Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Wielunia o funkcji doradcy prezydenta RP: "To dla mnie duży zaszczyt"

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Jakie są efekty działalności burmistrza Wielunia w Radzie ds. Samorządu Terytorialnego powołanej przez prezydenta Polski? - dopytywał na sesji radny Radosław Wojtuniak. Paweł Okrasa dał do zrozumienia, że działalność w tym gremium jest dla niego dużym zaszczytem. Zobaczcie fotorelację z sesji

Od ponad dwóch lat burmistrz Wielunia Paweł Okrasa udziela się w Radzie do spraw Samorządu Terytorialnego, którą w maja 2021 r. powołał Prezydent RP Andrzej Duda. Burmistrz co jakiś czas udaje się do Warszawy na posiedzenia gremium, o czym radni dowiadują się z rutynowych sprawozdań z działalności ratusza. Burmistrz nie zwykł jednak informować szerzej o tej działalności.

Na sesji zwołanej na 23 listopada radny Radosław Wojtuniak dopytywał burmistrza o efekty jego działalności w prezydenckiej radzie. Wojtuniak odniósł się przy tym do twierdzeń Okrasy, że gmina Wieluń została rzekomo pokrzywdzona przy dzieleniu środków z budżetu państwa na inwestycje samorządowe. Radny chciał wiedzieć, czy burmistrz zgłaszał ten problem głowie państwa. Swoje wystąpienie zakończył pytaniem, czy jest sens, aby w dalszym ciągu burmistrz zasiadał w tym gremium i wydawał publiczne pieniądze na podróże do pałacu prezydenckiego.

W odpowiedzi burmistrz dał do zrozumienia, że uczestnictwo w radzie poczytuje sobie jak duży zaszczyt. Zapowiedział zarazem, że przed wyborami przedstawi opinii publicznej podsumowanie swoich wizyt w Warszawie.

- Gdyby taką propozycję złożył mi prezydent Kwaśniewski, Wałęsa, czy Komorowski - żadnemu bym nie odmówił, ponieważ to jest urząd prezydenta. Traktuję to jako zaszczyt, duży zaszczyt – podkreślił burmistrz Okrasa.

Wyjaśnił też, że nominację prezydencką zawdzięcza obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, kiedy w Wieluniu gościli wspólnie prezydenci Polski i Niemiec.

- I żeby była jasność, nie jest to tylko moja zasługa. Moi poprzednicy zarówno w samorządzie miasta, jak i powiatu latami pracowali na to, żeby na nasze obchody przyjeżdżały najważniejsze osoby w państwie. A nam niebiosa sprzyjały, że przyjechało dwóch prezydentów. Właśnie za te obchody zostałem zaproszony do pełnienia roli społecznego doradcy prezydenta – mówił burmistrz.

ZOBACZCIE W GALERII ZDJĘCIA Z POSIEDZENIA RADY MIEJSKIEJ 23 LISTOPADA 2023

Po pamiętnych obchodach w 2019 r. Kancelaria Prezydenta RP podarowała miastu odlany specjalnie na tę okazję dzwon „Pamięć i tożsamość”. W kolejnym roku Andrzejowi Dudzie nadano Honorowe Obywatelstwo Wielunia.
Wniosek w tej sprawie złożył burmistrzowski klub radnych Łączy Nas Wieluń, by docenić prezydenckie „starania i wkład w przywracanie pamięci tragicznym wieluńskim wydarzeniom z 1 września 1939 roku” (wnioskowano też o uhonorowanie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, ale ta kandydatura nie uzyskała akceptacji Komisji Elekcyjnej).

Akt nadania tytułu wręczono głowie państwa w czerwcu 2020 r. w Kino-Teatrze Syrena. Laudację burmistrz Paweł Okrasa zakończył słowami: „Wyrażam moje głębokie przekonanie, że za dwa miesiące honorowy obywatel Wielunia Andrzej Duda będzie nadal pełnił zaszczytny urząd prezydenta RP, czego ze szczerego serca panu życzę”.

Prezydent Andrzej Duda trzykrotnie gościł na wieluńskich obchodach 1 września: w 2017, 2019 i 2021 r. W październiku 2023 r. odwiedził Spółdzielnię Dostawców Mleka w Wieluniu na zaproszenie prezydenckiego ministra Marcina Przydacza, który kilka dni później został wybrany posłem na Sejm RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto