Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bombardowanie szpitala pw. Wszystkich Świętych w Wieluniu. Pierwsza zbrodnia II wojny światowej. Nowa książka prof. Olejnika ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbiory Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu
Dzień 1 września 1939 r. położył kres istnieniu szpitala pw. Wszystkich Świętych w Wieluniu. Przyjmuje się, że pod gruzami zginęło 26 chorych, cztery salowe i dwie pielęgniarki. Ukazała się nowa książka poświęcona historii szpitala.

Szpital przy dzisiejszej ul. Piłsudskiego powstał w pierwszej połowie XIX w., kiedy Wieluń znajdował się pod zaborem rosyjskim, i był pierwszą klasyczną lecznicą w mieście, zatrudniającą fachowych lekarzy. Wcześniej istniejące placówki funkcjonowały jako przytułki dla ubogich, starców, kalek. O historii tutejszego lecznictwa opowiada najnowsza książka prof. Tadeusza Olejnika „Szpital w Wieluniu. Jego dzieje i zniszczenie 1 września 1939 roku. Pierwsza zbrodnia II wojny światowej”, wydana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

- Nigdy nie jest za mało mówić o tym, co się wydarzyło w czasach wojny. Szpital pw. Wszystkich Świętych był jednym z pierwszych szpitali z prawdziwego zdarzenia wzniesionych w Królestwie Polskim i zarazem jednym z najwspanialszych na obszarze ówczesnej Guberni Kaliskiej - podkreśla prof. Tadeusz Olejnik.

ZOBACZ W GALERII: ZDJĘCIA ZBOMBARDOWANEGO SZPITALA ZE ZBIORÓW WIELUŃSKIEGO MUZEUM

Bombardowanie szpitala pw. Wszystkich Świętych w Wieluniu. P...

W momencie wybuchu II wojny światowej dyrektorem szpitala był dr Zygmunt Patryn. Jego relację z tragicznego poranka spisała w 1961 r. Barbara Bojarska, badaczka z Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Dyrektor mieszkał w domu znajdującym się obok szpitala. Obudził go warkot samolotów, a po chwili spadła pierwsza bomba. Po ustaniu nalotów zaczęto masami znosić rannych do lecznicy.

- Sale operacyjna i opatrunkowa były w gruzach. Kazałem siostrom drzeć bieliznę szpitalną i opatrywać rannych. Zatrzymaliśmy przejeżdżającą obok szpitala furmankę i kazaliśmy zawieść chorych i rannych do szpitala w Sieradzu - relacjonował Patryn.

Dyrektor pozostał w szpitalu, dopóki znoszono rannych. Ok. godz. 10 opuścił miasto, by wrócić tutaj 10 października. Niemcy polecili mu zorganizować szpital w domu prywatnym przy ul. Żeromskiego. Zapewne nie przypuszczał, że pacjenci będą tutaj leczeni jeszcze przez długie lata po wojnie, aż do 1954 r., kiedy oddano do użytku nowy szpital, który funkcjonuje po dziś dzień.

Hitlerowskie lotnictwo unicestwiło szpital ze 100-letnią historią. Okazały budynek, zaprojektowany przez wziętego architekta Henryka Marconiego, oddano do użytku 1 listopada 1840 r. Ziemię pod jego budowę przekazał komisarz obwodu wieluńskiego Fryderyk August Goleński.

- Szpital został wzniesiony przy dużym udziale samych mieszkańców, którzy licznie odpowiedzieli na odezwę o wsparcie. Także rząd Królestwa Polskiego wsparł budowę sporymi dotacjami - opowiada prof. Olejnik.

Obchody 1 września 2020 w Wieluniu. Główna uroczystość jednak na reliktach fary PROGRAM

Dziś w miejscu dawnej lecznicy stoi gmach II LO, a przy nim znajduje się wykonana w 2009 r. rzeźba upamiętniająca ofiary nalotów na bezbronne miasto. Trzeba jednak wiedzieć, że pierwsza tablica pamięci została przybita do budynku szkolnego w 1959 r.

- To wtedy dopiero odbyła się pierwsza uroczystość upamiętniająca wojenny dramat Wielunia. Wcześniej temat był zupełnie przemilczany - dodaje wieluński historyk.

Promocja książek historycznych w muzeum

W niedzielę 30 sierpnia w muzeum odbędzie się promocja dwóch książek historycznych. Jedna to opisana wyżej publikacja autorstwa prof. Tadeusza Olejnika. Druga to „1 IX 1939 Wieluń. Pamięć i przestroga” pod red. Marka Gogoli, Wojciecha Knagi, Magdaleny Kopańskiej i Jana Książka, która stanowi podsumowanie ubiegłorocznych uroczystości 80. rocznicy II wojny światowej. Zawiera m.in. część fotograficzną obchodów, jak również referaty z konferencji naukowej „Ludność cywilna i dramat wojny”. Sprzedaż książek w godzinach 17 – 19 będzie połączona ze spotkaniem z autorami i redaktorami obu wydawnictw.

Szpital w Wieluniu dawniej i dziś. 30 lat temu nadano mu imi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto