Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wieluń: Brakuje kasy na remonty

Daniel Sibiak
Wyjątkowo kiepsko pod względem inwestycji drogowych na terenie gminy Wieluń przedstawia się ten rok. Zarówno Powiatowy, jak i Wojewódzki Zarząd Dróg, a nawet Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie mają pieniędzy niemal na żadne inwestycje.

- W stosunku do roku ubiegłego nakłady zmniejszyły się o około 18 proc., nie biorąc pod uwagę wskaźnika inflacji. Przyznano nam środki na bieżące i zimowe utrzymanie dróg krajowych oraz utrzymanie mostów. Obecnie nie dysponujemy środkami finansowymi na zadania inwestycyjne poza realizowanym zadaniem budowy trasy ekspresowej S8 - wyjaśnia Bogusław Orzeł, kierownik GDDKiA w Wieluniu.
W ramach pieniędzy na bieżące utrzymanie, GDDKiA prowadzi prace na DK nr 8, Dk nr 43 i 45.
- Polegają one m.in. na remontach sieci drogowej, uzupełnieniu oznakowania, utrzymaniu zieleni przydrożnej, pracach porządkowych - wylicza Bogusław Orzeł.
Także w związku ze znacznymi ograniczeniami finansowymi w budżecie województwa łódzkiego na inwestycje, w tym roku prowadzone będą tylko remonty cząstkowe, polegające m.in. na uzupełnieniu ubytków w nawierzchni jezdni. Zarząd Dróg Wojewódzkich przypomina jednak, że w ubiegłym roku zakończyła się przebudowa drogi nr 486 na odcinku ul. 18 Stycznia w Wieluniu. W ramach prac -wykonano kanalizację deszczową, położono nową nawierzchnię, przebudowano chodniki i zatokę autobusową. Ponadto wykonano przebudowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy 18 Sty-cznia z ulicą Popiełuszki.
Co w ramach własnego budżetu planuje Powiatowy Zarząd Dróg w Wieluniu?
- Remonty cząstkowe nawierzchni emulsją i grysami, wymianę i uzupełnienie oznakowania, pielęgnację drzew, wycinkę krzaków, udrożnienie rowów przy szosach, sprzątanie ulic miasta, konserwację sygnalizacji świetlnej oraz koszenie poboczy - informuje Antoni Burzyński, kierownik PZD.
I dodaje, że jeśli chodzi o inwestycje, to można będzie je zaplanować dopiero po podziale wolnych środków z nad-wyżki budżetowej starostwa powiatowego.
W budżecie gminy Wieluń na ten rok na inwestycje zapisano 15 milionów zł. 2 mln zł zarezerwowano dla osiedla domów jednorodzinnych w rejonie ulicy Bojarowskiej. Nie są one jednak przeznaczone na roboty budowlane, lecz po raz kolejny na wypłatę odszkodowań właścicielom gruntów. Czy tym razem ratuszowi uda się wydać pieniądze?
- Wszystko idzie w dobrym kierunku - mówi Romuald Szewczuk, naczelnik wydziału inwestycji i rozwoju. - W tym roku chcemy wypłacić odszkodowania, a na 2013 r. mamy zaplanowane inwestycje. W pierwszej kolejności będą to ulice Ceglana, której fragment jest już zrobiony oraz Bojarowska.
Są też środki na budowę ulicy Leśnej w Sieńcu oraz drogi w Kadłubie. Z kolei w ramach rewitalizacji centrum Wielunia, budowy nowej nawierzchni wraz z kanalizacją deszczową doczekają się mieszkańcy ulic: Nowy Rynek, Zamenhofa i Wodnej.
Czytaj także w dzisiejszym wydaniu Dziennika Łódzkiego

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto