiem miesięcy. Przez ten czas temat zmian w gminnej oświacie ani razu nie stanął na sesji Rady Gminy. Nie było też dyskusji w kuluarach.

- Ani w ramach koalicji, ani też na komisjach nie było żadnych dyskusji na ten temat. Cały czas czekamy. Skoro jest taka cisza , to można by sądzić, że generalnie z naszą oświatą jest dobrze - mówi radny Mieczysław Majcher, który przewodniczy komisji oświaty. - Są pogłoski, że coś jest opracowywane, ale nikt z nas nie wie, jakie są zamierzenia. Jeśli jakieś są, dobrze byłoby, abyśmy mogli się nad nimi pochylić z odpowiednim wyprzedzeniem. Uchwałę intencyjną trzeba podjąć do końca lutego.

W oczekiwaniu na propozycje niektórzy radni zaczęli powątpiewać, czy burmistrz i jego podwładni mają jakikolwiek pomysł na reformę, która przyniesie oszczędności.

- Odnoszę wrażenie, że ma żadnej koncepcji. Dotyczy to zresztą nie tylko szkół, ale także innych działań oszczędnościowych, które obiecywał pan burmistrz - ocenia opozycyjny radny Paweł Okrasa. - Zmiany w oświacie są konieczne. Im dłużej będziemy zwlekać, tym bardziej będzie to bolesne tak dla szkół, jak i dla budżetu gminy, a co za tym idzie podatników.

Szef ratusza zapewnia, że deklaracja jest aktualna, choć trudno na razie powiedzieć, jakie będą propozycje. Wiadomo jedynie, że z radnymi będą konsultowane prawdopodobnie trzy warianty.

- Koncepcje są w trakcie opracowywania. Myślę, że pod koniec przyszłego tygodnia będzie można mówić o konkretach - zapowiada Janusz Antczak.

Burmistrz nie ukrywa, że działań oszczędnościowych oczekuje także od dyrektorów szkół. Zaznacza, że pewnych spraw gminne władze nie mogą przeskoczyć:

- Gdyby nie było czegoś takiego, jak dodatki wiejskie czy mieszkaniowe, sytuacja byłaby zupełnie inna - mówi.

Okazja do dyskusji nad stanem oświaty nadarzy się na sesji w najbliższy wtorek. Radnym przygotowano szczegółową informację m.in. na temat nakładów ponoszonych przez gminę. W 2010 r. dołożono do oświaty blisko 4 mln zł, zaś udział subwencji w całości kosztów wyniósł zaledwie 76 proc. Według szacunków w tym roku ma być lepiej, ale na razie niczego nie można przesądzać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto