Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec na wieruszowskim Podzamczu zostanie uratowany?

Zbyszek Rybczyński
Podczas wizyty pociągu papieskiego przed pięciu laty na wieruszowskim dworcu było tłoczno, głośno i kolorowo. Szara codzienność jest przygnębiająca - stacja świeci pustkami, a obiekt popada w ruinę
Podczas wizyty pociągu papieskiego przed pięciu laty na wieruszowskim dworcu było tłoczno, głośno i kolorowo. Szara codzienność jest przygnębiająca - stacja świeci pustkami, a obiekt popada w ruinę Zbyszek Rybczyński
Jest szansa, że dworzec kolejowy w Wieruszowie nie popadnie w całkowitą ruinę. PKP chcą za darmo oddać obiekt miastu, które szuka inwestorów

Radni Wieruszowa wyrazili zgodę na przejęcie dworca i wieży ciśnień na Podzamczu od PKP SA, ale pod pewnymi warunkami. Burmistrz ma znaleźć inwestorów, którzy będą w stanie wyremontować zrujnowane obiekty. Radni oczekują też, że na dworcu powstanie pomieszczenie do obsługi pasażerów.

Zarząd PKP SA zadeklarował przekazanie prawa użytkowania wieczystego działek z dworcem i wieżą nieodpłatnie. Jednak koszty rewitalizacji budowli byłby dla gminy nie do udźwignięcia. Stąd daleko posunięta ostrożność samorządowców w tej kwestii. Zanim burmistrz Rafał Przybył oficjalnie przedstawił radnym pomysł przejęcia kolejowych nieruchomości, przez rok prowadził pertraktacje z przedstawicielami PKP SA.

Czy znajdzie się podmiot gotowy zainwestować w podupadłe obiekty? Ze stanowiska władz miast wynika, że tak. Burmistrz zapowiedział, że niezwłocznie podejmie działania prowadzące do sfinalizowania przejęcia dworca i wieży z uwzględnieniem warunku wskazanego przez radnych. Już wcześniej prowadzono rozmowy z potencjalnymi inwestorami, oględziny obiektów odbyły się w minionym tygodniu.

Choć dworzec na Podzamczu to dziś marna wizytówka miasta, mieszkańcy darzą obiekt dużym sentymentem. Co nie dziwi, bo ma blisko 150-letnią historię. Odcinek linii kolejowej Kępno-Podzamcze został uruchomiony 26 maja 1872 r. Na rzece Prośnie przebiegała wtedy granica między Prusami a Królestwem Polskim. Stacja kilkakrotnie zmieniała nazwę: Wilhelmsbrück (dwukrotnie), Podzamcze, Podzamcze-Wieruszów i wreszcie po prostu Wieruszów.

Zniszczone obiekty i infrastruktura to efekt postępującej marginalizacji przebiegającego przez Wieruszów kolejowego szlaku w ostatnich dziesięcioleciach. Teraz szansy na jego ożywienie upatruje się w reaktywacji połączeń z Wrocławiem, o co zabiegają samorządowcy i miejscowi kolejarze. Już w minionej kadencji podejmowano rozmowy na temat przejęcia obiektów kolejowych przez samorządy. Spotkanie przedstawicieli PKP ze starostą wieruszowskim Andrzejem Szymankiem nie przyniosło jednak efektów.

Już cztery lata temu własnością samorządu miejskiego stał się nieczynny dworzec Wieluń-Dąbrowa. Do dziś obiekt nie został zagospodarowany. Są plany, aby zaadaptować go na centrum artystyczne i pozyskać na ten cel dofinansowanie z funduszy rewitalizacyjnych. O ile z zewnątrz dworzec nie budzi większych zastrzeżeń, tak w środku potrzeba zainwestować spore pieniądze w remonty. Na razie jednak priorytetem dla Wieluńskiego Domu Kultury jest ukończenie przebudowy i uruchomienie kinoteatru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto