Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co ze schodami na przystanek kolejowy w Wieluniu? Nasza interwencja skłania PKP PLK do ponownego pochylenia się nad inwestycją

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Na peron kolejowy w Wieluniu popularnie zwany "Giewontem" prowadzi długa i kręta pochylnia. Zapowiadano, że powstaną jeszcze zwykłe schody, ale do realizacji inwestycji nie doszło. Nasza interwencja skłania jednak inwestora do ponownego przemyślenia tematu

Kiedy w 2020 r. modernizowano peron na przystanku w Wieluniu, zburzono stare schody i zbudowano pochylnię, z której mogą korzystać także osoby na wózkach inwalidzkich. Zapowiadano jednak wtedy, że docelowo zostaną zbudowane jeszcze nowe schody. Temat był już na nawet etapie przygotowywania dokumentacji przetargowej. Co się zatem stało, że schody nie zostały zbudowane? I czy jest szansa, że jeszcze powstaną? Pytania skierowaliśmy do inwestora - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

- PKP Polskie Linie Kolejowe planowały budowę nowych schodów prowadzących na peron przystanku Wieluń, jednak realizacja została wstrzymana. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców priorytet mają inne projekty inwestycyjne – wyjaśnia Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP PLK.

Wspomniane inwestycje to m.in. modernizacja stacji i przystanków takich jak Herby Nowe, Kłobuck, Działoszyn, Chorzew Siemkowice, Huta oraz Rusiec Łódzki w ramach dużej rewitalizacji tzw. magistrali węglowej (linia 131). W projektowaniu jest także nowa linia z Wielunia, która zapewni połączenia z Łodzią. Planuje się przy niej budowę przystanków Wieluń Berlinek, Ruda, Wierzchlas, Drobnice, Siemkowice. Ponadto wykonano poprawę nawierzchni peronu na stacji Jaworzno k. Wielunia.

Na wieluński peron prowadzi długa grodzona pochylnia w kształcie zygzaka, dla której schody byłyby jednak dla wielu podróżnych dobrą alternatywną. Jak się okazuje, nasza interwencja skłania zarządcę kolejowej infrastruktury do ponownego rozważenia realizacji inwestycji.

- Do tej pory PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nie otrzymały sygnałów ze strony samorządu i mieszkańców w sprawie budowy schodów na przystanku Wieluń. Obecnie dostęp do pociągów na przystanku Wieluń zapewnia pochylnia wybudowana dla wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, a także podróżnych z wózkami i ciężkim bagażem. PLK SA ponownie rozważą realizację inwestycji po zapewnieniu środków finansowych – nadmienia Rafał Wilgusiak

W ramach prowadzonej przed kilku laty modernizacji przystanku kolejowego w Wieluniu wybudowano nowy, wyższy peron z antypoślizgową nawierzchnią oraz wypukłą fakturą dla osób niewidomych i niedowidzących. "Giewont" wyposażono w nową wiatę dla podróżnych, ogrodzenie, jaśniejsze oświetlenie, zegar. Budynek dawnej poczekalni zrównano z ziemią.

Budowę pochylni w miejscu wyburzonych schodów poprzedziła wycinka wszystkich drzew rosnących na nasypie, które dodawały uroku temu miejscu i zapewniały podróżnym schronienie przed słońcem. Nie pomogła petycja przeciwko usuwaniu wysokiej zieleni, zainicjowana przez Obywatelski Wieluń i podpisana przez ponad 300 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto