Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Film „Tyle co nic” z udziałem wielunianina zdobył aż 6 nagród na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Coraz głośniej o Marcinie Sztendlu

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
Marcin Sztendel zagrał prawnika Patryka
Marcin Sztendel zagrał prawnika Patryka Kadr z filmu „Tyle co nic”
„Tyle co nic” to film, w którym brawurowo zagrał pochodzący z Wielunia Marcin Sztendel. Po 48. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie film zdobył nagrody w aż sześciu kategoriach, kariera aktorska Marcina z pewnością nabierze wielkiego rozpędu.

Film „Tyle co nic” z udziałem wielunianina zdobył aż 6 nagród na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Coraz głośniej o Marcinie Sztendlu

Film „Tyle co nic” to trzymający w napięciu dramat społeczny osadzony w realiach współczesnej polskiej wsi. Grupa rolników organizuje protest pod domem posła, który wbrew wcześniejszym obietnicom zagłosował przeciwko ich interesom. W tym samym czasie zostają odnalezione zwłoki jednego z okolicznych rolników. Wszyscy podejrzewają lidera protestu, Jarka, mimo że zmarły był jego najbliższym przyjacielem. Mężczyzna rozpoczyna własne śledztwo, które prowadzi go do poznania prawdziwych przyczyn śmierci nieboszczyka, a przy okazji weryfikuje postawy ludzi w jego otoczeniu. Wielunianin wcielił się w postać prawnika Patryka.

Udział w filmie był dla Marcina debiutem, jeśli chodzi o film pełnometrażowy, a dla Grzegorza Dębskiego reżyserskim. Okazał się jednak wielkim sukcesem, co potwierdza fakt, że na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył aż sześć nagród, w tym m.in. Nagrodę „ZŁOTY PAZUR” za odwagę formy i treści w kategorii „Inne Spojrzenie” - nagrodzeni: reżyser GRZEGORZ DĘBOWSKI oraz producenci EWA JASTRZĘBSKA, JERZY KAPUŚCIŃSKI, JACEK BROMSKI oraz Nagrodę Specjalną Don Kichot . To Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Pozostałe nagrody dla filmu „Tyle co nic”

  • GRZEGORZ DĘBOWSKI otrzymał nagrodę indywidualną za scenariusz do filmu TYLE CO NIC

  • GRZEGORZ DĘBOWSKI otrzymał nagrodę indywidualną za debiut reżyserski za film TYLE CO NIC

  • AGNIESZKA KWIETNIEWSKA otrzymała nagrodę indywidualna za drugoplanową rolę kobiecą w filmie TYLE CO NIC

  • ARTUR PACZESNY otrzymał nagrodę indywidualną za główną rolę męską w filmie TYLE CO NIC

Premiera filmu już niebawem. Tymczasem tu możecie zobaczyć ZWIASTUN FILMU „TYLE, CO NIC”

Kim jest Marcin Sztendel

Pochodzący z Wielunia Marcin Sztendel w 2018 roku ukończył Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie i od razu otrzymał angaż w tamtejszym Teatrze Starym. W tym samym roku występował na deskach aż czterech teatrów w Polsce. W 2021 roku dołączył do obsady Teatru Polskiego w Szczecinie. Zagrał tam główną rolę w spektaklu "Tschick" w reżyserii Marka Gierszała. Wystąpił również w "Balkonie Ordona" w Teatrze Teatroteki. Na scenie partnerował takim aktorom jak Katarzyna Żak czy Radosław Pazura. Promowano go w czerwcu na Festiwalu Młodzi i Film. Z kolei 14 października na premierę czeka Cabaret z udziałem Marcina. W 2021 roku mogliśmy podziwiać Marcina także w serialu "Akademik" na antenie kanału Super Polsat oraz w IPLA.TV.

O tym, że zostanie aktorem, Marcin poinformował rodzinę w czwartej klasie szkoły podstawowej. Już wtedy naśladował charakterystyczny sposób mówienia korespondenta TVP Mariusza Maxa Kolonko. Talent aktorski i poczucie humoru prezentował także w szkolnych przedstawieniach i scenkach kabaretowych w wieluńskiej „Piątce”. Strzałem w dziesiątkę okazały się jednak zajęcia teatralne, które w Młodzieżowym Domu Kultury prowadził Jarosław Strzała.

- Marcin był jednym z najzdolniejszych uczniów, jakich miałem. Takie perełki zdarzają się raz na ładnych parę lat. Praca z nim była czystą przyjemnością. W lot łapał wszelkie moje sugestie. Sumienny, uparty, skromny i bardzo pracowity - wylicza Jarosław Strzała wspominając zajęcia z Marcinem.

Marcin Sztendel jest synem Aliny Frejusz, dziennikarki Radia Ziemi Wieluńskiej.

Uczęszczał na nie przez sześć lat, aż w końcu zdecydował, że ze sceną chce związać swoje dorosłe życie.

Przez całe studia Marcin Sztendel kształcił się pod okiem najlepszych polskich aktorów. Już na początku trafił pod skrzydła Anny Dymnej. To jednak nie jedyne znane nazwisko w szkole teatralnej.

- Byłem szczególnie pod wrażeniem Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik, z którą pracowaliśmy nad rolą współczesną. Z kolei mistrzem, jeśli chodzi o naukę wiersza, był nieżyjący już Tadeusz Malak. Zajęcia z nim to bagaż na całą szkołę. Z Marcinem Czarnikiem praktycznie wywracaliśmy do góry nogami wiersze. Na trzecim roku miałem bardzo inspirujące zajęcia z Janem Peszkiem. Wszystkie te osoby to świetni pedagodzy, można się od nich bardzo wiele nauczyć, po prostu czerpać z tego, co chcą nam przekazać. Ta różnorodność w szkole bardzo nam się przydaje – podkreślał w jednym z wywiadów młody aktor.

Mamą Marcina jest dziennikarka Radia Ziemi Wieluńskiej Alina Frejusz

Marcin Sztendel zagrał prawnika Patryka

Film „Tyle co nic” z udziałem wielunianina zdobył aż 6 nagró...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto